נתניהו: "בעקבות ספר בידיוני על מלחמת סייבר - החלטתי על תוכנית לאומית"

ראש הממשלה נאם היום בכנס הסייבר והתריע: "מדינות יכולות לעשות את הנורא ביותר, להכאיב למערכות החשובות ביותר ואף להשתלט עליהן. זה כבר קורה"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס הסייבר הבינלאומי באוניברסיטת תל אביב
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס הסייבר הבינלאומי באוניברסיטת תל אביבצילום: תומר אפלבאום
אמיתי זיו
אמיתי זיו

"אתם מתמודדים עם אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני האנושות" - כך פתח היום (ד') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את דבריו, בכנס הסייבר הבינלאומי באוניברסיטת תל אביב. הוא הסביר כי "האתגר הוא להגן על כל מה שמחובר לרשת".

נתניהו סיפר על חוויה שעבר, כשקיבל מפרופ' איציק בן ישראל ספר מדע בדיוני על מלחמת סייבר בין ארה"ב לסין: "קראתי בזמנו את הספר, ולא ישנתי לילה שלם. חשבתי לעצמי שצריך לעשות משהו, וביקשתי שתוכן תוכנית לאומית בנושא, ועל זה מופקד מערך הסייבר בראשות יגאל אונא. ההחלטה שלי לפני שמונה שנים היתה לשים את ישראל בין חמש המדינות המובילות בתחום, ואנחנו אכן שם ואפילו בדירוג גבוה בחמישייה. קידמנו גם בבאר שבע מרכז סייבר ייחודי – עם ריכוז של פעילות של הצבא, האקדמיה והתעשייה, כדי שיוכלו לדבר אלה עם אלה והמוחות יפרו אלה את אלה. גם בעולם הדיגיטלי נחוץ שיח אנושי".

נתניהו הציג סרטון שמראה, כביכול, מתקפה על כנס שבוע הסייבר, ואירוע של זליגת מידע על כל האורחים שמגיעים אליו. לדבריו: "זה לא דמיוני. בז'רגון שלכם אתם מדברים על 'שחקני מדינה' אבל מדובר במדינות, מדינות יכולות לעשות את הנורא ביותר, להכאיב למערכות החשובות ביותר ואף להשתלט עליהן - וזה לא תיאורטי זה כבר קורה. החשש הוא לבנקים, למטוסים ולנשק שלנו. אלה דברים שכבר קרו ואתם יודעים את זה - לא הייתם פה אם האיום לא היה אמיתי".

נתניהו דיבר על ההזדמנות הגדולה בעולם הדיגיטלי, שלדבריו נובעת משלוש מגמות טכנולוגיות: "ביג דאטה, בינה מלאכותית וקישוריות". נתניהו הראה שקף, שלפיו החברות הגדולות בעולם הן חברות דאטה ותקשורת. זאת לעומת המצב עשור קודם לכן, כשאלו היו חברות נפט, גז ובנקאות. "אנחנו בעולם שעובר מהפכה היסטורית, השינוי המהיר הגדול בהיסטוריה, ונוצרות איתו תעשיות חדשות".

נתניהו הציג שלושה ענפים שבהם ניתן לראות את הפוטנציאל של העולם הדיגיטלי. הראשון הוא של חקלאות חכמה - מה שהוא כינה Precision Agriculture - חקלאות מדויקת מבוססת תצפיות מהאוויר וסנסורים באדמה "עד רמת השתיל הבודד", כפי שהסביר. השני הוא תעשיית הרכב החכם, ובהקשר זה הזכיר נתניהו את האקזיטים של החברות הישראליות לשעבר, וייז ומוביליאיי. לבסוף הוא ציין את תחום הבריאות הדיגיטלית, ואמר: "זו ההזדמנות הגדולה ביותר. יש בישראל 470 חברות בתחום הבריאות הדיגיטלית, 98% מהמידע הרפואי כבר ממוחשב שלושה עשורים, יש מידע גנטי ופיזיולוגי שניתן להפעיל עליו אלגוריתמיקה. ולכן יצאנו למהלך גדול של בריאות דיגיטלית בתקציב של מיליארד שקל. נלווים למהלך אתגרי הגנת פרטיות גדולים ואתגרים משפטיים, ואנחנו נתגבר עליהם".

נתניהו סיכם: "כל אלה תעשיות חדשות שקיימות והגיעו משום מקום - מהמחשבות של אנשים. אבל על התעשיות האלה צריך להגן וזה מבחן גדול לאנושות. האיום בסייבר קיים מצד פושעים, טרוריסטים ומדינות, ואנחנו חייבים להמשיך לרוץ קדימה ולהקדים את האיום, ולכן אנחנו מקיימים את הכנס הזה, כדי לייצר שיתופי פעולה. העידן הדיגיטלי יוצר עושר, צמיחה ויתרונות שלא ניתן לדמיין. אי אפשר לחזור לעולם של פעם".

נתניהו גם הציג נתונים על ענף הסייבר הישראלי, שלפיהם 20% מההשקעות (הפרטיות) בסייבר בעולם הן בחברות ישראליות, "בערך פי 200 מאשר גודלנו", אמר. הוא טען כי ענף הסייבר היה אחראי על יצוא של 3.8 מיליארד דולר ב-2017; הוא גייס הון והשקעות של 815 מיליון דולר לאורך השנה. לדבריו, בישראל פעילים 420 חברות סייבר ועוד 50 מרכזי פיתוח בינלאומיים בתחום, ולטענתו, המחקר האקדמי בישראל בתחום הסייבר ממוקם בעשירון העליון בעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות