כחלון: "אינטל תשקיע בישראל עוד 40 מיליארד שקל ותביא אלפי מקומות עבודה"

שר האוצר: "בשורה ענקית" ■ באינטל ישראל מועסקים כ–11 אלף איש בייצור ובמו"פ, שעובדים על כמה מהטכנולוגיות החשובות שנמצאות בליבה של אינטל העולמית ■ אינטל צפויה להקים מפעל חדש בישראל ■ מנכ"ל אינטל ישראל: "התוכנית העסקית שתוגש לממשלה צפויה להניב ערך כלכלי וחברתי גדול לישראל בכלל, ולקרית גת בפרט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל אינטל בקרית גת
מפעל אינטל בקרית גתצילום: דוברות אינטל

אינטל תשקיע עוד 40 מיליארד שקל בישראל - כך הודיע אמש (ב') בטוויטר שר האוצר, משה כחלון. החברה צפויה להקים מפעל חדש בישראל.

"שנה אנחנו עובדים על זה והנה התוצאות: הנהלת אינטל העולמית בישרה לנו הערב על החלטתה להשקיע בישראל עוד 40 מיליארד שקל, החלטה חסרת תקדים שצפויה להביא אלפי מקומות עבודה לדרום זו בשורה ענקית לכל מי שאכפת לו ממדינת ישראל, כלכלת ישראל ואזרחי ישראל", כתב שר האוצר. ההערכות הן כי אינטל תקים מפעל חדש בישראל.

כנגד ההשקעה צפויה אינטל לבקש מהמדינה מענק – שיצטרך לזכות באישור של הרשות להשקעות במשרד הכלכלה, וכן של ועדה מיוחדת שבה חברים המנכ"לים של משרדי האוצר והכלכלה, ומנהל רשות המסים. גובהו של המענק אינו קבוע מראש, אך מסתמן שהמענק שתקבל הפעם אינטל יהיה בשיעור של 8% מהשקעתה, כלומר כ-3.2 מיליארד שקל.

בגין ההשקעה הגדולה האחרונה של אינטל בישראל – השקעה של 17 מיליארד שקל בקריית גת – אישרה המדינה מענק של 700 מיליון שקל, שהם כ-4.1% מההשקעה. המקור התקציבי למענק ענקי כזה יצטרך להימצא בתקציבי השנים הבאות.

"גבולות הגזרה של ההטבות בישראל מוכרים לאינטל", אמר באחרונה מקור ממשלתי בכיר ל–TheMarker, "אינטל יודעת מהו מס החברות שישלמו, ופחות או יותר מה גובה המענק שיקבלו לאור המענק האחרון שקיבלו", הוסיף.

אינטל הודיעה הבוקר על כוונתה להגיש תוכנית עסקית לממשלת ישראל להמשך ההשקעה באתר הייצור של החברה בקרית גת. הגשת התוכנית באה בעקבות הודעה קודמת של החברה, כי היא נמצאת בשלב תכנון מוקדם של הרחבת הייצור באתריה באורגון, אירלנד וישראל. בשלב זה אינטל אינה מפרסמת פרטים על הפרויקט, לוח הזמנים לביצועו, עלותו והטכנולוגיה הכרוכות בו.

אינטל בקרית גתצילום: דוברות אינטל

במאמר דעה שהתפרסם בדצמבר 2018, הסבירה אן קלהר, סגנית נשיא בכירה ומנהלת כללית של הייצור והתפעול באינטל העולמית: "ההזדמנות העסקית הגדולה ביותר של החברה ניצבת בפנינו ואנו ננקוט בצעדים הדרושים בכדי שרשת הייצור שלנו תהיה גמישה דיה להגיב לשינויים בביקוש".

דניאל בן עטר, סגן נשיא ומנכ"ל מפעלי הייצור של אינטל קריית גת, מסר: "התוכנית העסקית שנגיש תמשיך להכשיר את הקרקע לעתידה של אינטל בישראל ובקרית גת והיא ראיה נוספת לביצועיה האיתנים של אינטל ישראל. אנו ממשיכים להוביל הן במונחי השקעה תאגידית כלכלית והן בהשקעה חברתית בישראל".

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, אמר: "הביטחון המתמשך שלנו בעתידה של אינטל ובשותפות הנהדרת בינה לבין מדינת ישראל עומדים ביסוד התוכנית העסקית שנגיש. כאשר תיושם, תוכנית עסקית זאת צפויה להניב ערך כלכלי וחברתי גדול לישראל בכלל, ולקרית גת בפרט".

המדינה פיתחה תלות מוגזמת במספר מצומצם של חברות

הטבות המס והמענקים לאינטל ולחברות גדולות אחרות שנויים במחלוקת. מצדדיהם טוענים כי בלעדיהם חברות כאלה עלולות שלא להשקיע בישראל, כי אינטל מגדילה את התעסוקה ואת גביית המסים בישראל וכי פעילותה במשק בעלת תועלות נוספות, בזכות זליגה של ידע וחדשנות.

מנגד, המבקרים טוענים כי מוטב היה להשקיע את הכסף בעידוד של עסקים קטנים ובינוניים, וכי הממשלה פיתחה תלות מוגזת במספר מצומצם של חברות גדולות, המרכזות בידיהן נתח עצום מהיצוא מישראל. תלות זאת מקבלת ביטוי בכך שכל השקעה חדשה של אינטל – וגם כל תנודה ביצוא ממפעליה בישראל – ניכרים מיד בנתוני הצמיחה של המשק.

פרופ' יוג'ין קנדל, שהיה יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אמר ב-2016: "השיח על כמה הטבות אינטל מקבלת הוא שיח לא חכם. אנחנו נותנים לאינטל פחות משליש ממה שאנחנו מקבלים מהם. ניסיתי להסביר למשרד האוצר במשך כמה שנים שלא צריך להגדיר את זה כהטבות מס, כי אם אינטל לא תהיה פה - נקבל הרבה פחות מס והצמיחה תהיה נמוכה יותר".

"אינטל ישראל השכילה לגוון את תחומי העיסוק שלה"

אינטל מעסיקה 11.7 אלף איש בישראל ו-1,100 נוספים במובילאיי, חברה בת של אינטל. ככלל, אינטל אחראית ל-52 אלף משרות ישירות ועקיפות בישראל. העובדים עוסקים בייצור ובמו"פ, ואחראים על כמה מהטכנולוגיות החשובות שנמצאות בליבה של אינטל העולמית.

לפי פרסומי החברה, היצוא שלה מישראל הסתכם ב-3.9 מיליארד דולר ב-2018 - גידול של כ-300 מיליון דולר בהשוואה לשנה שעברה. הרכש המקומי - כלומר, חומרים ושירותים הנרכשים מספקים ישראלים - שביצעה אינטל בישראל ב-2018 הסתכם ב-1.7 מיליארד דולר.

בכירים בתחום כבר ציינו בעבר לשבח את אינטל ישראל על כך שהשכילה לגוון את תחומי העיסוק שלה, והיא מתמקדת בפיתוח במעבדים למחשבים ולשרתים, וכן בטכנולוגיות כמו סייבר, בינה מלאכותית, קישוריות אלחוטית וטכנולוגיות אחרות — לצד פיתוח טכנולוגיות לרכב אוטונומי על בסיס רכישת הענק של מובילאיי.

בכך אינטל ישראל מוכנה, תיאורטית, להתמודדות עם חולשה עתידית בחלק מעסקיה של אינטל העולמית — למשל המשך דעיכה של שוק המעבדים למחשבים האישיים.

המפעל של אינטל בקרית גת ייצר בעבר בטכנולוגיית 22 נאנומטר, וב-2014 החברה סיכמה על השקעת 6 מיליארד דולר בשדרוג המפעל בקרית גת לצורך ייצור בטכנולוגיית 10 נאנומטר החדשה והממוזערת יותר. במהלך 2018 סוכם על שדרוג נוסף ב-5 מיליארד דולר, כדי להגדיל עוד יותר את נפח הייצור הצפוי. אך ביולי האחרון אמר שר הכלכלה, אלי כהן, כי אינטל "בוחנת השקעה של 9 מיליארד דולר בארץ" – כלומר בנוסף להשקעות הקודמות.

אף שהמפעל בקרית גת מיועד לייצור של מעבדים בטכנולוגיית 10 נאנומטר, באינטל דוחים שוב ושוב את השקת מעבדי 10 נאנומטר - ואלה צפויים רק להגיע לשוק רק ב-2019. בספטמבר האחרון אמר רוברט סוואן, מנכ"ל אינטל הזמני, כי החברה משקיעה מיליארד דולר כדי להרחיב את ייצור מעבדי 14 נאנומטר במפעליה באריזונה, באירלנד ובישראל, כמענה לבעיות אספקה ולמחסור במעבדים בעולם.

באחרונה אף יצאו עובדי אינטל מקרית גת להשתלמות באירלנד כדי ללמוד את תהליכי הייצור ב-14 נאנומטר. מאחר שייעודו המקורי של המפעל בקרית גת הוא ייצור ב-10 נאנומטר, המשמעות של הכרזתו של סוואן היא שהמפעל בקרית גת נמצא בשלבים להתחיל בייצור מעבדים בטכנולוגיה "ישנה יותר" מייעודו המקורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי