מרחפנים ועד בלוקצ'יין: חברת דואר ישראל מחפשת סטארט-אפים

חברת דואר ישראל פירסמה קול קורא לקידום חדשנות באמצעות שיתופי פעולה בתחומי הליבה של החברה — בהם קמעונות, פינטק ולוגיסטיקה ■ החברה תאפשר לחברות ההזנק גישה למערכות המידע שלה ■ "מוצרים ושירותים חדשניים יסייעו לנו בשיפור השירות"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סחר מקוון דואר ישראל
מרכז סחר מקוון של דואר ישראלצילום: דואר ישראל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

חברת דואר ישראל הממשלתית תשתף פעולה עם סטארט־אפים כדי לפתח חדשנות בתחומי הפעילות של החברה. החברה צפויה לפרסם היום קול קורא לשיתוף פעולה עם סטארט־אפים בתחומי הליבה של החברה: קמעונות, סחר מקוון, פינטק (פעילות בנק הדואר), לוגיסטיקה ועוד.

"מרכז החדשנות של דואר ישראל יתמוך בפיתוח שירותים ומוצרים של מיזמים טכנולוגיים ישראליים בתחומים רלוונטיים לפעילות העתידית של החברה — כמו סחר מקוון, שירותים פיננסיים מתקדמים, לוגיסטיקה ותחבורה חכמה, בינה מלאכותית, IoT (האינטרנט של הדברים), שירות וחוויית לקוח, ניהול תורים וביקושים, סייבר ואבטחת מידע ובלוקצ'יין", נמסר מהחברה.

לפי הודעת דואר ישראל, החברה תאפשר לחברות הזנק גישה לנתונים במערכות המידע שלה, כמו גם לבעיות אמיתיות שעמן היא מתמודדת. "במסגרת התוכנית תציע חברת דואר ישראל לסטארט־אפים גישה לתשתיות הדואר, מביג דאטה ועד סניפים בפריסה ארצית, גישה למומחים מתחומים שונים (שיווק, הנדסה, משפט, כלכלה ועוד), וכן הנגשה לרשת קשרי הגומלין עם תאגידים וארגונים מקבילים בארץ ובחו"ל ועם גופים אקדמיים שונים", נכתב.

התוכנית של דואר ישראל מגיעה בעקבות החלטת ממשלה 3837 ממאי האחרון, שכותרתה: "תוכנית החדשנות בחברות ממשלתיות — אישור מותנה לפי חוק החברות הממשלתיות לחברות ממשלתיות להקים או לרכוש חברות בתחום החדשנות". התוכנית נוגעת ל–20 חברות ממשלתיות — בהן חברת החשמל, החברות הביטחוניות וחברת הדיור עמידר — ובמסגרתה יאושרו השקעות של חברות ממשלתיות בחברות טכנולוגיה פרטיות בתמורה למניות.

ההחלטה קובעת כי החברות הממשלתיות יוכלו להשקיע עד 10% מההון העצמי שלהן בחברות טכנולוגיה, ועד 3% בסטארט־אפ בודד. במקרה של דואר ישראל מדובר על תקציב מקסימלי כולל של כ–45 מיליון שקל — אך בפועל תקצה החברה סכום מוערך של עד 10 מיליון שקל.

בנוסף לדואר ישראל, יש כמה חברות ממשלתיות נוספות שהשיקו תוכניות חדשנות דומות, בהן חברת החשמל, מקורות, רכבת ישראל ונתיבי איילון.

בקול הקורא מפורט מנעד די רחב של פתרונות שיוכלו להשתתף בתוכנית: "מיזם העוסק באחד מתחומי הפעילות הבאים: אנליטיקה, בינה מלאכותית וביג דאטה — לטובת זיהוי מגמות, תחזית, פרסנוליזציית פתרון ומענה לצרכים תפעוליים; שירותים פיננסיים כמו שוברים, העברות לארץ ולחו"ל, שערי מט"ח וארנקים מתקדמים; תשתית ואבטחת מידע; בלוקצ'יין, כפלטפורמת מעקב להליכי סחר עם מדוורים גדולים כמו איביי ואמזון, או חברות תעופה ודוארים בינלאומיים; פתרונות מעקב תומכי סחר מקוון, ניטור ובקשת תנועת חבילות; OCR — קריאה וזיהוי של חבילות לטובת מיון אוטומטי ורובוטי; ניהול לקוח וחוויית שירות; סניפים וירטואליים; פתרונות למייל הראשון והמייל האחרון — טכנולוגיה ידידותית להבאת פריטים בטווחים קצרים של פחות מ–6 קילומטר; תחבורה חכמה, כמו רחפנים, כלים אוטונומיים ואופטימזציה של קווי חלוקה".

איך עובד בלוקצ'יין

הפיילוטים יבוצעו במערכות הדואר

לפי הודעת דואר ישראל, לאחר בחירת החברות הזוכות תחל החברה הזוכה בביצוע הוכחת היתכנות (POC). "הדואר והצוותים המקצועיים יאפשרו לחברות הזוכות ביצוע פיילוטים והוכחת יכולת בהיקף גדול במערכות הדואר המורכבות, יסייעו לחברות הזוכות בפיתוח, עיצוב והתאמת המוצר; וכן יעמידו לרשותן משאבים טכנולוגיים וניהוליים וכן את הידע הטכני, האקדמי, המקצועי והעסקי של אנשי דואר ישראל", הסבירו בדואר. "תהליך POC לא יימשך יותר מ–18 חודשים. בתומו יחל שלב הבחינה ובדיקת הביצועים של הטכנולוגיה המוצר או השירות נשוא ה–POC".

אחרי שלב POC תבחן חברת הדואר רכישה של הפתרון, שיתוף פעולה עסקי ואף השקעה בחברה תמורת מניות. החלטת הממשלה מאפשרת לדואר רכישת מניות בחברות ההזנק עד שיעור בעלות של 20% — על מנת שהחברה תישאר פרטית בהגדרה ולא ממשלתית. "בהתאם לתוצרים ולביצועים שיתקבלו בתום הוכחת ההיתכנות, ובהתאם לצורכי הדואר נכון לאותה עת, ינהלו הצדדים משא ומתן לגבי המשך ההתקשורת ביניהם ותנאיה המסחריים", נכתב בקול הקורא. הדד־ליין להגשות הוא חודשיים.

קפיצה של דור

לצורך הפרויקט יקים דואר ישראל חלל עבודה, מרכז חדשנות לסטארט־אפים, שיהיה חלק מסניף הדואר במגדל שלום בתל אביב. מי שתוביל את הפרויקט היא סמנכ"לית החדשנות שמונתה לפני חודשיים, מאיה קלדרון.

מאיה קלדרון, סמנכ"לית החדשנות בדואר ישראלצילום: מוטי מילרוד

קלדרון מאמינה כי אחרי העבודה עם הדואר יוכלו החברות להציע את פתרונותיהן גם לחברות דואר אחרות בעולם. "יש טכנולוגיה חכמה בישראל, החל מפתרונות אופטימיזציה לציי רכב ועד טכנולוגיה לקיצור תורים", היא אומרת. "אנחנו מאמינים בחדשנות פתוחה ושיתופים עסקיים כדי שנוכל לעשות קפיצה של דור בשירותים. אנחנו יודעים שסטארט־אפים רבים רוצים להתחבר לדואר ונוכל לייצר האב לכל חברות הדואר בעולם, מכיוון שהענף נמצא במשבר בכל מקום".

קלדרון הגיעה לדואר מהשוק העסקי. היא אדריכלית בהכשרתה, ובהודעת המינוי שלה נמסר כי בתפקידה האחרון עסקה בפיתוח תוכניות חדשנות לסוכנויות ממשלתיות באסיה, ובמקביל שימשה ראש החוג לתואר שני בעיצוב יזמות וחדשנות במכללה למינהל. קודם לכן היא שימשה סמנכ"לית פיתוח עסקי באלקטרה FM, ויועצת בכירה לאסטרטגיה ושיווק בניו יורק לחברות הפרושות בשווקים בינלאומיים.

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין, אמר כי "דואר ישראל הוא גוף הלוגיסטיקה והריטייל הגדול בישראל, בעל הפרישה הרחבה ביותר, עם יותר מ–1,200 נקודות מגע עם הציבור וכ–50 מיליון ביקורים בשנה. לחברה יש נכסים פיזיים ורוחניים רבים, ובזכות נכסים אלה נוכל לחבר את הסטארט־אפים לגורמים רבים, ולסייע בשיתופי פעולה עם ארגונים עסקיים מקומיים ובינלאומיים. בכך, נאפשר לסטארט־אפים לבדוק פיתוחים ומוצרים בתנאי שדה, תוך ליווי צמוד של אנשי המקצוע שלנו — ואנו נהנה ממוצרים ושירותים חדשניים שיסייעו לנו בשיפור השירות ללקוחותינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה