10 שאלות קשות למארק צוקרברג

הערב יופיע מייסד פייסבוק בפני ועדות של בית הנבחרים והסנאט ■ הנה שאלות שצריך לשאול אותו כדי להבהיר לכל העולם למה פייסבוק היא איום על הפרטיות, על התחרות ועל השווקים הפתוחים (פורסם לראשונה ב-8 באפריל)

איתן אבריאל
איתן אבריאל
מארק צוקרברג
מארק צוקרברגצילום: Stephen Lam/רויטרס
איתן אבריאל
איתן אבריאל

הערב ב-21:15 (שעון ישראל), ולאחר מכן מחר (יום רביעי ב–17:00), יתייצב מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, בפני ועדות של מחוקקים אמריקאים — אחת של בית הנבחרים ואחת של הסנאט. הוא יענה שם על שאלות המחוקקים בעניין פייסבוק, פרטיות מידע, מה בדיוק התרחש בפרשה שבה נמסר לחברה חיצונית מידע על 85 מיליון משתמשים, ומה פייסבוק מתכננת לעשות בנדון. השימועים הללו משודרים בזמן אמת בכמה אתרי סטרימינג — ודי מובטח שזו תהיה ההצגה הטובה בעיר.

אנחנו, כמובן, לא יודעים אילו שאלות יפנו המחוקקים לצוקרברג, ועוד פחות מכך יודעים כיצד ישיב. צוקרברג כבר עמד מול עורכי דין ועבר חקירות. מחוקקים רבים הם עורכי דין, ושימועים מולם נראים ומרגישים כמו חקירה משפטית. לכן, לא ברור אם הוא יגיע כדי לספק הסברים אמיתיים, או שישמע בהצעת יועציו ויסתפק בתשובות מעורפלות ובלתי־מחיבות.

למה צוקרברג מתנצל ואיך מתנתקים מפייסבוק? | האזינו לפודקאסט:

בשבוע שעבר פורסם כי חברי הוועדות בבית הנבחרים ובסנאט, שצוקרברג יופיע בפניהם, קיבלו תרומות גדולות לקמפיינים שלהם ישירות מעובדים בפייסבוק ומקרן שמממנים עובדי החברה, כשהרפובליקאים קיבלו תרומות בסכום כמעט כפול מהדמוקרטים. זאת, אף שבאופן כללי, עובדי פייסבוק תורמים יותר לדמוקרטים.

עם זאת, אנחנו יכולים להציע למחוקקים האמריקאים שאלות משלנו, שיכולות להבהיר לכל העולם — ובעיקר ל–2.2 מיליארד המשתמשים בפייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם — מדוע פייסבוק היא איום על פרטיות, על התחרותיות ועל השווקים הפתוחים.

1. מר צוקרברג, פרט בבקשה מה המדיניות של פייסבוק בכל הקשור לשיתוף מידע של משתמשים עם צדדים שלישיים, לרבות מפרסמים ואלפי אתרים אחרים? לאחר מכן, הסבר לנו מה בדיוק קרה בפרשת קיימברידג' אנליטיקה, ומדוע התנערת מהסיפור בתחילתו? מדוע הודעת לאחר מכן שמידע על 50 מיליון משתמשים הועבר לידיהם, מדוע המספר הזה צמח בסוף השבוע האחרון ל–85 מיליון, ומדוע אתה אומר עכשיו שהעולם צריך לפעול מתוך הנחה שכל המידע של המשתמשים ניתן לחילוץ על ידי מי שמבקש לעשות זאת?

שריל סנדברגצילום: בלומברג

2. בעבר אמרת כמה פעמים כי השירות שמעניקה פייסבוק הוא בחינם — ולעולם יישאר כזה. אלא שממש בסוף השבוע האחרון אמרה מנהלת העסקים הראשית שלך, שריל סנדברג, כי משתמשי פייסבוק ייאלצו לשלם אם ידרשו שהמידע שלהם לא ישמש לפרסום. אם כך, האם השירות הוא באמת בחינם? האם יהיה זה נכון לתאר את המודל העסקי של פייסבוק כמכירה של המידע שהמשתמשים שיתפו באתר עם חבריהם לחברות עסקיות, מפרסמים, מועמדים פוליטיים ושלל בעלי אינטרסים אחרים? אם התיאור הזה נכון, האם תוכל לפרט כמה דולרים אתה מקבל בממוצע לשנה תמורת המידע שמשתמש פייסבוק טיפוסי בודד מציג בפני חבריו? ושאלה נוספת: מאחר שהמידע נמכר למרבה במחיר, האם לא יהיה לדעתך הוגן יותר לחלוק את התשלום עם המשתמש? או לחליפין, לבקש את הסכמתו המפורשת למכירת המידע עליו?

3. מר צוקרברג, האם אתה מאמין בשיטה הכלכלית האמריקאית? האם אתה מאמין בשווקים פתוחים, בתחרות ובבעלות פרטית על נכסים? אם התשובה שלך חיובית, אנא אמור לנו מהו נתח השוק של פייסבוק, והאם לדעתך פייסבוק, עם ווטסאפ ואינסטגרם, היא מונופול דה־פקטו בשוק הרשתות החברתיות.

לבסוף, אם אתה מאמין בשיטה הקפיטליסטית ואתה גם מציג שליטה משמעותית בשוק, אנא אמור לנו מדוע רשויות ההגבלים העסקיים לא צריכות לפעול כדי להגדיל את התחרות בענף שבו פייסבוק פועלת, למשל על ידי דרישה ממך למכור את ווטסאפ ואת אינסטגרם, ועל ידי מתן הטבות ינוקא לסטראט־אפים חדשים בתחום הרשתות החברתיות. במלים אחרות, מה ההבדל כיום בין פייסבוק לבין המעמד העסקי של חברת הטלפונים AT&T לפני כ–30 שנה, שפוצלה לשורה של חברות קטנות יותר?

4. רבים ממשתמשי פייסבוק בציבור האמריקאי, ולמעשה בכל העולם, תוהים כיצד פועל הפיד של המידע המופיע מולם. האם תוכל לפרט כיצד החברה, או הטכנולוגיה שלה, מחליטים מה יופיע בפיד ומה יופיע פחות או לא יופיע בכלל? לאחר מכן, אם מתקיימת עריכה של זרם המידע, האם תואיל בטובך להסביר לנו מה ההבדל בין פייסבוק לבין עיתון, רשת טלוויזיה או תחנת רדיו — למעט העובדה שפייסבוק גדולה מכל עיתון ואולי מכל העיתונים יחד?

ושאלה נוספת: אם פייסבוק היא מקור המידע הבלעדי של מאות מיליוני צעירים, ואם המידע הזה מסונן על ידי אנשיך והטכנולוגיה שלהם, הסבר מדוע על החוק להכיר בפייסבוק כפלטפורמה שדומה לחברת טלפונים — ולא ככלי מדיה, עם כל האחריות שנובעת מכך?

5. לאחר שפייסבוק, כמו גם חברות אינטרנט אחרות, התנגדה באופן נחרץ לכל רגולציה עליה, אמרת באחרונה — ומנהלת העסקים הראשית שלך, שריל סנדברג, חזרה על הדברים — שאולי אכן הגיע הזמן לרגולציה מסוימת על חברות האינטרנט. כיצד לדעתך רגולציה כזאת צריכה להיראות, ומה אתה יכול לענות לרבים החושדים כי פייסבוק תשכנע את השלטונות להתאים את הרגולציה לצורכיה, ובכך תיצור את המחסום הגדול מעולם בפני מתחרים שעשויים לערער על מעמדה? מה אתה אומר למי שטוענים כי הרגולציה תיהפך לבוננזה העסקית הגדולה ביותר של פייסבוק מעולם — כזאת שתבטיח את עליונותה לתמיד?

6. מר צוקרברג, באחרונה הופיעו בתקשורת חילופי דברים בינך לבין טים קוק, מנכ"ל אפל. אולי גם הוא יזומן לעדות. לפי הדברים שפורסמו בתקשורת, קוק טוען כי השימוש שפייסבוק עושה במידע של המשתמשים "אינו אתי". אנא עזור לנו להבין את עמדתך, ואולי גם את עמדתו של מר קוק. האם אגירה של כמות אדירה של מידע על משתמשי פייסבוק, לרבות מידע שהמשתמשים כלל אינם מודעים לו, ולאחר מכן מכירתו למפרסמים ושותפים עסקיים, אינו אתי?

