בנק ישראל בתמרור אזהרה: מחסור של עובדים בהיי-טק והדרת אוכלוסיות

ההתמחות הגוברת של המשק בשירותי טכנולוגיה עילית, על חשבון הסחורות, מתאפיינת בהעסקה הומוגנית מבחינת דת, מין, השכלה וגיל ■ בבנק ישראל כותבים: "כדי ליצור צמיחה מכלילה, יש לפעול לשוויון הזדמנויות"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרד היי-טק ישראלי
עובדי היי-טק בישראל (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: עמית גירון
אלירן רובין
אלירן רובין

דו"ח בנק ישראל שפורסם היום הקדיש פרק למצבה של תעשיית ההיי-טק המקומית. בפתיח הדו"ח מציין בנק ישראל כי מתחילת העשור גדלה חשיבותו של יצוא השירותים לכלכלת ישראל. לאחר שני עשורים שבהם משקלו בסך היצוא נותר ללא שינוי ממשי, הוא גדל מ-31% ב-2011 ל-42% ב-2016.

"היצוא הדולרי של ענפי שירותי הטכנולוגיה העילית המרכזיים של המשק – תכנות מחשבים ומו"פ - יותר מהוכפל ב-2017-2011 מ-9 מיליארד דולר ל-19 מיליארד דולר – ללא עסקות חד-פעמיות הנובעות מאקזיטים", נכתב.

במקביל לצמיחה המואצת של יצוא שירותי טכנולוגיה עילית, הואט יצוא הסחורות של ענפי הטכנולוגיה העילית הישראלית. הגורמים לכך הם האטה של סחר עולמי בסחורות של ענפי טכנולוגיה עילית וירידה של המדינות המפותחות בו. סין היא המדינה המובילה כיום בתחום הייצור של טכנולוגיה עילית.

יצוא הסחורות של ענפי הטכנולוגיה העילית הישראלים גדל ב-2015-1999, ואולם ב-2017 פקע המונופול של טבע על תרופת הקופקסון, המניבה חלק ניכר מהכנסות ישראל מיצוא תרופות. בנוסף, התחזקות השקל, המחסור בעובדים מקצועיים והפחתת מס החברות בארה"ב מאיימים להביא לירידה של יצוא סחורות.

לעומת זאת, הדו"ח מציין כי ההתמחות הגוברת של המשק בשירותי טכנולוגיה עילית (לא סחורות) תרמה בשנים האחרונות להגדלת הכנסות המשק במטבע חוץ, להקטנת התחייבויות המשק לחו"ל, להעלאת רמת החיים ולגידול התוצר. ואולם התהליך מתאפיין בהעסקה הומוגנית מבחינת דת, מין, השכלה וגיל. בבנק ישראל כותבים על כך: "כדי ליצור צמיחה מכלילה, יש לפעול לשוויון הזדמנויות".

עליית השכר בהיי-טק מיטיבה בעיקר עם עובדים משכילים במרכז

הדו"ח מתייחס גם לנחיצותם של מרכזי המו"פ הרב-לאומיים, ומוזכר בו דו"ח של הלמ"ס שמלמד כי מרכזים אלה הם "מנוע הצמיחה של פעילות המו"פ בישראל. סטארט-אפים שגייסו בשלב מוקדם עובדים בשכר גבוה מחברות זרות – צמחו בקצב מהיר יותר מסטארט-אפים בקבוצת הביקורת".

עוד נכתב כי מרכזים אלה משלמים שכר גבוה ב-60% מזה שמשלמות חברות הזנק מקומיות. נתון זה מחזק את התחושה של מנהלי החברות המקומיות לכך שחברות אלה "גונבות" את המוחות הטובים בעבור עבודה שאינה ישראלית.

פרופ' דן שכטמן

חתן פרס נובל, פרופ' דן שכטמן, ציין בוועידת TheMarker לרגל 70 שנות כלכלה כי בריחת המוחות הגדולה ביותר היא עבודתם של הצעירים הישראלים בעבור חברות אלה בישראל. עם זאת, ישראל נהפכה למוקד משיכה בעבור החברות הרב-לאומיות בזכות חברות ההזנק המקומיות.

גם בנק ישראל מתייחס למחסור בעובדים בתעשייה: "זרם בוגרי תואר ראשון בהנדסה ובמדעי הטבע גדל ב-2016-2010 בקצב שנתי של 2.8%, בדומה לקצב הגידול של המועסקים במשק ב-2016-2012. לשם השוואה, ב-2016-2012 גדל מספר המועסקים בשירותי הטכנולוגיה העילית (ללא תקשורת) בקצב שנתי של 9.4% - ומספר המועסקים בענף הטכנולוגיה העילית גדל בקצב של 4.4%. מכאן שנוצר מחסור בכוח אדם משכיל ומיומן. הדו"ח מציין את חשיבותם של מסלולי הכשרה מקצועית לא אקדמית, וכן את יחידות המחשוב של צה"ל.

הדו"ח מתייחס גם להשפעה של תעשיית ההיי-טק על כלל המשק, ומציין כי גידול הביקוש לשירותי טכנולוגיה עילית שבהם מתמחה ישראל, פועל אמנם בראש ובראשונה לעליית שכר ריאלית של עובדים מיומנים ומשכילים, ואולם גידולן של הכנסות אלה פועל בעקיפין לעליית שכר של כלל העובדים במשק. "התייקרות זאת אינה מזיקה לכלל העובדים, ואף מועילה להם", נכתב. עם זאת, נראה שהצלחת ההיי-טק מיטיבה בעיקר עם עובדים משכילים במרכז הארץ – ועשויה להשפיע לרעה על שכרם היחסי של עובדים משכילים פחות בפריפריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים