"פגעה בתחרות": בזק תיקנס ב-30 מיליון שקל, המנכ"לית הנדלר תשלם 700 אלף שקל

מחקירה שביצעה הרשות להגבלים עסקיים התברר כי החברה "ניצלה את מעמדה המונופוליסטי לרעה", בנוגע לרפורמה לפתיחת התשתיות הפיזיות שלה למתחרות ■ החלטת רשות ההגבלים כפופה לשימוע ■ בזק: "כל הפעולות התבצעו על פי חוק ובהתאם להוראות משרד התקשורת"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לית בזק סטלה הנדלר
סטלה הנדלרצילום: אייל טואג
אמיתי זיו
אמיתי זיו

צרות באות בצרורות אומרת המימרה, ונראה שלפחות במקרה של בזק - זה המצב. מלבד החקירה הפלילית שרובצת על החברה, הודיעה היום (ד') הרשות להגבלים עסקיים על כוונתה להטיל עליה קנס חריג של 30 מיליון שקל. מחקירה שביצעה הרשות התברר שהחברה "ניצלה את מעמדה המונופוליסטי לרעה", בנוגע לרפורמה לפתיחת התשתיות הפיזיות שלה למתחרות. מנכ"לית בזק סטלה הנדלר צפויה לשלם קנס של 700 אלף שקל. החלטת רשות ההגבלים כפופה לשימוע.

במסגרת רפורמת השוק הסיטוני חויבה בזק לפתוח את התשתיות הפסיביות שלה, הפרושות באדמה - לשימושן של מתחרותיה. מדובר ברשת צינורות באדמה (קנים) שבהם יכולות המתחרות לפרוש סיבים - ובכך לחסוך את הצורך לבצע חפירות רחבות היקף בכל רחבי המדינה, מה שכמובן מהווה הפרעה לציבור וכרוך בעלויות גבוהות. הרפורמה נחשבה לחלק החשוב ביותר "ברפורמת השוק הסיטונאי", מאחר שהיא מעודדת פרישת תשתיות עצמאיות ותחרות מלאה. זאת בניגוד לחלקים אחרים ברפורמה, שבמסגרתם המתחרות "רוכבות" על התשתית הקיימת של בזק.

הרפורמה היתה אמורה לצאת לדרך באוגוסט 2015, אך יישומה נתקל מאז במהמורות וקשיים מרובים. כך למשל, בחודשים האחרונים מנע ועד עובדי בזק מסלקום ומפרטנר להשתמש בקנים כדי לפרוש סיבים אופטיים, אם כי בהקשר זה הנהלת החברה דווקא נקטה בקו תקיף כנגד העובדים.

עם זאת, הרשות להגבלים עסקיים מצאה כי בזק השתמשה בשני אמצעים שנועדו לעכב את פרישת התשתיות של המתחרות - ולהקשות על ביצועה - עד כדי הפיכתה לבלתי כדאית.

ספציפית מסבירה הרשות על שתי פרקטיקות פסולות. הראשונה היא שבזק מנעה, לכאורה, פרישה במה שמכונה ה'מייל האחרון', המקטע שעד לבית הלקוח, שהוא החלק הכי יקר והכי מסובך בפרישה. "בזק מנעה לכאורה מהמתחרות את הגישה למקטעים הסופיים של התשתית הפסיבית, המחברים בין התשתית ברחוב לבניינים. בזק איפשרה פרישה בתשתית הפסיבית שלה עד לגובה האחרון שלפני הכניסה לשטח בבעלות פרטית. המקטעים שבהם בזק לא איפשרה פרישה הם חלק ניכר וחיוני מהתשתית הפסיבית הנחוצה להגיעה לבתי הלקוחות. המשמעות היא שעל המתחרות לחפור ולהטמין תשתית פסיבית עצמאית מהגוב האחרון ועד לבית הפרטי עצמו, הכרוכה בחפירה, במטרד ציבורי, בהשגת היתרים מרשויות שונות והסכמה מוועדי בתים לשינוי פני השטח", כתבה הרשות.

הרשות מסבירה כי הפרה זו ממשיכה להתרחש גם היום, מגובה ב"פרשנות" שהעניקה בזק בעצמה ל"תיק השירות" - שכולל את ההגדרות הטכניות של הרפורמה. עוד נכתב כי בזק דווקא איפשרה פרישה עד לבית הלקוח "לחברות שלא התחרו בה", ובין היתר ל-HOT, בתקופה שבה עדיין פעלה רק בתחום הטלוויזיה.

הפרקטיקה השנייה שבה נקטה החברה, כללה "דרישה של בזק מהמתחרות לפרוש את הסיבים תוך חיתוך וחיבור מחדש של כבל הסיבים האופטיים במספר רב של נקודות בדרכו אל נקודת היעד - בית הלקוח. משמעות הדרישה היא השתת עלויות ניכרות על החברות ופגיעה באיכות רשת התקשורת הנפרשת. עקב הדרישה נמנעו מפרישה של סיבים ברשת התקשורת הפסיבית שלה. בדיקה שערכה הרשות לימדה, כי כאשר בזק פרשה לעצמה רשת של סיבים אופטיים היא לא חתכה את הסיבים באותה תדירות ובאותו היקף כפי שדרשה לצורך פרישת הסיבים האופטיים של מתחרותיה". ההפרה הזו הסתיימה במארס הקודם.

התקלות של עובדי בזק ופרטנר, בחודש שעברצילום: ללא קרדיט

בנוסף, הרשות שוקלת קנסות אישיים, או כפי שנכתב בהודעה: "כמו כן, שוקלת הממונה להטיל עיצומים בסך של 700 אלף שקל על נושא משרה בכירה בבזק (המנכ"לית סטלה הנדלר - א"ז) לגביה נמצא כי היתה מעורבת במדיניות החברה ובביצוע ההפרות לכאורה".

בהודעה לעיתונות של הרשות נכתב כי "הממונה על הגבלים עסקיים הודיעה היום לבזק כי היא שוקלת לקבוע שהחברה ניצלה לרעה את שליטתה בתשתיות תקשורת פסיביות על מנת לפגוע בתחרות. זאת, לכאורה, על ידי חסימה והכבדה על המתחרות המבקשות לפרוש רשת קווית על גבי התשתית של בזק. בכך עלולה התנהגותה של בזק לעכב את התפתחות התחרות באספקת שירותי תקשורת מסוג של אינטרנט, טלוויזיה וטלפוניה קווית. בגין זאת שוקלת הממונה להטיל על בזק עיצומים כספיים בסכום מצטבר של כ-30 מיליון שקל".

מההודעה ניתן ללמוד כי חקירת הממונה התנהלה כשנה. "במסגרת בדיקה זאת בחנה הרשות את התנהלותה של בזק בכל הקשור בשימוש בתשתיות הפאסיביות שלה ואספה נתונים מגורמים רבים ובהם בזק, מתחרותיה ומתחרות פוטנציאליות של בזק וכן ממשרד התקשורת".

באופן כללי נכתב כי "פניות אל בזק מצדן של חברות כסלקום ופרטנר, המבקשות להשתמש בתשתית הפסיבית של בזק על מנת לפרוש רשתות תקשורת קווית עצמאיות נתקלו בקשיים ועיכובים רבים".

מבזק נמסר: "לדעת החברה, מסקנות רשות ההגבלים העסקיים בבדיקה המדוברת, שגויות מיסודן. בזק שיתפה פעולה באופן מלא בבדיקת הרשות בעניין, והראתה כי כל פעילותה ופעולותיה התבצעו על פי חוק ובהתאם להוראות משרד התקשורת ותיק השירות לשימוש בתשתיות פיזיות.

"בזק סיפקה לחברות התקשורת האחרות שירותים בהתאם לתיק השירות, ובאופן זהה לדרך בה היא מתקינה את תשתיותיה שלה עצמה. אנו משוכנעים כי במהלך השימוע נוכיח כי בזק עשתה כל המוטל עליה ואף מעבר לכך במסגרת תיק השירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה