"שהגברים המתועבים יתחילו לפחד": כך נולד התחקיר על רמי ברכה מפיטנגו

ענבל אורפז פירסמה ביולי סדרת כתבות ב-TheMarker שבהן נחשפו לראשונה עדויות של נשים בהיי-טק הישראלי שהוטרדו מינית, ונכנסה לרשימת המעקב של משקיע ההון-סיכון רמי ברכה. ברכה השעה את עצמו מתפקידו בפיטנגו לאחר תחקיר "עובדה", אתמול. ככה זה נראה מאחורי הקלעים

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

אתמול בערב שודר תחקיר בתוכנית "עובדה" שבו נחשף שרמי ברכה, איש הון סיכון וותיק וגיבור מלחמות ישראל, העסיק חברת חקירות פרטית שנתבקשה לעקוב אחרי נשים אותן (לכאורה) הטריד מינית. התחקיר הזה לא הפתיע אותי, שמעתי את השם של רמי פעמים רבות מספור בשנה האחרונה. ידעתי שמספר גופי תקשורת עובדים על תחקירים שנוגעים לברכה. החלק המפתיע מבחינתי היה שגם אני, בתור עיתונאית שהובילה בשנה האחרונה שיח בנושא ההטרדות המיניות בהיי-טק, הייתי מושא לחקירות. בשום שלב לא תארתי לעצמי שגם אני אהפוך למטרה.

השעות שחלפו מאז השידור היו אינטנסיביות מאוד, ולא הפסיקו לזרום אלי הודעות ומסרי חיזוק ממי שעקבו אחרי הפרסומים בחודשים האחרונים. מבחינתי היום הזה הוא סגירת מעגל והוכחה לכך שגם כשיש מתנגדים רבים לדרך, צריך סבלנות כדי להוביל מאבקים ציבוריים חשובים. וככל שנייצר סביבה תומכת ומכילה למוטרדות, ככה יחשפו עוד מטרידים ויוקעו מהתעשייה.

הודעת ווטסאפ ששלח רמי ברכה לחברת החקירותצילום: צילום מסך "עובדה"

בחודש יולי פירסמנו ב-TheMarker סדרת כתבות בהן נחשפו לראשונה עדויות של נשים בהיי-טק הישראלי שהוטרדו מינית. הפרסום הזה היה תוצאה של תהליך שארך כמה חודשים והוא גם הוביל לתחקיר בו צפיתם אתמול. הנה קצת על מה שקרה מאחורי הקלעים של סדרת הכתבות הזו.

לפני פחות משנה ישבתי עם חברה, שעבדה בקרן השקעות בהיי-טק ושיתפה אותי בפרטי הטרדה מינית אותה חוותה, שהובילה אותה בסופו של דבר לעזוב את מקום עבודתה. חזרתי הביתה מזועזעת. לא הבנתי איך יתכן שחברה שלי, תותחית מקצועית, חוותה אירוע נוראי ונאלצת לשלם עליו מחיר אישי ומקצועי - והעולם שותק.

התחלתי לדבר עם עוד חברות ונשים שעובדות בתעשייה. נחרדתי. מתחת לכל אבן שהפכתי, היה סיפור על הטרדה מינית. כמובן שלא כל הסיפורים באותה חומרה, אבל הבנתי שזו חוויה שמשותפת לנשים רבות בהיי-טק שחיות בסביבה של אי נוחות. זה נכון במיוחד ליזמות שנמצאות בקשר עם משקיעים וצריכות לגייס מהם כסף כדי להצמיח את החברות שלהן, אבל גם לנשים בעמדות אחרות בהן יש אינטראקציה מרובה עם משקיעים ובכלל בכירים בתעשייה.

השיחות הללו התחילו רגע לפני שהתפוצצו הפרשות בעמק הסיליקון שהביאו לפרישת שותפים מקרנות מובילות, וגם לפני תנועת MeToo#. הרגשתי אבל שעדיין אין כאן סיפור, אלא עדויות ספורדיות שיכולות לקרות בכל תעשייה. שיתפתי מכרים גברים מתעשיית ההיי-טק בעדויות האלו והתגובה שלהן הייתה - ״ספרי לי משהו שאני לא יודע. מה חדש״. הנחתי את זה בצד.

בינתיים העולם התחיל להבשיל והסיפורים שיצאו מעמק הסיליקון הכשירו את השטח לדבר גם בישראל על מה שקורה בהיי-טק. הטרדות קורות גם במגזרים עסקיים אחרים, אבל בהיי-טק יש סביבה שמאפשרת את זה ביתר שאת - עולם של ריבוי קוקטיילים, נסיעות עבודה לחו״ל ומועדון של גברים עם כסף וכוח ומיעוט נשים בעמדות מפתח.

אף אחת מהנשים שדיברתי אתן לא היתה מוכנה לדבר בשמה און רקורד. היה להן פשוט הרבה מדי להפסיד מהחשיפה בתור נשים מצליחות. לכן, גם לא יכולנו לעמת אף אחד מהמטרידים עם הטענות ולחשוף אותם. התלבטנו האם יש ערך בפרסום של עדויות שאינן נוגעות למשקיע או מנהל ספציפי. בסופו של דבר, ביולי החלטנו לפרסם את העדויות ב-TheMarker.

התגובות לחשיפה הזו הייתה רעידת אדמה בהיי-טק הישראלי. לראשונה הוצף נושא שרבים ידעו שהוא קיים, אבל אף אחד לא העז לדבר עליו. כשאפשר לדבר על אקזיטים והצלחות, למה לעסוק בסוגיות הקשות שקורות במחשכים?

אבל לא כל התגובות היו מפרגנות. רבים, כולל בכירים בתעשייה וכאלה שאני מעריכה, פנו אלי וטענו שאני באופן אישי גורמת נזק לנשים בהיי-טק. שבגללי משקיעים לא יסכימו לפגוש נשים. התחלתי להתקל בתגובות מהסוג הזה עוד בשלב התחקיר, הן הגיעו מגורמים שניסו למנוע את הפרסום שלו. אבל אני הלכתי, בגיבוי מלא של מערכת TheMarker, עם האמת שלי - האמנתי, והערב הוכיח את זה ביתר שאת, שזה כדור שלג שצריך להתחיל להתגלגל. שגם אם בשלב הראשון לא נחשפים שמות המטרידים, בסופו של דבר תיווצר סביבה שנוח בה לדבר על הנושאים האלה, שהמוטרדות יבינו שיש להן גיבוי מלא של התעשייה ושהן לא נאלצות לשלם מחיר על החשיפה. בסביבה כזו גם אפשר יהיה לחשוף את המטרידים, שנמצאים בעמדות כוח בכירות. זה לא היה פשוט, וזה עורר הרבה התנגדות.

הכתבה שהציפה את ההטרדות המיניות בתעשייה

לא עצרנו שם. חלק מההבנה הייתה שכדי שהנושא הזה יגיע לקהל רחב, אנחנו חייבים להפוך אותו לויראלי. ויראלי זה אומר וידאו שירוץ ברשתות החברתיות. אבל כאמור, אף אחת מהנשים לא הסכימה לדבר לציטוט, בוודאי לא מול מצלמת וידאו. האילוץ הזה הוביל לאחד מקטעי הוידאו העצמתיים ביותר שהייתי שותפה ליצירה שלהם: פנינו לבכירים בהיי-טק הישראלי, גברים שנמצאים בעמדות השקעה וניהול, וביקשנו מהם להקריא מול המצלמה עדויות של נשים שהוטרדו מינית. הגברים קיבלו את הטקסטים לטלפון שלהם והקריאו אותם למצלמה בפעם הראשונה שנתקלו בהם. התוצאה הייתה מצמררת והוידאו הגיע לקהל גדול מאוד. דווקא כשהעדויות הוקראו על ידי גברים חזקים ומוערכים, נוצר דיסוננס חזק אצל הצופים.

אחד מאותם גברים בכירים שהסכים לקחת חלק בוידאו הזה הוא שחר קמיניץ. יזם מוערך, איש חכם שתמיד נכון לעזור ולתרום מניסיונו ליזמים אחרים. בסיום ההקלטה שחר פנה למצלמה באומץ רב ואמר: ״גברים מתועבים יש בכל תחום, וכנראה גם בהיי-טק. אחד הדברים החשובים בפרויקט הזה לדעתי, זה שהוא חושף קצת את המעטה או התדמית של ההיי-טק בתור תחום נקי ומתוחכם שהדברים האלה לא קורים בו.

"כנראה שהגברים המתועבים האלה לא ישנו את דרכם בעקבות כתבות ב-TheMarker והווידאו הזה. אבל מה שכן אפשר להשיג זה שני דברים: אחד, שהם יתחילו לפחד. יתחילו לדאוג למקום העבודה והקריירה שלהם, ואולי לגיוס הקרן הבאה שלהם. והדבר השני, הוא בעצם ליצור אווירה ציבורית שבה המוטרדות והמתלוננות ירגישו שיש להן גב, ושהן יכולות להתלונן - לא כמו בכל הסיפורים שקראנו עד עכשיו. ואם הן יתלוננו תהיה להן תמיכה, ומי שיצטרך להתבייש ולהצדיק את עצמו יהיה מי שהטריד אותן".

הסטטוס שפירסם דייב מקלור בתחילת יולי שבו התנצל על התנהגותו כלפי נשיםצילום: מתוך האתר 500 hats.com

ההתבטאות האמיצה הזו של שחר בווידאו שפירסמנו, עלתה לו בחוקרים פרטיים שפלשו למרחב האישי שלו, כך גילינו בתחקיר של "עובדה". הוא, יחד אתי, עיתונאיות נוספות והכי גרוע - נשים שהוטרדו על ידי ברכה - הפכנו למושא למעקב על ידי חוקרים פרטיים.

כדור השלג, כמו שצפיתי שיקרה, המשיך להתגלגל. לאחר פרסום התחקיר הערב, רמי ברכה הודיע שהוא משעה את עצמו מתפקידו. הכדור לא ייעצר שם, חכו ותראו.

בעידן הנוכחי הגיע הזמן לגלות אפס סבלנות להטרדות מיניות. לקרנות ההון סיכון יש אחריות להוקיע מתוכן שותפים שמטרידים, והמשקיעים בהן לא מוכנים גם הם כבר לסבול התנהגויות כאלה. סביבה נקייה ממטרידים תהיה נוחה יותר לנשים ותאפשר פריחה של יזמות נשים. תעשייה שיהיו בה יותר שותפות נשים בקרנות ההון סיכון תהיה צעד גדול בדרך לשם. והיום, תחשבו מה אתם יכולים לעשות כדי שנשים ירגישו יותר נוח בעולם ההיי-טק, ובכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קסטרו מבצע מבצעים

"לא הייתי מאשר דבר כזה בחיים": האמת על "המבצע ההזוי" של קסטרו

רובע האמרבי בסטוקהולם. חברות הנדל"ן השוודיות איבדו 30% מערכן השנה

"התפרקות גדולה": אירופה מתכוננת לתיקון חריף בשוק הנדל"ן