טים קוקצילום: רויטרס

לחלופין, מצדם של מר קוק וחברת אפל, האם אגירת המידע על מיקומו של אדם המחזיק בטלפון סלולרי של אפל בכל שעה, 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע, נחשב בתעשייה שלכם למותר במבחן האתיקה? אנא פרט באוזנינו את תפישת האתיקה שלך בנוגע לשימוש במידע — גם אצלכם, גם אצל אפל, ובאותה הזדמנות גם אצל גוגל ואצל אמזון, עוד שתי חברות גדולות השולטות בחלקים נרחבים מהשווקים שלהן.

7. ומאחר שכבר נגענו בסוגיה של אתיקה בקרב חברות טכנולוגיה גדולות, נבקש להרחיבה: איפה אתם עומד בסוגיית המסים? פייסבוק הרי משתמשת בתרגילי מס בינלאומיים כדי להקטין את חבות המס שלה, והתוצאה היא שהחברה משלמת שיעורי מס נמוכים הרבה יותר מכל עסק קטן או בינוני באמריקה. ואיפה אתה עומד בשאלת ההשפעה של פייסבוק על הנוער, על רקע טענות שהמערכת שלך מאמללת חלק מהצעירים וכן על רקע הטענה שהיכולת של אנשים למצוא אחרים שמחזיקים בדעותיהם גורמת להקצנה בעמדות, לפיצול חברתי — וכתוצאה מכל אלה להתפוררות של הנורמות, הנארטיבים והסולידריות המחזיקים את הקהילה שלנו מאוחדת?

8. מר צוקרברג, אם אפשר להשתמש בניסיונך כדי להבין את הדינמיקה בשוק הפרסום, שהוא המנוע העיקרי של חלק גדול מתעשיית האינטרנט: יש טענה שלפיה הערך של הפרסום באינטרנט תמיד יורד, מפני שאנשים אינם רוצים לראות פרסומות, ומכיוון שכמות העמודים שעליהם אפשר להציג פרסומות גדל לעד. דינמיקה זו תמיד תחייב את מוכרי הפרסומות ליהפך לאלימים יותר — במסרים, במניפולציות ובטכנולוגיה. האם טענה זו מקובלת עליך? האם תעשיית הפרסום בתצורה הנוכחית שלה נידונה ליהפך לאלימה יותר ויותר? ובאותו עניין: איזה חלק מהכנסות פייסבוק מפרסום נובע מתשלומים של גופים שבמהותם מנסים להונות את הציבור, כמו הימורים, תרופות, פוליטיקאים ושאר מניפולציות שיווקיות שהאמת רחוקה מהם?

9. מר צוקרברג, האם גופים מרוסיה השפיעו באמצעות פייסבוק על תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב ב–2016? האם ההשפעה הזאת הכריעה את הכף לטובת דונלד טראמפ בהתמודדות מול הילארי קלינטון? האם פעולות דומות של גופים דומים או אחרים באמצעות פייסבוק השפיעו על תוצאות הבחירות במדינות אחרות? האם אתה חושב שנדרשת שקיפות גדולה יותר בזירת האינטרנט בכל הקשור לפרסום ושיווק פוליטי?

10. מר צוקרברג, שאלה אחרונה: בשנתיים שחלפו ערכת סיורים ברחבי ארה"ב כדי להכיר את המדינה לעומקה, שבחלקה שונה מאוד מהסביבה שהכרת בעמק הסיליקון. זו יוזמה מעוררת כבוד, שעליה אפשר רק לברך. אבל האם המוטיבציה של הסיורים הללו היתה קשורה להרהורים מצדך על האפשרות להתמודד ביום מן הימים לנשיאות ארה"ב? אם התשובה חיובית, האם אתה עדיין מחזיק בכוונה הזאת? אנא ספק לנו תשובה מלאה ומפורטת. אל תרגיש מוגבל בזמנים. אם צריך, אני משוכנע שחברי הוועדה יסכימו להאריך את הדיון הזה ככל שיידרש. תודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"