מומחים מזהירים מחוק הסייבר: "המדינה תקבל גישה חופשית מדי למחשבים שלנו"

חוק הסייבר: מערך הסייבר הלאומי פירסם את תזכיר החוק שמטרתו להסדיר את סמכויותיו ■ לפי התזכיר, אם יאושר החוק הוא יאפשר לעובדי המערך להחרים מחשבים של אזרחים ולהורות להם לחשוף את המידע שיש בו - ללא צו בית משפט

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
האקר
ההאקר שפרץ לשב"ס עשה מעשה נכון (אילוסטרציה)צילום: Getty Images IL
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

מערך הסייבר הלאומי פרסם היום (ד') את תזכיר חוק הגנת הסייבר שמטרתו הראשונה היא להסדיר את ייעודו, תפקידיו וסמכויותיו של המערך, אולם מעל לכל - כיצד תגן מדינת ישראל על תשתיות חשובות מפני מתקפות סייבר. המרחב הדיגיטלי הופך בשנים האחרונות לאחת החזיתות העיקריות עמה מתמודדת מדינת ישראל.

בחוק נכתב כי "איומי הסייבר עלולים להוביל הן לפגיעה בתוך המרחב (הקיברנטי) והן לפגיעה היוצאת ממנו לעולם הפיסי. פגיעות אלה עשויות לגרום לפגיעה כלכלית חמורה ואף לפגיעות בגוף ובנפש. איומים אלו, הביאו את הפורום הכלכלי העולמי לקביעה כי אירוע סייבר מוגדר כאחד מחמשת הסיכונים הגדולים ביותר בעולם בעשור הקרוב".

עוד נכתב בחוק כי הסייבר הוא ברובו מרחב אזרחי והמטרה של המדינה היא להגן על כולו ככל האפשר. "תקיפות הסייבר הולכות והופכות מתוחכמות יותר, ותוצאותיהן קשות יותר ומורכבות יותר לטיפול. כתוצאה מכך עולה הסיכון לפגיעה בביטחון האישי, בפעילות המשק ובביטחון המדינה, באופן המחייב התייחסות ברמה הלאומית".

תזכיר החוק מעלה סוגיות חשובות בהן מרבית הארגונים במדינה לא ערוכים למתקפות סייבר, אם בגלל מחסור במשאבים ואם בגלל מחסור בידע ובנוסף יש צורך בגוף אחד שיקבע את הסטנדרטים ויוכל לתת מענה לכל הגורמים במשק הישראלי בעת התמודדות עם מתקפות שונות. אולם מהתזכיר עצמו עולה כי הסמכויות הנרחבות שמקבלים ראש המערך ועובדיו עלולים גם לפגוע במקרים מסוימים בפרטיותם של אזרחי ישראל.

החוק מאפשר בעצם לעובדי המערך גם ללא צו בית משפט להחרים מחשבים של אנשים ולהורות להם לחשוף את המידע שיש בו. על פי אחד מסעיפי החוק - במקרה והמחשב נמצא בבית פרטי - עובד המערך יצטרך להגיע עם צו בית משפט השלום כדי להחרים מחשב או חומר מחשב על מנת להתמודד מול מתקפת סייבר. אולם בהמשך - החוק מאפשר לראש מערך הסייבר להורות על כניסה לבית פרטי גם ללא צו בית משפט אם יש לו יסוד סביר שמשם מתבצעת תקיפה ויש סכנה מידית לשלום הציבור. בחוק מוגדר כי במערך הסייבר עצמו יהיה מפקח על הפרטיות שאמור לפקח על קיום הוראות חוק הגנת הפרטיות

עוד מגדיר החוק כי במידה ויש חשש ממתקפת סייבר, עובד המערך יוכל להחרים לא רק מחשב והוא מרחיב את את ההגדרה לכל חפץ שיש חשש כי שימש למתקפה.

לדברי מומחים בתחום, מדובר בחוק שהוא חשוב אולם הרחבת הסמכויות עלולה להיות פתח לפגיעה בפרטיות אזרחים במסווה של איום סייבר. "חייבים לאזן בין מה שמותר לממשלה לעשות כדי להגן עלינו, מול זה שהאיום נהיה הממשלה. נכון - התקפות סייבר פוגעות בחברות אבל גם עודף התערבות ממשלתית פוגעת בחברות" אומר שחר שמש, מומחה קוד פתוח ומבכירי התנועה לזכויות דיגיטליות. "לא ראיתי בחוק שום דרישה מהאדם שתופס כרגע את החומר - לנסות להגיע לכך בדרכים אחרות".

"תחשבו שמקימים משטרה שמותר לה הכל ויש לה מעט מגבלות - זה מערך הסייבר. המדינה מקימה גוף - ויש לו סמכויות מאוד נרחבות שחלקן עשויות להיות בטחוניות ואותי זה מפחיד כאזרח", אומר דורון אופק, מנהל SUSE ישראל. "אין בחוק מערכת איזונים ובלמים כמו שאני כאזרח הייתי רוצה לראות. למשל לאזרח הפשוט אין יכולת לדעת אם מתבצעת כרגע תקיפת סייבר ומגיע אדם, מחרים לו את המחשב ומשבית אותו. זה נראה כמו ניסיון להקים גוף ביטחוני שיכול להחרים מה שהוא רוצה שמאוד דומה למשטרה חשאית וקוראים לזה אבטחת סייבר. כידוע - הכל היום קשור בסייבר", מוסיף אופק.

החוק עצמו יחול על כל הגופים במשק - ממשרדי ממשלה ותשתיות קריטיות כמו חברת חשמל - ועד רשויות שונות. התזכיר כרגע זמין לציבור ועד ל-11 ביולי ניתן להעביר הערות לחוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?