ועידת ההיי-טק |

הכרישים, הפירנאות - והסופה שממנה מפחדים הבנקים

אילן בוגנים, CTO בנק לאומי: "אנחנו חיים בסביבה מסוכנת"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן בוגנים, CTO בנק לאומי
אילן בוגנים, CTO בנק לאומיצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

אילן בוגנים מבנק לאומי דיבר היום בוועידת TECHNOVATION של TheMarker על אתגר החדשנות בבנקים, והדרך שבה מתמודדים בבנק לאומי עם האתגרים החדשים בשוק.

"אם אנחנו מסתכלים על מה שקרה בעשור האחרון בעולם, זה לא סוד שאנחנו חיים בסביבה מסוכנת, חברות ענק שלא הבינו את זה נתקעו בסיבוב. נוקיה למשל, נעלמה כלא היתה ביום אחד, כי לא הבינה את הסביבה. כשאנחנו מסתכלים על בנקים, אחד הדברים שאומרים לי זה שיש לנו מזל ולוקסוס, שגם אם אנחנו לא משתנים - נישאר חזקים. השאלה אם זה המצב. אנחנו לא חושבים ככה. אנחנו תמיד שואלים את עצמנו מה העיקול שעומד מעבר לפינה. יש הרבה שאלות במציאות הזו שצריך לנתח אותן ולהבין מה השלב הנכון הבא".

בוגנים התייחס לשינויים בתודעת השירות של הבנקים וההתנהגות של הלקוחות ואמר: "אנחנו רואים שהם יותר ויותר במובייל, לא רק המילאניאס, גם המבוגרים יותר. מה עוד עושה הלקוח? ב-60 שניות הכל גועש, 900 אלף איש למשל נכנסים לפייסבוק. בעבר, 60% מהפעילויות שהיה מבצע הלקוח בבנק לאומי היו מבוצעות בסניף. היום אנחנו רואים שינוי אדיר - הסניף הוא רבע מהפעילויות שהלקוח מבצע ואנחנו צריכים לשנות את החשיבה שלנו. ועכשיו אנחנו צריכים לתת שירות 24/7".

"אם אנחנו מסתכלים על הלקוח, אנחנו חייבים להתמקד בו באופן אובססיבי, כי אם לא נעשה את הדברים נכון זה לא יעבוד לאורך זמן. הלקוחות מעדיפים לעשות את הדברים מהבית אבל בשורה התחתונה הלקוח רוצה הרבה דברים שמה שמאחד אותם זה חדשנות מתמדת. בנקים יכולים לבדל את עצמם רק אם הם יבדלו את עצמם. אם לא ניתן חדשנות מתמדת זה לא יהיה מספיק טוב".

בוגנים התייחס למתחרים העומדים בפני הבנקים. לדבריו, הם מתמודדים מצד אחד מול כרישים ומצד שני מול פיראנאות. "לנו הכי קל להסתכל על מי שדומה לנו - בנקים אחרים הם המוסדות שהכי קלים לנו בתחרות. כל עוד לא עשו משהו שהפתיע אותנו הכל בסדר. אבל יש כרישים ויש פיראנאות. הכרישים הם אלו שיכולים לשנות את כללי המשחק, יש את הענקים הגדולים, סייבר וגם הרגולטור שרוצה לפתוח את הבנקאות לכל מיני חברות. לפעמים זה טוב לצדדים: גם לפינטק, גם לבנקאות וגם ללקוח.

"יש מספר מועט של חברות בעולם, שכשהן נכנסות לתחום מסוים זה כמו סופה. זה משהו שיכול לשנות סדרי עולם ברגע שעלי באבא למשל מחליטה להיכנס גם לבנקאות. הפיראנאות הם הפינטקים שרוצים לקחת חלק קטן מהעוגה. אם נסתכל טיפה לעומק נראה שהפירנאות הן גם ההזדמנות של הבנקים - כי הם רוצים שיתוף פעולה עם הבנקים".

לדברי בוגנים, הבנקים מאמצים טכנולוגיות פינטק. ומה צריכים הבנקים לעשות כדי לאמץ את החדשנות המתמדת הזו? "יש שלושה דברים: הדברים שאתה עושה בעצמך, הדברים שאתה משקיע בהם, ושיתופי הפעולה. החשיבות של פפר היא לא בכך שהוא יותר פרסונאלי, הוא גם פלטפורמה שמאפשרת חיבור לאקוסיסטם. היום כשמגיעות חברות טכנולוגיה למוסדות מבוססים הם עוברים מסכת ייסורים. בעיניי בנקאות המחר תלך יותר לכיוונים כאלה. אנחנו מייצרים שיתופי פעולה עם פינטקים וחברות בתחילת דרכם. הפינטקים הם מכפילי כוח. לאורך זמן לא נוכל להתחרות בשחקנים הגדולים. לכן המפתח הוא איך אני כל הזמן זז, אנחנו לא יכולים לעשות את זה דרך השקעה פנימית אלא דרך חיבור לאקוסיסטם".

הוועידה נערכה בשיתוף לאומי, לוצאטו, בי.די.או, Kape technologies ו-AGT.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"