"צ'ק פוינט הוכיחה שאפשר ללמוד הכל ואפילו להיות חוקר סייבר - בלי 8200"

לפני 25 שנה ניהלה ד"ר דורית דור 15 עובדים - היום הצוות שלה במרכז הפיתוח של צ'ק פוינט מונה כבר 1,400 איש ■ איך מתחרים בענקיות כמו אמזון, ולמה היא לא מפחדת לגייס עובדים ללא ניסיון והשכלה בתחום?

ד"ר דורית דור, סמנכ"לית המחקר והפיתוח של צ'ק פוינט
ד"ר דורית דור, סמנכ"לית המחקר והפיתוח של צ'ק פוינטצילום: אייל טואג
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי

האנשים שמובילים את מרכזי הפיתוח הגדולים בישראל - כתבה ראשונה בסדרה

בפרופיל הלינקדאין של ד"ר דורית דור מוזכרים שני תפקידים בלבד. העדכני: סמנכ"לית המחקר והפיתוח של צ'ק פוינט, תפקיד שהיא מבצעת מאז 1995: והקודם, שירותה הצבאי, שאת תפקידה בו היא מגדירה בבדיחות: "מייג'ור מייג'ור".

על מייג'ור מייג'ור, הדמות הבדיונית ברומן הסאטירי "מלכוד 22", אומרים שהיה בינוני ונטול כל ייחוד, "אנשים שפגשו אותו התרשמו תמיד עד כמה לא מרשים הוא", כתב הסופר ג'וזף הלר. אלא שבדורית דור אין דבר בינוני. היא למדה בכיתה פיזיקלית־טכנולוגית בקרית אונו, ואת התואר הראשון שלה במחשבים ובמתמטיקה עשתה במסגרת העתודה הצבאית. בסיומו היא אותרה לאחד המרכזים הנחשבים ב–8200, שבו שירתה כראש מדור — מסלול שבתחילת שנות ה–90 עשו רק נשים בודדות.

במהלך שירותה הצבאי זכתה דור בפרס ביטחון ישראל, הניתן מדי שנה ליחידים או לגופים עבור פעילות שתרמה להגברת ביטחון המדינה, ובדרך כלל על פיתוח טכנולוגי. עד תום שירותה, שנמשך שמונה שנים, היא השלימה דוקטורט במדעי המחשב ופירסמה מחקרים בכתבי עת מובילים על חסמים תחתונים ועליונים לאלגוריתמים של בחירה וסיבוכיות.

ואולם את כל המידע הזה היא כלל לא טורחת להסגיר בשיחתנו, שנמשכה כמה שעות. גם ראיונות לתקשורת היא לא מרבה להעניק, בלשון המעטה. להוציא סרטון קצר לפני כמה שנים, הראיון הראשון והאחרון עם דור, אחת הנשים הבכירות בהיי־טק הישראלי, לתקשורת המקומית היה ב–2005. התוצאה המובילה שעולה בחיפוש שמה של דור בגוגל מתייחסת בכלל לבנה הבכור, שכבר בגיל 16 וחצי למד לתואר שני במתמטיקה. "שני הילדים שלי התחילו מוקדם ממני", היא מספרת. "מתמטיקה ומחשבים הם נושאים שנחשבים מלהיבים במשפחתנו, וכשמתרחש אירוע כלשהו בעולם הסייבר — סביר להניח שהוא יככב בשיחה סביב השולחן בארוחת הערב".

משרדי צ'ק פוינט בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

>> לדבר על כל מה שחם בהיי-טק: הצטרפו לאקוסיסטם

"גדלנו ביחד עם החברה"

לצ'ק פוינט הגיעה דור דרך אחד משלושת המייסדים של החברה, שלמה קרמר, שאותו הכירה במהלך הלימודים והשירות הצבאי. כשנכנסה לתפקיד מנהלת הפיתוח בחברה היא ניהלה 15 עובדים. כיום, שניים וחצי עשורים מאוחר יותר, היא מנהלת 1,400 עובדים.

במקרים רבים, היזמים שמקימים סטארט־אפ הם בעלי החזון, אך ככל שהוא גדל ומתפתח הם כבר מתקשים לתת מענה לדרישות הגבוהות, ומוחלפים במנהלים מנוסים. בצ'ק פוינט המייסד, גיל שויד, עדיין עומד בראש וגם מנהלים מתחילת הדרך שמרו על מעמדם. "הגענו בלי הניסיון הנדרש לנהל אלפי אנשים, וכל אחד מאתנו גדל יחד עם החברה", אומרת דור. "אני חושבת שההבנה הזאת, שאנשים יכולים להתפתח ולעבור בין טכנולוגיות ודיסציפלינות שונות, חילחלה לדרך שבה אנחנו מנהלים את צ'ק פוינט.

"בהרבה מקרים מגיעים לכאן אנשים צעירים, וזה שהם מתחילים בתור אנשי פיתוח לא אומר שלשם הם רוצים להתפתח. יש לנו עובד שהתחיל בתמיכה, עבר לבדיקות תוכנה, לפיתוח, אחר כך היה מהנדס מכירות באוסטרליה, וכיום הוא מנהל מוצר. הוכחנו שאנשים מסוגלים ללמוד הכל — גם להיות מפתחים או חוקרי סייבר. ההצלחה שלהם תלויה במחויבות האישית שלהם ובחשיבה מקורית".

לפי דור, העובדה שהיא מחזיקה בתפקיד הפיתוח הבכיר בחברה כל כך הרבה שנים אינה מייצרת תקרה עבור עובדים שאפתנים: "זה נכון שנשארתי באותו תפקיד, אבל גם הארגון השתנה. כיום אני מנהלת ארבעה סגני נשיא שהם חברי הנהלה, וכל אחד מהם מנהל ארגון פיתוח בתחומו, שהוא לרוב יותר גדול מכל מרכז פיתוח אחר במדינת ישראל. כל אחד מהם עושה תפקיד גדול יותר ממה שאני עשיתי לפני 15 שנה בכל היבט — גם ברמת מספר האנשים שהם מנהלים ומגייסים, כמה לקוחות יש למוצר שלהם והיקף התקציב השנתי שלהם".

להגדלת התרשים לחצו כאן

"המשרדים בישראל — החלטה אידיאולוגית"

צ'ק פוינט ידועה כחברה סובלנית כלפי עובדים חסרי ניסיון. היא מגייסת מדי שנה כ–100 סטודנטים בתפקיד ראשון לתוך הארגון, ומפעילה תוכניות הכשרה פנימיות לאנשים עם יכולות טכניות וללא רקע פורמלי, שאותם היא משלבת בתפקידים כמו בדיקות תוכנה ותמיכה טכנית, בשכר התחלתי נמוך יחסית.

באחרונה פתחה החברה גם מסלול הכשרה אינטנסיבי לתפקידים מובילים בעולם הסייבר, הכולל שלושה חודשים בסגנון קורס אר"מ הצה"לי (קורס נחשב למפתחי סייבר). "אנחנו מנסים להיות יצירתיים בתהליכי הגיוס. אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לגייס כמה עשרות אנשי סייבר שהגיעו ישירות מהצבא, אך גם לגייס עשרות אנשי סייבר שנגדל בעצמנו", אומרת דור. "פתחנו קורס בשם CSA (Check Point Security Academy) שבו לא הגדרנו רקע פורמלי נדרש. התנאי היחיד היה אתגר "ללכוד את הדגל", שבו מתחרים בפיצוח קוד מורכב. מצאנו אנשים שהגיעו לרמת מקצועיות גבוהה בלמידה עצמית.

"בקבוצה שסיימה את הקורס יש בחור חרדי, אחר שהיה חוקר צבאי ולמד ראיית חשבון; שלישי שהיה מקרין בקולנוע, ומישהי שהיתה מפיקה ברדיו — וכל האנשים האלה ישבו ולימדו את עצמם פריסת קוד והנדוס לאחור (ריוורסינג — חקר של דבר באמצעות פירוקו לגורמים ולימוד דרך הפעולה שלו; ר"ל). במחזור האחרון, חודש אחרי סיום הקורס, אחד מבוגרי הקורס מצא מתקפת Zero–day למיקרוסופט (חולשות אבטחה חדשות, שעדיין לא התגלו, ונחשבות יוקרתיות; ר"ל)".

כמה זמן לוקח לחוקרים האלה להשלים את הפער מול הבוגרים של היחידות הטכנולוגיות שאתם מגייסים לאותם התפקידים?

"אנחנו לא יודעים ולא מנסים לבחון את זה. ברור שאילו היתה לנו האפשרות לגייס עוד 20 מומחים מצה"ל — הייתי מגייסת גם אותם. מי שמגיע עם רקע של חמש שנים בסייבר מהצבא הוא לרוב חזק. אבל העובדה היא שהמציאות אילצה אותנו לגלות לבד שיש טאלנט מצוין שלא גדל ב–8200 ועדיין יכול להיות איכותי ותורם".

אגב 8200, כל צוות ההקמה של צ'ק פוינט בוגר היחידה, את ושלמה (קרמר) שירתם יחד. הצבא העניק לכם ידע שהפך לחברה משגשגת, בעוד שבני גילכם בילו בשוחות. איך צ'ק פוינט מחזירה את "דמי ההשבחה" לצה"ל?

"אני חושבת שהצבא נותן הזדמנות פנטסטית לאנשים, ובגיל צעיר את מגיעה לעשות דברים מדהימים ולהוביל פרויקטים שאין בהכרח כדוגמתם בתעשייה. צ'ק פוינט מגייסת 300 עובדים בשנה, שעוזבים אותנו בהמשך ומקימים חברות משלהם. האם אני יכולה לגבות מהם כסף על ההכשרה שנתתי להם? הם צריכים להחזיר לי?"

זו לא ההשוואה הנכונה. ההכשרה של צ'ק פוינט היא למטרות עסקיות, ולא על בסיס משאבים ציבוריים.

"אני חושבת שהטרייד־אוף הוא אחר. צ'ק פוינט יושבת בישראל, ומשלמת הרבה יותר מסים מכל חברה אחרת. כשאנחנו קונים חברה בחו"ל אנחנו מעבירים את הקניין הרוחני שלה לארץ, ומגייסים עוד עובדים. אנחנו אזרחים טובים ומשפיעים לטובה על האקוסיסטם, וההחלטה שלנו להיות פה היא החלטה אידאולוגיות. כולנו מתייצבים למילואים כשקוראים לנו ורק השבוע ישב פה צוות שלם של חיילים להדרכות.

"האם צה"ל מפלה באיתור ליחידות הטכנולוגיות? לדעתי לא, הצבא מאתר את הטובים ביותר שהוא יכול, אבל בחלק מהמקומות בארץ החינוך לא מספיק טוב, ומי שצריך לטפל בכך היא המדינה ולא צה"ל — בחלל הזה צ'ק פוינט יכולה להיכנס ולתרום. אנחנו מגייסים בוגרי תוכנית 'מגשימים' שמבלים פה שנה עד הגיוס, ואחריה יש להם צ'ק פוינט בקורות החיים והם מקבלים בעזרתנו קפיצת דרך. באוניברסיטת תל אביב אנחנו תומכים בתוכנית אודיסאה לנוער מחונן. בתוכנית 'יכולות' של קרן רש"י (תוכנית לחסרי בגרות והפריפריה; ר"ל) התנינו את המשך התרומות שלנו בכך שתורחב גם למגזר הערבי ולאוכלוסיות נוספות; ואנחנו גם מארחים את התוכנית של She Codes (הכשרת נשים לתכנות). אלה לא רק תרומות של כסף, אנחנו מעורבים בכל אחת מהפעילויות האלה גם ברמה האישית".

כשאמזון הסעירה את תעשיית ההזנק עם גיוס עובדים אגרסיבי, היו שטענו שלא מדובר בכלל באותם עובדים. צ'ק פוינט מתחרה על גיוס עובדים עם אמזון או עם סטארט־אפים?

"בעיני, מדובר באותו סוג של אנשים. זה נכון שיש אנשים שבוערת בהם היזמות, ויש כאלה שבאים פחות טוב לידי ביטוי במסגרת מרובת אנשים. אבל הרוב המכריע מגיע לעבוד לפי העניין בעבודה שלו וההשפעה שלו בצוות, והוא רוצה לראות את התוצר שלו מגיע לאיזשהו מקום. אני לכאורה הצטרפתי פעמיים בחיים לסטארט־אפים — כסטודנטית ל"מימד הרביעי" (חברה ישראלית שהתמחתה בפיתוח כלי ניהול לארגונים ונמכרה ב–1999 ל–BMC האמריקאית; ר"ל) וכחיילת משוחררת לצ'ק פוינט — אבל לא באתי אליהם כי הם היו סטארט־אפים. העובדה שהם הוגדרו ככאלה פשוט לא הפריעה לי".

ומה דעתך על הטענה שהצעות השכר המנופחות של אמזון פוגעות בתעשיית ההזנק המקומית?

"מבלי להתייחס לחברה כזאת או אחרת, בשלב מסוים הצעות מרחיקות לכת הן כמו בומרנג, וזה מגיע לגבולות של מצבים שאינם בני קיימא לאורך זמן — לא לחברה אחת ולא לאקוסיסטם".

כל דולר הכנסה הופך לחצי דולר של רווח

צ'ק פוינט, החברה הישראלית השנייה בגודלה בעולם (אחרי טבע), הוקמה ב–1993 על ידי המנכ"ל שויד, היו"ר מריוס נכט וקרמר, שעזב את החברה לקראת תחילת שנות ה–2000, ועדיין נמצא בתעשיית האבטחה כיזם וכמשקיע. מוצר הליבה של החברה הוא מערכת להגנה היקפית (FireWall) של שרתי הארגון, והיא מפתחת מוצרי אבטחה נוספים למתקפות מתקדמות שניתן להוסיף למערכת הפיירוול (Software Blades). למשל, מוצרים למניעות הדלפת מידע, או Threat Prevention — מוצר שאוסף את הקבצים המתקבלים במחשב, מריץ אותם בסביבה ניטרלית ומנסה להבין אם ההתנהגות שלהם לגיטימית או זדונית.

בדו"חות השנתיים ל–2017, הציגה החברה עלייה של 7% בהכנסות השנתיות והן הסתכמו ב–1.85 מיליארד דולר. הרווח הנקי המתואם (Non–GAAP), הסתכם ב–888 מיליון דולר — עלייה של 8.5% לעומת 2016, או 5.33 דולרים למניה.

הביצועים החזקים של צ'ק פוינט, ובפרט שיעורי הרווחיות הגבוהים, הם תופעה שחוזרת על עצמה כבר זמן רב — וחריגה בנוף המקומי. במהלך שנות קיומה הציגה צ'ק פוינט הכנסות של 18 מיליארד דולר, ומהן 50% הגיעו לשורת הרווח.

צ'ק פוינט נחשבת שמרנית, ובשוק חשבו שהיא תהנה פחות ממתקפות הסייבר הגוברות, אך בהובלתה של דור, החברה הצליחה בשנתיים האחרונות להתאים את מוצריה. ההכנסות מפתרונות האבטחה המתקדמים, שמהוות קרוב לרבע מהכנסות החברה, צומחות בקצב של 20%–25% בשנה. מ–2009 ועד היום שומרת החברה על שיעורי רווחיות גולמית דומים — 89% — כך שלא נראה שיש שחיקה במחירי המוצרים שלה.

לצ'ק פוינט יש שני שווקים נוספים, שתרומתם לחברה כיום מבחינת הכנסות אינה גבוהה, אך הם הופכים למנועי צמיחה משמעותיים: מערכות הגנה על מכשירי מובייל ועל תשתיות קריטיות (למשל, חברת החשמל, שדות תעופה ונמלי ים, ומערכות תחבורה לאומיות כמו רכבות). עד כה לא היו בעולם מתקפות גדלות בתחומים האלה, והמודעות של הלקוחות לאפשרות זו נמוכה יותר.

"יש לנו יוזמה חדשה, שבמסגרתה אנחנו חושבים איך מדינות יכולות להגן על תושביהן מהתקפות סייבר", מספרת דור. "כשיש התראות מפני איומים כמו טילים, יש תורת לחימה שמסבירה איך צריך להתמודד עם זה. בעולמות הסייבר, לעומת זאת, גם אם מתריעים מראש שהולכת להיות התקפה, למדינה אין ממש מה לעשות עם המידע הזה. אז אנחנו מנסים לחשוב בצורה רחבה — ברמת הרשת, הענן, המובייל, ה–IoT (מכשירים המחוברים לרשת; ר"ל)".

בעבר חיזבאללה פירסם את שמות הדירקטורים של צ'ק פוינט. עד כמה להיות מזוהה עם צה"ל מזיק לתדמית החברה?

"כיום, אחרי שהתפרסמו כל שערוריות ה–NSA (פרשה אמריקאית שהתפוצצה ב–2013, לאחר חשיפה כי הסוכנות לביטחון לאומי צותתה לחשבונות האינטרנט של מיליוני אזרחים אמריקאים והאזינה ללקוחות של חברת התקשורת ורייזון; ר"ל), הסיכון חלש יותר. פעם היו חשדניים יותר כלפינו, אך מאז נראה כי לאירופאים הוקל שאנחנו חברה ישראלית ולא אמריקאית. אנחנו מנסים להיות פעילים ואזרחים טובים גם בשטח הגלובלי. אני מרגישה שיש לנו יושרה גבוהה שתמיד שמרנו עליה".

ומה עם השם שיצא לישראלים בהקשר של חברות סייבר כמו NSO ובלאק קיוב?

"לנו קל, כי אנחנו לא עושים סייבר התקפי בכלל. אנחנו אמנם נעזרים בסט הכישורים ובידע של אנשים שעשו בעברם סייבר התקפי, אבל זה נעשה רק למטרות של הגנה מהתקפות. לכן העולם שלנו נקי, אנחנו לא מסתבכים בשאלות אם העסקות שלנו עוזרות לארגוני טרור או לממשלה כלשהי שמדכאת את תושביה".

כשאת הולכת לחדש דרכון ביומטרי — את בוחרת עשר שנים עם טביעת אצבע או חמש שנים בלי?

"אני עשיתי עם טביעת אצבע. אני חושבת שמי שרוצה להזיק לי יכול להזיק לי בהרבה דרכים, והדרכון הוא לא החזית שבחרתי. אני מתקשה יותר עם העובדה שאנחנו מודיעים איפה אנחנו כל עשר דקות. קשה לי עם הקונספט שמישהו יודע שאני בחו"ל, כי מה זה אומר על הבית שלי שהוא פנוי? זה מטריד אותי יותר".

"רק בסוף היום הבחנתי שאני האישה היחידה"

דור תמיד היתה במיעוט. בכיתה הפיזיקלית־טכנולוגית שבה למדה בתיכון היא היתה אחת משתי נערות בקבוצה של 20 תלמידים. גם בצבא שירתה בגוף מחקרי שלא גייס כמעט נשים. ואולם לטענתה, הדבר מעולם לא הפריע לה, והיא כמעט לא הבחינה בו. "יש לנו אירוע שמתרחש אחת לשנה, יום לזכרו של מישהו מהיחידה, וקיימנו אותו באחד המבנים שלא הייתי בו בתור חיילת", היא מספרת. "בהפסקה רציתי ללכת לשירותים. הסתכלתי סביבי כדי לבקש ממישהו הכוונה, ורק אז — אחרי יותר מחצי יום — גיליתי שאני האישה היחידה באולם.

"אף פעם לא הייתי רגישה לזה. דווקא בצ'ק פוינט הבנתי שיש הרבה נשים אחרות שזה מפריע להן, ובעקבות זאת פיתחנו תוכנית מנטורינג לנשים, שבמסגרתה אנחנו משדכים בין נשים בתפקידים טכנולוגיים בתוך הארגון, נותנים להן הרצאות ומפגשים לא פורמליים".

כי אין מספיק מפגשים בין נשים במסדרון?

"יש 265 נשים בתוך צוות של 1,400 אנשי פיתוח (19%), אז במובן מסוים באמת אין מספיק. מעבר לכך, אנשים צריכים מסגרת של ביטחון, והשידוכים האלה מספקים את התחושה הזאת. ההתאמות מבוססות על רקע מקצועי והקפדה שלא יהיה יותר מדי חיכוך בין הנשים בחיי היומיום, כדי שלא תהיה התנגשות אינטרסים. יש נשים שעוזרות אחת לשנייה בעמידה מול קהל, בהחלטות קריירה, בכלים לניהול — וזו מעטפת חשובה שתומכת בנשים שכבר פעילות בתוך מקצועות הליבה של התעשייה ושומרת אותן בפנים".

בצ'ק פוינט רק 8% מאנשי הפיתוח בני 45 ומעלה. איך נשארים רלוונטיים בתעשייה הזאת?

"צריך ללמוד כל הזמן, לפגוש את הלקוחות ולהקשיב להם. וצריך לעשות הרבה ניסיונות. צ'ק פוינט רכשה במהלך השנים תשע חברות קטנות (ולא חברות שמספקות לה בסיס לקוחות נוסף), בעיקר הודות לפיתוחים הטכנולוגיים שלהם ורק מהרכישות למדתי המון — סטארט־אפים הביאו שיטות עבודה חדשות, שלפעמים מתאימות לגוף קטן אבל אפשר ללמוד מהן איך העולם עובד, ואיזה תהליך טרנספורמציה צריך לעשות. אם את לוקחת כל דבר מסביבך ומחליטה שהוא שיעור בפוטנציה אז את נשארת רלוונטית".

אילו היית בוגרת תואר טרייה היום, לאיזה תפקיד היית מצטרפת בצ'ק פוינט?

"אני לא יודעת לומר שם של צוות, אבל הייתי מתעניינת בבעיות בתפקיד Backend ו–Low Level (פיתוח צד שרת, הנחשב מעמיק יותר מבחינה טכנולוגית; ר"ל), להתמודד עם בעיות רשת או דרייברים (מנהלי התקן). פרויקט הסיום שלי ושל שלמה (קרמר) בתואר הראשון היה סימולציה של רמזורים בעיר. הלכנו על בעיה כבדה בקוד, שיש בה אלגוריתמיקה".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט