ההבדל בין מדעני מחשב לפועלי היי־טק

אם נכשיר את בוגרי החוגים להנדסה ומדעי המחשב יותר בנושא התבטאות בכתב ובעל־פה, נכשיר אותם פחות במתמטיקה או בתכנות

יורם ביברמן
יורם ביברמן
משתתף בקורס מתכנתים של פייסבוק
צילום: Facebook
יורם ביברמן
יורם ביברמן

בכתבה שפורסמה באחרונה ב–TheMarker ("המצוקה של ההיי־טק הישראלי: כך נראים בוגרי החוגים להנדסה ומדעי המחשב, 21 ביוני) על צרות ההכשרה של בוגרי מדעי המחשב ומקצועות ההנדסה בישראל, נקבע כי "הבוגרים הישראלים חסרים מיומנויות בסיסיות אקוטיות להשתלבות בחברות ההיי־טק".

כותב שורות אלה מצוי בהוראת מדעי המחשב כבר שנות דור. כל שנה, עת אני פוגש את בוגרי החוג שבו אני מלמד כשנה אחרי סיום לימודיהם, כשהם כבר עובדים בתעשייה, בטקס הענקת התארים, אחת השאלות שאני שואל אותם היא: "מה חסר לך בהכשרה שלך אצלנו?" התשובות שאני מקבל מזכירות לי את הסיפור על העכברים העיוורים שממששים פיל, וכל אחד מתאר את הפיל על פי האיבר שהוא ממשש. מי שעובד במחלקת הראיה הממוחשבת של מובילאיי, מתלונן על כך שלא נלמד מספיק חשבון אינפיניטסימלי, ומי שעובד באבטחת מידע מתרשם שהנושא לא זכה ליחס רחב דיו בלימודים. מבחינתם, הם, כמובן, צודקים.

תואר במדעי המחשב הוא תואר עמוס ביותר ואיש לא חושב שאפשר להוסיף לו נושאים. אם נכשיר את הבוגרים יותר בנושא התבטאות בכתב ובעל־פה, נכשיר אותם פחות במתמטיקה או בתכנות. בכתבה מוצעת גם אפשרות לעבודה של סטודנטים בחברות, תוך כדי הלימודים כדרך להתגבר על חלק מהחוסרים בהכשרה האקדמית. למיטב ידיעתי, גם כיום, שיעור נכבד מהסטודנטים מגיע לסיום התואר כבר עם ניסיון תעסוקתי במשרות סטודנט או משרות דומות להן. בדרך כלל, הדבר מחייב את הארכת הלימודים, שכן תואר במדעי המחשב, ועבודה בהיי־טק לא יכולים להתקיים במקביל כשכל אחד מהם הואו בהיקף מלא.

לגבי האפשרות למעין סטאז' במהלך הלימודים, כדרך נוספת להקנות לסטודנטים מיומנויות שאינן נרכשות באקדמיה, וחשובות לעולם העבודה, נראה לי שזה פתרון בעייתי. כדי שחברה תהיה מוכנה להעסיק סטודנט, היא תרצה שהוא יעבוד בהיקף של לפחות חצי משרה. גם סטודנטים למדעי המחשב לא יהיו מוכנים להשקעה כל כך ניכרת בלי תמורה כספית הוגנת, בהינתן שכבר כיום חלק גדול מהם עובדים, ומתפרנסים בכבוד.

מעבר לכך, לימודי מדעי המחשב במרבית המוסדות להשכלה גבוהה דומים למדי מבחינת הקורסים המוצעים בהם, וזאת בשל דרישות המל"ג. ייתכן שיש מקום לאפשר מגוון רחב יותר של תוכניות לימודים: כאלה בהן יושם דגש יחסי רב יותר על ניהול, לעומת כאלה בהם יושם דגש רב יותר על מתמטיקה. בוגר של תוכנית כזאת יהיה, לטוב ולרע פחות 'גנרי': יהיו לו יתרונות בעת חיפוש עבודה בכיוון א', וחסרונות אם הוא יחפש עבודה בתחום ב'.

לבסוף. רבים מהמרצים באוניברסיטאות רואים את עיקר תפקידם בגידול הדור הבא של מדעני המחשב בישראל, ולא בהצמחת הדור הבא של פועלי ההיי־טק.

הכותב הוא ראש החוג למדעי המחשב במכללה האקדמית הדסה ירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"