אחרי שביזבז 600 מיליון שקל ו-7 שנים: ביטוח לאומי חוזר לפרויקט המחשוב

פרויקט תבל למחשוב מחדש של המוסד הוקפא לפני כחצי שנה בעקבות חריגות משמעותיות בתקציב וכשלים חמורים בניהולו ■ כעת, מנכ"ל ביטוח לאומי הנכנס החליט על המשך פיתוחו

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
?מאיר שפיגלר. המינוי ייבחן מחדש
מאיר שפיגלר. המינוי ייבחן מחדש?צילום: עופר וקנין
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

חמישה חודשים לאחר הקפאת פרויקט תבל הבזבזני להחלפת מערכות המחשוב של ביטוח לאומי - קבע המנכ"ל הנכנס, מאיר שפיגלר, כי המוסד ימשיך בפיתוחו.

בתחילת נובמבר 2017 החליט רמי גראור, ששימש כממלא מקום מנכ"ל המוסד על הקפאת הפרויקט בעקבות ממצאי דו"ח מקצועי שקבע כי כשל ניהולי הביא לבזבוז של 600 מיליון שקל על הפרויקט וללא הישגים בפועל. מטרתו של הפרויקט, שיצא לדרך ב-2009, היה להחליף את מערכות המחשוב הישנות של המוסד במערכת חדשה על מנת לשפר את השירות. אולם במשך 7 שנים בוזבזו כספי הציבור על פיתוח מאפס של מערכת שתחליף מערכות מלפני 40 שנה - כשרק מערכת אחת מתוך 33 עלתה לאוויר וגם היא לא הופעלה במלואה.

על פי הודעת הביטוח הלאומי שיצאה בערב החג - פרויקט תבל חוזר לפיתוח והמערכת החדשה תחשב את אחוזי הזכאות על פי מדדים אחידים ולא באופן ידני כפי שהיה מקובל עד כה. מדובר במערך מידע חדש שמטרתו לייעל ולפשט את תהליך ההתקשרות של המבוטחים מול המוסד, שגם יספק מידע מפורט על התהליכים והסיבות שהביאו לקבלת ההחלטות לגביהם.

"המצב בו המוסד הסוציאלי ביותר במדינת ישראל לא מאפשר שקיפות מירבית כלפי האזרחים הוא מצב שצריך להשתנות לאלתר. אני לא יכול לתקן את עוולות העבר, אבל כמנכ"ל הביטוח הלאומי אני מחויב להסתכל קדימה ולנסות, ככל שלאל ידי, לספק את השירות הטוב ביותר לאזרח, לרבות צמצום הביורוקרטיה וקיצור משכי זמן הטיפול הכרוכים בתהליכים ממסדיים", אמר שפיגלר.

הכשלים כפי שנחשפו בדו"ח שנכתב על ידי צוות מומחים חיצוניים בעלי רקע בתחום המחשוב הצביעו לא רק על כשל ניהולי אלא גם על ביצוע לקוי של תוכנית העבודה שגובשה, אי עמידה ביעדים והתנפחות של התקציב ללא תוצאות מוכחות בפועל. בנוסף, הפרויקט לא כלל הנגשה של שירותי ביטוח לאומי בדיגיטל - אחד הכשלים אותו הדגישו המומחים כי בשנת 2017 לא סיבר שלא ניתן לציבור שירות באמצעות אתר אינטרנט או אפליקציה.

בראש הפרויקט עמדה מתחילת דרכו לאה דביר, אך לדברי המוסד - מי שמנהל היום בפועל את הפרויקט הוא המנכ"ל הנוכחי שפיגלר וכי "כרגע בוחנים שינויים בפורמט ניהול הפרויקט".

הדו"ח קבע כי הכשל הניהולי היה בעיקר בפקוח על ניהול הפרויקט ולא נפגשו ודנו בו על מנת לעמוד על קצב ההתקדמות. עוד נמסר מהמוסד כי לאחר ששפיגלר ערך בחודשים האחרונים מאז שנכנס לתפקידו פגישות והתייעצויות יחד עם ביקורי פתע לעובדים ולאחר קריאת הדו"ח, החליט על המשך הפיתוח של תבל תחת המוסד. בנוסף קבע כי יעד כניסת מערך הפעילות הרפואית לקביעת נכות כללית יתרחש כבר ביולי הקרוב במספר סניפים - אולם כרגע לא נמסר באילו סניפים מדובר.

ביקורת נוספת שעלתה גם בדו"ח מבקר המדינה מ-2015 מצאה שבסיס הבזבוז העיקרי של הפרויקט היה משכורות המפתחים. לשם בניית פרויקט תבל - גויסו 192 מתכנתים נוספים לביטוח לאומי. מהמוסד נמסר כי "במסגרת הרביזיה שנעשתה בפרויקט תבל כרגע, מעבר לצמצומים שכבר בוצעו, לא יהיו צמצומים נוספים על מנת ליישם את המטרות שהוצבו. במידה ויצטרכו תוספת של כוח אדם - הדבר ייבחן בצורה קפדנית ובהתאם לצורכי המערכת".

לדברי המוסד, הפרויקט הוגדר מההתחלה לטווח זמן של 11 שנים וכי עלותו תעמוד על 1.75 מיליארד שקל - אולם היעד החדש הוא להגיע לתקציב מצומצם יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן