שוקלים לעזוב את הסטארט-אפ? הנה האופציות שהמשקיעים היו שמחים לקנות מכם

אקוויטי-בי, סטארט-אפ המתווך בין משקיעים לעובדים שרוצים לממש אופציות, מפרסם את עשרת הסטארט-אפים הנחשקים ביותר על ידי משקיעים פרטיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי חברת היי-טק בתל אביב
משרדי חברת היי-טק בתל אביבצילום: עופר וקנין

אילו הייתם בעלי הון שמקבלים גישה לרכישת מניות של כל חברות הטכנולוגיה הישראליות – על מי הייתם מהמרים? הסטארט-אפ אקוויטי בי (EquityBee) מנסה להשיב על השאלה הזאת, ומפרסם לראשונה דירוג של עשר החברות הנחשקות ביותר.

הנתונים מבוססים על העניין שהביעו כמה מאות משקיעים שנרשמו לפלטפורמה של החברה, ונותנים מושג לגבי החברות שנתפשות, לפחות תדמיתית, כבעלות פוטנציאל אקזיט עתידי גבוה.

הרשימה:

WalkMe .1

JFrog .2

Zerto .3

Fiverr .4

Innoviz .5

Via .6

Monday .7

Cato Networks .8

gong.io .9

Houzz .10

דילמת אזיקי הזהב

ההיי-טק הישראלי הוא שוק של עובדים, שהתחרות בו רבה והתגמול בו גבוה. אחת הדרכים לייצר נאמנות אצל עובדים היא הענקת חלק מהתגמול באופציות לרכישת מניות החברה.

בדרך כלל, האופציות מבשילות בהדרגה במשך ארבע שנים, כך שגם אם העובד עוזב לאחר שנתיים הוא זכאי לכמות אופציות מסוימת. כאשר עובדי ההיי-טק מחליפים מקום עבודה הם ניצבים בפני דילמה משותפת - הם צריכים להחליט אם לממש את האופציות שברשותם לרכישת מניות החברה, או לזרוק אותן לפח. אלא שמימוש האופציות עולה כסף שעשוי לרדת לטמיון במידה והחברה לא תגיע לאקזיט המיוחל.

אורן ברזילי, מנכ"ל ומייסד משותף באקוויטי בי מציין כי מחיר מימוש האופציות יכול לנוע בין 5,000 דולר למאות אלפים. בישראל, לדבריו, עלות המימוש הממוצעת היא 67 אלף דולר, והחציונית 27 אלף דולר.

כדי לפתור את הבעיה הזאת, אקוויטי בי פיתחה פלטפורמה המתווכת בין העובדים לבין בעלי הון (משקיעים כשירים) המקבלים על עצמם את הסיכון בתמורה לנתח משווי המניות במקרה של אקזיט או הנפקה.

הדירוג מבוסס על בקשותיהם של מאות משקיעים המשתמשים בפלטפורמה של אקוויטי בי. המשקיעים נשאלו כנרשמו למערכת: "האם יש חברות ספציפיות שתרצו להשקיע בהן?", כדי שהחברה תוכל לאתר עבורם אופציות רלוונטיות.

בסך הכל המשקיעים ביקשו 57 חברות שונות. את החברות בסוף הרשימה ביקש משקיע בודד, ואילו את החברות שבראשה ביקשו עשרות משקיעים שונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר