שילבתם נשים בלימודי היי־טק? קבלו מאות אלפי שקלים מהמדינה

59% מהסטודנטים לתואר ראשון הם נשים, אך בחוגים להנדסת חשמל השיעור הוא 18% בלבד, לפי נתונים שהפיקה המל"ג לבקשת TheMarker ■ המל"ג בוחן הטבה של מאות אלפי שקלים למוסדות שיראו שיפור בשילוב נשים במקצועות ההיי-טק

רותי לוי
רותי לוי
סטודנטיות לתכנות בתוכנית של ITC
סטודנטיות לתכנות בתוכנית של ITCצילום: ניר כפרי
רותי לוי
רותי לוי

המכללה האקדמית עזריאלי להנדסה שבירושלים היא המוסד המוביל בשילוב נשים לתואר ראשון בהנדסת חשמל, והן מהוות 41% מהסטודנטים בחוג (267 סטודנטיות) — כך עולה מנתוני המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) המתפרסמים לראשונה.

למל"ג הגדרה רחבה ל"הנדסת חשמל" והיא כוללת בתוכה גם הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת מחשבים, הנדסת מערכות תקשורת והנדסת אלקטרו־אופטיקה. נשים הן רק 18% מכלל הסטודנטים בחוגים אלה — 2,660 סטודנטיות מתוך 14,695 סטודנטים המתחלקים באופן שווה בין המכללות לאוניברסיטאות. מדובר בשיעור נמוך מחלקן של הנשים בחוגים למדעי המחשב — 29%, ונמוך מאוד בהשוואה לחלקן של הנשים מקרב הסטודנטים לתואר ראשון בכלל מקצועות האקדמיה — 59%.

רוצים לדבר עוד על היי-טק? התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו - האקוסיסטם

ל–TheMarker נודע כי הוועדת לתכנון ולתקצוב (הוות"ת) בוחנת אפשרות למענקים בסך מאות אלפי שקלים בשנה למוסדות מתוקצבים שיגדילו באופן משמעותי את שיעור הנשים הלומדות את מקצועות ההיי־טק, משנה לשנה. זאת, כחלק מתוכנית המתגבשת לחיזוק מסלולים אלה. התוכנית מתוקצבת ב–700 מיליון שקל, ולטענת הוות"ת, היא כבר ביצעה במהלך השנה האחרונה כמה פעולות מקדימות, ובהן הענקת תקציב של 100 מיליון שקל לבניית מבנים ותשתיות ללימודי היי־טק באוניברסיטאות בן־גוריון, בר־אילן, העברית והטכניון ובמכללה האקדמית אחווה, וכן הרחבת הסגל האקדמי הבכיר בתחומים אלה.

בנוסף, הוות"ת אישרה עדכון רב־שנתי של תעריפי ההוראה (פר סטודנט) כך שבמקצועות ההיי־טק הסבסוד של הוות"ת לאוניברסיטאות גדל מ–38 אלף שקל ל–45 אלף שקל, ואילו במשפטים ובמינהל עסקים הסבסוד קטן מ–18 אלף שקל ל–15 אלף שקל.

הטכניון מכשיר הכי הרבה סטודנטיות

הנתונים מציגים דירוג של המוסדות המלמדים לתואר ראשון במקבץ של חוגי הנדסה רלוונטיים ברחבי ישראל, לפי שיעור הסטודנטיות בקרב כלל תלמידי החוג כפי שנדגמו בשנת הלימודים תשע"ז. הם מצטרפים לבדיקה שבוצעה באוגוסט על החוגים למדעי המחשב. אחרי עזריאלי, ניצב המרכז האקדמי לב, עם 27% נשים (194 סטודנטיות) מקרב הסטודנטים בחוגים להנדסה. המוסד גם הוביל את רשימת החוגים למדעי המחשב שפורסמה באוגוסט. את הנתונים המחמיאים, הן באחוזים והן במספרים אבסולוטיים, הסבירו במוסד בכך שמקצועות ההיי־טק אינם נחשבים בעייתיים מבחינת התכנים, ובעיקר נחשבים למתגמלים כלכלית, ולכן מתאימים לנשים חרדיות — שהן בדרך כלל המפרנסות העיקריות.

הטכניון הוא המוסד שבו לומדות הכי הרבה סטודנטיות מבחינה מספרית — 474, אך הן רק חמישית מכלל הסטודנטים בחוגי ההנדסה הרלוונטיים. בטכניון מציינים כי יום החשיפה המיוחד לתלמידות תיכון מצטיינות במתמטיקה ומדעים, הפועל זה עשור, הצליח להקפיץ את מספר הסטודנטיות הנרשמות לחוגים אלה מ–10% ל–20%.

"עולם האקדמיה הצליח להגיע לשוויון מגדרי בתחומים מובילים כמו רפואה ומשפטים, ואנחנו נחושים להצליח גם בתחומי ההיי־טק", אמרה פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הוות"ת ויו"ר ועדת ההיגוי למקצועות ההיי־טק של המל"ג. "ענף ההיי־טק זקוק לכוח אדם איכותי, ושילוב נשים — שהן מחצית מהאוכלוסייה אך מיוצגות בחסר בתפקידים הטכנולוגיים — הוא הדרך להגדיל את מעגל המועסקים בתחום. לצורך כך, אנחנו מקיימים שיתופי פעולה עם משרד החינוך כדי לאתר את התלמידות המתאימות כבר בגילי התיכון, ולתת להן את הליווי המתאים. בנוסף, אנו בוחנים אפשרויות למתן תמריצים כספיים לסטודנטיות, מלגות ומענקים, וכן סיוע בשיעורי תגבור וליווי אישי".

אי־שוויון באקדמיה יוצר פערים בשכר

הרעיון לפרסם מדרג של המוסדות להשכלה גבוהה לפי מספר הסטודנטיות ושיעורן בחוגים למקצועות ההיי־טק הוצע בעבודתן של הכלכלניות נילי בן טובים ונעם קוסט מהמועצה הלאומית לכלכלה, שפורסמה ב–TheMarker ביולי 2017. הוא נועד לתמרץ את המוסדות לשאוף ליעד של 40% נשים מבין הסטודנטים במקצועות ההיי־טק לתואר ראשון. מצד שני, הוא נועד ליצור נראות כלפי סטודנטיות שלא יחששו להרגיש בודדות או שונות בעת הלימודים האקדמיים. היעד המעודכן של המל"ג בעבור תוכנית החומש הוא הגדלת שיעור הנשים במסלולי ההיי־טק ל–35% עד 2022.

יו"ר הוות"ת, יפה זילברשץצילום: יוני רייף

ההיי־טק הוא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של הכלכלה הישראלית. הוא סובל ממחסור חמור בכוח אדם מיומן, אבל גם מהפסד גדול ולא הכרחי של כישרונות. עבודה שפירסמו בספטמבר 2017 משרד העבודה ואגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, מראה כי נשים רבות עם כישורים רלוונטיים ויכולות מתמטיות גבוהות בוחרות בנתיב אחר.

מיעוט הנשים שלומדות את מקצועות ההיי־טק — מדעי המחשב והנדסת חשמל — הוא גורם משמעותי באי־שוויון המגדרי בשכר, שכן לבוגרי תחומים אלה תשואה גבוהה יחסית ללימודיהם.

מהנתונים עולה כי נשים שילמדו מדעי המחשב או הנדסת חשמל יקבלו בממוצע שכר גבוה יותר גם אם לא ישתלבו בתעשיית ההיי־טק — פי שניים מבוגרות תארים אחרים. בוגרות תארים רלוונטיים המשתלבות בתעשייה מרוויחות אף יותר.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?