"הכנו לכם מראש, תעברו על זה": כך אושרה העסקה שהיתה שווה לאלוביץ' מיליארד שקל

פרוטוקול דיון מ-2015 חושף כי מועצת הכבלים והלוויין התיישרה לפי אילוצי לוח הזמנים של בזק - ובלי לשאול יותר מדי שאלות אישרה בחטף עסקה שהיתה שווה לבעל השליטה שאול אלוביץ' מיליארד שקל

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר, ויו"ר מועצת הכבלים והלוויין, יפעת בן חי שגב
מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר, ויו"ר מועצת הכבלים והלוויין, יפעת בן חי שגבצילום: אמיל סלמן, אייל טואג
אמיתי זיו
אמיתי זיו

עסקת אישור המיזוג של בזק ויס עומדת בלב לבה של הפרשה הפלילית המכונה תיק 4000. על אישור העסקה חתם לבסוף שר התקשורת דאז, בנימין נתניהו, בעודו נתון בניגוד עניינים לא מדווח בשל קשריו עם בעלי בזק, שאול אלוביץ'. בתוך המשרד, מי שדחף את העסקה הוא שלמה פילבר, המנכ"ל שהושעה מאז, וכיום עד מדינה שמבקש לטעון שכל מהלכיו נעשו בהוראת נתניהו. אבל מה קרה מאחורי הקלעים במשרד התקשורת?

לדיווחים מהירים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

לפני שלושה חודשים חשפנו כאן כיצד התאמץ פילבר לאשר את העסקה לרכישת yes בידי בזק בעסקת בעלי עניין, תמורת 680 מיליון שקל. הוא פעל בסד זמנים קצר ולחוץ במטרה לאשר את העסקה בתזמון שהיה נוח לבזק. העסקה אושרה לבסוף ב–23 ביוני 2015.

אישור העסקה נעשה בניגוד לעמדת הדרג המקצועי במשרד התקשורת, שרצה להחזיק את העסקה כקלף מיקוח נגד בזק ברפורמות אחרות שהיו תקועות. בנוסף, כדי לאשר את העסקה פילבר נדרש לדלג על שתי משוכות: הוא נזקק לעבודה כלכלית, וכזאת סיפקה לו במהלך סוף שבוע אחד חברת הייעוץ עדליא; והוא נזקק לאישור של מועצת הכבלים והלוויין.

אסיפת בעלי המניות קצבה לאישור העסקה חצי שנה מיום האישור - 23 במארס 2015. לאלוביץ' העסקה הזו היתה חשובה יותר מכל הקלה לבזק, כי yes היתה אחזקה פרטית שלו. כל התמורה בעסקה היתה אמורה להגיע לכיסו ישירות, בלי שרשור פרימדיאלי.

המועצה לשידורי כבלים ולוויין התכנסה במיוחד לישיבה ביום האחרון שבו היה אפשר לאשר את העסקה. בעקבות בקשת חופש מידע, אנחנו חושפים כעת כיצד נרתמה מועצת הכבלים והלוויין לאישור העסקה בהתאם לרוח שנשבה באותם ימים במשרד. אלה הפרטים שעולים מפרוטוקול, שחלקים ממנו הושחרו, כולל חלק מהדוברים בדיון.

האם השוק הרב־ערוצי מתכווץ או גדל?

על פי הפרוטוקול, נושא הדיון היה "שינוי בהחזקת אמצעי שליטה במישרין של חברת בזק בחברת yes". כבר בתחילת הישיבה הבהירה היו"ר, יפעת בן חי שגב, כי יש לחץ זמן, אף שלא ברור למה משרד התקשורת מתיישר לאילוצי הלו"ז של בזק: "בשל קשיים ביורוקרטיים שנוגעים להליכים מכרזיים, לגיוס יועצים כלכליים (ההצעה הראשונה בהליך המכרזי נפסלה; א"ז), נבצר מאתנו לטפל בנושא במהירות הנדרשת והראויה בעינינו. כתוצאה מכך, נקלענו לסד דוחק ולוחץ של לוחות זמנים. רק ביום רביעי נפגשנו עם היועצים הכלכליים, וזה הזמן להציג אותם - חברת עדליא - שמטעמה יושבים פה ערן, סמנכ"ל הפיתוח העסקי, ואמנון המנכ"ל".

>> האזינו: עמוס שוקן על שיחותיו עם נתניהו, נתי טוקר על קשרי רה"מ והתקשורת

בן חי שגב עונה לו בקצרה שהמתחרה הגדולה HOT היא חלק מקבוצה גלובלית, אלטיס, "בין הגדולות והמובילות בעולם, שכשהיא פועלת ומפתחת, הן ברמת התשתית והן ברמת התוכן, היא עושה את זה למאות מיליונים", וזאת מול yes "שמכוונים רק לשוק הישראלי". אבל היא מחזירה את הדיון לתלם: "אני מציעה, מכיוון שזה עמוס, שאנחנו באמת נשתדל להקפיד על הסדר".

בשלב הזה קיבל את זכות הדיבור ערן הורן מעדליא. הוא הציג את התנאים לאישור העסקה: "התנאי הראשון בוצע, וזה אישור האסיפה הכללית של בזק. התנאי השני הוא ש–yes תקבל את אישור שר התקשורת לעסקה ללא תנאים על בזק או yes, למעט תנאים שעל דעת הדירקטוריון. אם השר יתנה את האישור בתנאים נוספים על התנאים שקבע הממונה על ההגבלים העסקיים וכבר אושרו באסיפה, הדירקטוריון של בזק יכול לצאת מהעסקה. הוא יחשוב שזה הופך אותה ללא כדאית".

חודש קודם לכן, העמדה במשרד התקשורת היתה שיש לשקול תנאים נוספים. זה היה בעידן המנכ"ל אבי ברגר, אך הוא הוחלף באופן נמהר.

אחד מעובדי המועצה הקשה על הורן: "האם התנאי הזה השפיע עליך? האם מצאת תנאים נוספים שהיית רוצה להוסיף, ולא הוספת מתוך חשש שככל שנוסיף תנאים - העסקה הזאת יכולה להתבטל?". הורן השיב: "התשובה היא לא".

הורן ציין כאן משהו מעניין: "הטענה שלהם (yes) היא שהשוק הרב־ערוצי בישראל נמצא במגמה של הקטנה, ופוטנציאל הגידול של החברות נשחק". הטענה הזאת מתמיהה משום שבהערכות השווי שהוגשו ל-yes רק כמה חודשים קודם, היתה הערכה של גידול במינויים. כלומר, כשבוחנים את השווי של yes בעסקה, המנויים גדלים, ואילו כשרוצים אישור למיזוג - פתאום השוק קטן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

בשלב זה, הדיון נסב לרגע על התשתיות. הורן הזכיר כי הממונה על ההגבלים העסקיים חשש מלכתחילה שאחרי המיזוג תגרע רשת בזק בתור רשת פוטנציאלית להעברת שידורי טלוויזיה, ואמר: "עכשיו, כשקמה פלטפורמה נוספת של סיבים, זה מבחינת הממונה ריצה את החשש". הורן התכוון לתשתית הסיבים של חברת החשמל, IBC, שהיתה אז בראשית דרכה עם מאות לקוחות, אולי 2,000. באופן משונה, בן חי שגב אמרה: "כיום התשתית הזו מקיפה כמיליון משקי בית, שזה לא מעט" - נתון שאין לו שחר. אחד מחברי הוועדה הקשה: "כבר מיליון?" בן חי שגב: "סיבים אופטיים. כן". החבר: "חשבתי שזה רק באר שבע".

בשלב זה התחיל דיון על התנאים שקבע הממונה לאישור העסקה. עובדת מועצה אחת העלתה את הטיעון: "מבחינת הממונה, המיזוג כבר קרה, כי yes עברה בפועל מעל ל–50%. התנאים כבר תקפים". היא כמובן צודקת - בזק כבר מחזיקה 58% בחברה, והדיון כעת הוא רק על השלמת 100% שליטה ב-yes.

מועצת הכבלים: "'קיימנו דיון רחב"

הורן הודה כי המיזוג אינו פועל לטובת הצרכן: "ההשפעה המהותית על המחיר לא תבוא בשלב זה. התועלות הן תועלות לשיפור במצב הכלכלי של yes, אבל מבחינת פוטנציאל שינוי המחיר - הוא יהיה נמוך".

עובדת המועצה הציעה להטיל תנאים נוספים לעסקה: "אמרתי בהתחלה שככל שהיה יותר זמן הייתי מבקשת לעשות בדיקות נוספות, מבחינת התנאים שצריך להציג כדי למזער את היכולת של yes ובזק לחסום מתחרים. השאיפה היא לתקן, לבחון ולמנות תנאים בעצמנו, לא רק לאמץ את תנאי הממונה. לשאול אילו מהלכים בזק ו-yes יכולות לעשות עכשיו, ככל שיאושר המיזוג, שהן לא יכלו לעשות אתמול, מה אסטרטגיות הפעולה ואיך זה ישפיע על השוק. אנחנו לא רוצים שהמיזוג יפריע לתחרות".

בן חי שגב השיבה בחצי ביטול: "למי שחשב שאנחנו מסיימים את תפקידנו כרגולטורים היום, אז צר לי לאכזב. בתוקף תפקידנו כחברי מועצה ציבורית, נמשיך להתערב במקום של כשלים, ולהתייצב כשיש איום על האינטרס הציבורי. המלצתי היא לייעץ לשר שאין מניעה לאשר את המיזוג הפיננסי. אני רוצה לחלק לכם פה טיוטה של ההחלטה שהכנו מראש. בואו תעברו על זה ותראו".

הפגישה הזאת היתה הפעם הראשונה שחברי המועצה ראו את העבודה הכלכלית ואת המלצת המועצה והצביעו עליה מיד - פה אחד בעד. ההצעה אושרה תחת תנאי הממונה ובלי להחיל תנאי נוספים. עוד באותו היום חתם נתניהו על אישור המיזוג.

עד רגע זה משרד התקשורת לא העביר, חרף בקשת חופש המידע ופניות נוספות, את העבודה הכלכלית של עדליא, כמו גם את מסמך האישור חתום בידי השר. עסקת בזק–yes שווה לאלוביץ' 680 מיליון שקל, והיתה בה תמורה מותנית של 370 מיליון שקל נוספים (שרק חלק מהם קיבל אלוביץ' לבסוף).

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר: "המועצה קיימה דיון רחב בעקבות פניית השר להתייעצות דחופה בבקשת המיזוג, בין היתר על בסיס חוות דעת של הממונה על ההגבלים ועבודה כלכלית שהזמינה. המועצה המליצה לשר לאשר את המיזוג תחת תנאים שראתה לנכון כנחוצים להגנה על השוק והציבור. המועצה העבירה המלצתה לשר להמשך טיפול ולהחלטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי