אם כבר להידרס - אז על ידי רובוט

מי שחושב שלמהפכת הרכב האוטונומי ייקח עוד הרבה זמן להתממש — שיביט במייסד מובילאיי שכבר לפני שלוש שנים נסע לעבודה בלי לגעת בהגה ■ השינוי כבר הגיע, והדיונים בנושאי אתיקה ופקקים הם תיאורטיים בלבד

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רכב אוטונומי של פולקסווגן בתערוכה בברלין
רכב אוטונומי של פולקסווגן בתערוכה בברליןצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי
אמיתי זיו
אמיתי זיו

הדיון על עתיד הרכב האוטונומי מעולם לא היה חם יותר, לאחר התאונה המצערת של חברת אובר (Uber) בארה"ב. בטור "האם תסכימו להידרס על ידי רובוט" שפורסם בעיתון זה ב–21.3.2018, נקטה דפנה מאור בעמדה "ריאקציונרית", להגדרתה, שלפיה ייקח עוד שנים רבות עד שתבשיל "המהפכה האוטונומית", אם הדבר כלל יתרחש. היא כותבת כי "מערכת של מכוניות אוטונומיות יכולה לעבוד, אך נדרשים לכך תנאים שיתקשו להתמלא בעתיד הנראה לעין, ואף מעבר לו". אני מבקש לנקוט עמדה הפוכה, ולטעון שהמהפכה קרובה, אפילו מאוד. יש כמה הנחות שמובילות אותי למסקנה הזאת.

הנחת היסוד הראשונה היא שמחשב נוהג יותר טוב מבן אדם. לתובנה הזאת אחראי ליאור רון, מייסד OTTO — חברה שמפתחת משאיות אוטונומיות, ונרכשה על ידי אובר ב–680 מיליון דולר. מחשבים רואים ב–360 מעלות, מגיבים מהר יותר ולא מתעייפים. הם אינם שותים אלכוהול, לא נלחצים מילד שבוכה במושב האחורי, לא מתעצבנים ולא מודאגים משיקולי חנייה. בגלל שהמחשב נוהג טוב יותר מהאדם, אין שום דבר משונה בכך שיחליף אותו בנהיגה. לפי נתונים עדכניים מניסויי דרך, הרכב האוטונומי של גוגל נדרש להתערבות של נהג אנושי פעם אחת כל כ–8,000 ק"מ — והתוצאות משתפרות במהירות. ניתן לראות כי בענף התעופה, מטוסים כבר טסים טיסות שלמות במצב "טייס אוטומטי", והדבר עתיד לקרות גם בתחום הרכב.

הנחת היסוד השנייה היא שהמהפכה כבר כאן. מאור טוענת כי הרכב האוטונומי יכול להתקיים רק "כמערכת סגורה שבה כל המשתתפים פועלים לפי הכללים". כלומר, שכל כלי הרכב צריכים להיות רובוטיים — אחרת זה לא יעבוד. מדובר בטעות נפוצה. בדצמבר 2015, הרבה לפני האקזיט, הגיע למערכת TheMarker יזם בשם זיו אבירם — ממייסדי מובילאיי. הוא סיפר, בין היתר, שכל בוקר הוא עולה על הרכב שלו במרכז, פוקד עליו "הר חוצבים", פותח עיתון על ההגה, ונותן לכלי הרכב לנהוג לבדו. זה קרה אז וזה עדיין קורה. אם הרכב של אבירם מסתדר בכביש הישראלי הרעוע ועם הנהג הישראלי הפרוע, אז אנחנו לא צריכים לחכות לשום מערכת סגורה. הרכב האוטונומי גם לא תלוי בכביש אינטלגנטי, רמזורים חכמים ותקשורת רכב לרכב. המצלמה והמחשב הפנימי כבר עושים עבודה טובה יותר מהנהג האנושי, כל השאר זה בונוס. אם תחפשו ביוטיוב את צירוף המלים "Tesla Autopilot", תוכלו לראות שהסיפור הטכנולוגי כבר פתור, ונמצא מאחורינו. יהיו עוד קצת קשקושים של ממשלות ושל ועדים, אבל את המהפכה כבר לא ניתן לעצור. זה כמו לנסות לשים מחיקון לטלוויזיה בצבע.

השאלה עכשיו היא רק כמה מהר זה יקרה. דמיינו מצב כזה: ערב אחד, סמוך לחצות, חברת גט (Gett) מוציאה מכתבי פיטורים לכ–8,000 נהגיה. באותו זמן, בנמל אשדוד פורקת האונייה 4,000 מוניות אוטונומיות, שהחל מהיום למחרת יהפכו למוניות גט. תחשבו איזה שינוי אדיר יכול להתחולל בענף התחבורה הישראלי, וכמה מהר זה יכול לקרות ברגע שהסכר ייפרץ. תמונות מפורסמות מהשדרה החמישית בניו יורק מראות איך המעבר מתחבורה מבוססת סוסים וכרכות לתחבורה מבוססת מנוע בעירה לקח 13 שנים. המהפכה האוטונומית תקרה מהר יותר.

מכונית אוטונומית של יונדאיצילום: בלומברג

יתר הדיונים בנושא הם מעניינים, אבל רק תיאורטיים. איך תיבנה מערך האתיקה של המכונית? זהו שעשוע אינטלקטואלי, אבל גם בתחום האתיקה אני סומך יותר על החלטה קרה של מחשב מאשר של נהג עם שברירי שנייה להגיע להחלטה. כן, גם אם זה אומר שהרובוט ידרוס אותי. מה זה יעשה לפקקים? עוד דיון חצי אקדמי, מכיוון שאת המהפכה, כאמור, כבר לא ניתן לעצור. אישית אני חושב שרכב אוטונומי יגדיל את הניצולת של כלי רכב (שכיום עומדים 96% מהזמן), יפנה שטחי חניה ממרכזי הערים, ויאפשר תכנון טוב יותר של נתיבים ואיסוף של אנשים "על הדרך" — וכך גם, לדעתי, יתרום להפחתת הפקקים.

מהפכת הרכב האוטונומי בדרכה להתרחש, והיא תתרחש מהר מאוד. אותי מטריד רק שמדינת ישראל לא עושה סימנים שלפיהם היא נערכת למהפכה הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"