הממשלה אישרה הקצאת 20 מיליון שקל לקידום ההיי־טק בערים ערביות

התקציב ישמש להקמת מבנים להשכרה עבור חברות היי־טק ולשירותים בתחום ביישובים הערביים ■ "עיר ערבית תוכל להיות עיר היי־טק לגיטימית שתמשוך אליה עובדים מערים ויישובים מהסביבה - בדיוק כמו תל אביב או חיפה"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמונה פנורמית של נצרת
נצרתצילום: Dreamstime
אלירן רובין
אלירן רובין

ועדה לענייני המגזר הערבי אישרה היום (ב') השקעה של 20 מיליון שקל לטובת יישום תוכנית חדשה לקידום ההיי־טק ביישובים ערביים. התקציב ישמש להקמת מבנים להשכרה עבור חברות היי־טק ולשירותים בתחום ההיי־טק ביישובים הערביים. משרד התחבורה יסלול כבישי גישה לאזורי התעשייה שבהם יוקמו המבנים.

"התוכנית צפויה לייצר תנאים ליצירת אלפי משרות חדשות בתחומי הפיתוח, התוכנה והשירותים, ולתרום לצמצום הפער שבין ההיצע לביקוש תעסוקת ההיי־טק בחברה הערבית", נמסר בהודעה מטעם הוועדה.

>> לדבר על כל מה שחם בהיי-טק: הצטרפו לאקוסיסטם

רגון צופן, שהוקם במטרה לשלב אקדמאים ערבים בתעשיית ההיי־טק בישראל וכן להביא חברות היי־טק לערים ערביות, מסר בתגובה: "אנו מברכים את הממשלה על המהלך ההיסטורי. המשמעות היא פתיחת כ–3,000 משרות פיתוח תוכנה למהנדסים ערבים ויהודים, ואלפי משרות נוספות בתחומי השירותים, בערים ערביות. אנחנו רואים את הגידול בלומדים את מקצועות ההיי־טק ובעובדים בתחום מקרב החברה הערבית. זו מהפכה חיובית ושקטה של ההיי־טק בחברה הערבית בישראל, הכוללת גם הכנסת נשים ערביות לעבודות בשכר גבוה. ההחלטה הזאת היא הזדמנות למימוש הפוטנציאל של האוכלוסייה הערבית בענף ההיי־טק הישראלי המשווע למוחות יצירתיים. אכן, הגיע הזמן שיוקמו תשתיות להיי־טק בתוך היישובים הערביים — מה שישנה את חוקי המשחק. עיר ערבית תוכל להיות עיר היי־טק לגיטימית שתמשוך אליה עובדים מערים ויישובים מהסביבה, בדיוק כמו תל אביב או חיפה".

במהלך ישיבתה של ועדת השרים הוצג דו"ח ביניים על יישום החלטת הממשלה 922 — תוכנית החומש לפיתוח כלכלי באוכלוסיית המיעוטים ל–2016–2020, שלפיה תשקיע הממשלה סכום כולל של 15 מיליארד שקל לצמצום פערים חברתיים וכלכליים בין מגזרי המיעוטים לאוכלוסייה הכללית בישראל, תוך שינוי מנגנוני ההקצאה. עד כה הקצתה הממשלה 4.5 מיליארד שקל מתוך סכום זה.

בדו"ח שהוצג נכתב כי מתוך ה–4.5 מיליארד שקל שהוקצו, כ–96% מהכספים כבר מומשו: 1.85 מיליארד שקל הושקעו בתחומי התחבורה והתשתיות; 1.5 מיליארד שקל בהעצמת הרשויות המקומיות; 800 מיליון שקל בתחום החינוך; ו–400 מיליון שקל הושקעו בתחומי התעסוקה בחברה הערבית.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אמרה: "922 היא תוכנית מהפכנית שמקדמת שוויון חברתי. בתוך שנתיים בלבד אנחנו עדים לעלייה משמעותית בחברה הערבית של מדדים מעודדי צמיחה רבים, אם בשיעורי הזכאות לבגרות, אם בשיעורי הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה ואם במספר המועסקים ובשיעורי התעסוקה. העובדה שהתוכנית מצליחה כל כך מעידה על המחויבות הממשלתית החוצה משרדים ומפלגות".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר: "קידום התעשייה והתעסוקה במגזר המיעוטים הוא בעל חשיבות אסטרטגית לצמצום פערים, שגשוג כלכלי וקידום חברתי. שילוב המגזר בתעסוקה הוא אינטרס כלכלי של ישראל, ומלבד לכלכלה, הוא יתרום גם בתחומי החינוך, הביטחון והרווחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"