תחקיר "עובדה": רמי ברכה, שותף בפיטנגו, הפעיל חברת חקירות נגד נשים שהטריד מינית

ברכה העביר לחוקרים רשימה של נשים שהגיעו לפגישת עבודה אתו והוטרדו על ידו במהלכה – ואף של כתבת TheMarker ענבל אורפז ושל העיתונאית שרון שפורר ■ ברכה: "מקפיא את פעילותי בפיטנגו על מנת להתמודד עם מסע הרדיפה נגדי במטרה לנקות את שמי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הודעת ווטסאפ של רמי ברכה
הודעת ווטסאפ ששלח רמי ברכה לחברת החקירותצילום: צילום מסך "עובדה"

"הרגשתי שהוא לופת אותי ואני לא יכולה לזוז והוא שם את הפה שלו על הפה שלי", כך מתארת ג', יזמית היי-טק את סיומה של פגישת עבודה, פגישת פיצ'ינג בינה לבין רמי ברכה שותף בכיר בקרן ההון סיכון פיטנגו. "הוא הכניס את הלשון שלו לתוך הפה שלי. רק חשבתי, איך אני יוצאת מפה", תיארה מנהלת בכירה בחברת סטארט-אפ אחרת, את סופה של פגישת העבודה שלה עם ברכה, באותה מסעדה. אלו שתיים מהעדויות של נשים שהתפרסמו הערב בתחקיר "עובדה" עם אילנה דיין.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

רמי ברכה, פיטנגוצילום: יורם רשף

"דיברנו, סיפרתי על הרעיון ואני חושבת שזו היתה איזו שעה, משהו כמו שעה שאני מדברת והוא מקשיב", סיפרה ג' לדיין. "אחר כך הוא גולל את הסיפור ההרואי בתקופת הצבא. ובמהלך הסיפור, הוא שם את היד שלו על הרגל שלי. לא ידעתי מה לעשות, אני לא יכולה להזיז את היד, אני לא יכולה לזוז. אני לא מצליחה להזיז לו את היד, אני רק משנה את הישיבה".

לפי התחקיר בחודשים האחרונים, לאחר שהחל קמפיין MeToo, ובפרט לאחר שפורסמה ב-TheMarker כתבתה של ענבל אורפז על ההטרדות המיניות בתעשיית ההיי-טק, ברכה הפעיל חברת חקירות BICI במטרה לאתר מבעוד מועד פרסומים שעלולים להתפרסם נגדו ולסכל אותם. ברכה, כך מתברר מתכתובות הווטסאפ שנחשפו בתכנית, העביר לחוקרים רשימה מפורטת של נשים צעירות מהתעשייה – כולן הגיעו אליו לפגישת עבודה שקבע מחוץ למשרד.

בהמשך הרשימה מופיעים שמותיהן של שלוש עיתונאיות: ענבל אורפז, לשעבר כתבת ההיי-טק ב-TheMarker, הדס שטייף מגלי צה"ל, ושרון שפורר מ"המקום הכי חם בגהנום". גם אחריהן התבקשו החוקרים לעקוב ברשת. החוקרים אמורים היו להפעיל אווטאר, פרופיל פיקטיבי, כדי להיכנס באמצעותו לפורומים סגורים של נשים בקהילת ההיי-טק – ולהתחבר בזהות הבדויה עם הנשים שטענו כי הוטרדו כדי לראות מה הן כותבות בעניינו בחלקים הסגורים של הרשתות החברתיות.

לפי "עובדה" התבצע גם איסוף מידע אינטימי על היזם שחר קמיניץ, שהתבטא במסגרת כתבה ב–TheMarker נגד מטרידים בהיי־טק. ברכה גילה שלקמיניץ הגיעו עדויות על מעשיו וחשש שהוא יביא לפרסומם בתקשורת.

ברכה, בן 56, הוא שותף בכיר בקרן פיטנגו מזה שני עשורים. פיטנגו, שהוקמה בתחילת שנות ה–90 במסגרת תוכנית יוזמה הממשלתית, היא אחת מקרנות ההון סיכון הוותיקות בישראל. פיטנגו היא גם קרן ההון סיכון המקומית הגדולה ביותר — היא מנהלת השקעות בהיקף של כ–2 מיליארד דולר, והשקיעה מאז הקמתה בכ–250 סטארט־אפים ישראליים.

"הטרדות קורות גם במגזרים עסקיים אחרים, אבל בהיי־טק יש סביבה שמאפשרת את זה ביתר שאת. זה עולם של ריבוי קוקטיילים, נסיעות עבודה לחו״ל ומועדון של גברים עם כסף וכוח, ומיעוט נשים בעמדות מפתח", כתבה אורפז, שגוללה בפייסבוק מעט ממה שהתרחש לפני ואחרי פרסום הכתבה.

"אף אחת מהנשים שדיברתי אתן לא היתה מוכנה לדבר בשמה און רקורד. היה להן פשוט הרבה מדי להפסיד מהחשיפה בתור נשים מצליחות. לכן, גם לא יכולנו לעמת אף אחד מהמטרידים עם הטענות ולחשוף אותם. התלבטנו אם יש ערך בפרסום של עדויות שאינן נוגעות למשקיע או מנהל ספציפי. בסופו של דבר, ביולי החלטנו לפרסם את העדויות. לראשונה הוצף נושא שרבים ידעו שהוא קיים, אבל אף אחד לא העז לדבר עליו. כשאפשר לדבר על אקזיטים והצלחות, למה לעסוק בסוגיות הקשות שקורות במחשכים? אבל לא כל התגובות היו מפרגנות. רבים, כולל בכירים בתעשייה וכאלה שאני מעריכה, פנו אלי וטענו שאני באופן אישי גורמת נזק לנשים בהיי־טק. שבגללי משקיעים לא יסכימו לפגוש נשים. הערב הוכיח ביתר שאת, שזה כדור שלג שצריך להתחיל להתגלגל".

"נתון למסע הכפשות ורדיפה. מעולם לא כפיתי עצמי על אף אחת"

רמי ברכה מסר בתגובה: "מזה חודשים שאני נתון למסע הכפשות ורדיפה, המונע על ידי אדם הפועל בתחום ההיי-טק, שהחליט ממניעים שאינם ידועים לי להרוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי ובפרנסתי עד כדי חורבן מוחלט.

"בחודשים האחרונים קיבלתי ממספר חברים פניות על כך שאותו גורם מפיץ עלי, בכתב ובעל פה, עלילות שווא בדבר הטרדות מיניות שלכאורה ביצעתי, מפעיל חוקר פרטי המנסה לקושש עדויות, ואף חמור מכך מנסה לייצר שמועות בשוק תוך כדי הפצת הודעות כשהחמורה מכולן הייתה הפצת הודעת ווטסאפ הכוללת את המשפט 'נוריד את המניאק הזה'. אמירה כזאת לא יכולה להשאיר אף אדם אדיש מפני שהיא עולה לכדי איום ממשי ולקוחה מין הטרמינולוגיה של העולם העברייני. כאשר הבנתי לגמרי שמישהו שם לו למטרה 'להוריד אותי' ואינו בוחל בשום דרך ואמצעי לעשות כן, החלטתי שזכותי ואף חובתי כלפי משפחתי להבין מול מה אני מתמודד, ולפיכך פניתי לחברת החקירות BICI והנחייתי היחידה אליהם הייתה לנטר את הרשתות הציבוריות.

"חשוב לי להדגיש באופן החד ביותר, כי מעולם לא כפיתי עצמי על אף אחת באופן כזה שיכול היה להתפרש כהטרדה. בוודאי שמעולם לא הובא לידיעתי על דבר שכזה. האשמות כאלו חמורות לא יכולות להיות מופרחות באוויר ללא כל ביסוס ותימוכין עובדתי.

"חבריי וכל מי שמסביבי מכירים אותי ויודעים היטב מי אני, איש של אנשים, שעזרה ומתן כבוד לסובבים אותי הינו ערך עליון בסולם ערכיי. אני מקדיש חלק ניכר מזמני לעזרה לזולת, החל מבני נוער, דרך נכי צה״ל, ואנשי צבא וכמידי שבוע חולק את ניסיוני עם אנשים רבים מתעשיית ההיי טק ומחוצה לה. למרות היותי נכה צה"ל בדרגה 100% עקב פציעה קרבית בלבנון במהלך שירותי בצנחנים, אני עדין מתנדב לשירות קרבי. אני גם ידוע כאדם חם שמביע חיבה, לגברים ונשים כאחד. זה אני וזה לא הולך להשתנות.

"למרות זאת, אני מוצא לנכון להתנצל מעומק ליבי אם מישהי חשה נפגעת מהתנהגותי, לא הייתה לי כל כוונה כזו. כמו כן, החלטתי להקפיא את כל פעילותי בפיטנגו, לקחת פסק זמן, על מנת להתמודד עם מסע הרדיפה כנגדי במטרה לנקות את שמי".

מפיטנגו נמסר: "רמי ברכה הוא שותף מוערך, חבר ואדם מעורר השראה שזכויות רבות עומדות לו כאדם, לוחם בצה"ל, דוגמה אישית לדורות של לוחמים בפציעות קשות שהשתקמו ואחד מעמודי התווך בתעשיית הון הסיכון בישראל. זכויות אלה עומדות לו תמיד, ובוודאי כל עוד לא הוכחה אף אחת מהטענות שמנסים לייחס לו. נדגיש כי מעולם לא הגיעו אלינו תלונות או טענות כלשהן באשר להתנהגות פוגענית של רמי כלפי נשים. אם היו מגיעות כאלה הן היו מטופלות באפס סובלנות, על פי חוק, באופן נחרץ, חד וברור.

"נוסיף, כי למרות שלא הגיעה אלינו כל תלונה לגבי רמי, ביקשנו ממנו לתת מענה נרחב על מסכת השמועות הללו. רמי הבהיר לנו בצורה כנה ופתוחה, כי הוא מתמודד בחודשים האחרונים עם מסע רדיפה אישי ומאורגן המכוון נגדו והדגיש בפנינו כי לא היו דברים מעולם ביחס לשמועות אלו. קיבלנו בהבנה את החלטתו של רמי לקחת פסק זמן מפעילותו בקרן ולצאת לחופשה, על מנת להתמקד בהתמודדות על טיהור שמו".

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד