עתיד נתניהו תלוי בנוקיה של פילבר

"הנה, תראה", אמר לי פילבר ושלף את מכשיר הסמסונג הנייד שלו. "אפילו אין לי אותה באנשי הקשר". הוא הקיש את המלה "נתניהו", והשם שרה לא הופיע שם. השם יאיר נתניהו דווקא הופיע, אבל הוא לא הסיפור

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שלמה פילבר בהארכת מעצר, השבוע
שלמה פילבר בהארכת מעצר, השבועצילום: מוטי מילרוד
אמיתי זיו
אמיתי זיו

עתידו של ראש הממשלה נמצא כרגע בידיו של שלמה פילבר. על זה ייפול ויקום דבר. אם יש לפילבר מספיק חומר מפליל על נתניהו, וראיות לכך — נתניהו יתקשה להישאר בתפקידו זמן ארוך. אם פילבר יכול לספר על בקשות שהגיעו מהבית בבלפור שנוגעות לבזק, כולל שמות, תאריכים וציטוטים מדויקים של המסרים — הסיפור גמור.

אבל מה יש לפילבר על נתניהו? עד כמה הוא מוברג בבית ראש הממשלה? הנה סיפור קטן. לפני חודשים רבים נפגשתי עם פילבר. הדיון על קשרים אפשריים בין נתניהו לבזק כבר היה באוויר מזמן, והחלטתי לאתגר אותו. זרקתי שאלה: "תגיד, כמה פעמים ביום אתה מדבר עם שרה (נתניהו)?".

עדכונים ראשונים ודיווחים מהירים - חפשו את הערוץ של TheMarker בטלגרם

פילבר נחרד ואמר שהוא לא מדבר בכלל עם רעיית ראש הממשלה. "הנה, תראה", אמר ושלף את הטלפון הנייד שלו. "אפילו אין לי אותה באנשי הקשר". הוא הקיש את המלה "נתניהו", והשם שרה לא הופיע שם. השם יאיר נתניהו דווקא הופיע, אגב, וגם עמו השיחה האחרונה היתה חודשים קודם לכן. פילבר עמד בקשר עם בנו של ראש הממשלה בהקשר של מערכת הבחירות של 2015, כשפילבר היה ראש מטה הבחירות של הליכוד.

המכשיר שהציג לי פילבר היה מסוג סמסונג. אבל רגע אחד — באחד הדיונים המשפטיים בתיק בזק, רשות ניירות ערך הציגה ראיה משונה. היא טענה כי פילבר קיבל הנחה כלשהי מיורוקום על תיקון מכשיר נוקיה שברשותו. הרשות רצתה לטעון שיש פה טובת הנאה, אך השופטת בדיון, רונית פוזננסקי־כץ, אמרה: "לא נפלתי מהכיסא".

השופטת צדקה, כמובן — אבל על איזה מכשיר נוקיה אנחנו מדברים? ייתכן כמובן שמדובר במכשיר נוקיה של אחד מילדיו של פילבר. ייתכן, מנגד, שזה מכשיר נוסף שפילבר מחזיק למשימות מיוחדות. אנחנו באמת לא יודעים — אבל המכשיר הוא רק משל. פילבר צבר "שעות נתניהו" רבות, לאורך שנים ארוכות. יומניו חושפים שגם במסגרת תפקידו כמנכ"ל שר התקשורת, הוא הוקפץ והתייצב לפגישות במעון ראש הממשלה בלילה. הפגישות האלה היו לא רשמיות, ומובן מאליו שלא נערך בהן פרוטוקול.

לא חייבים להיפגש פנים אל פנים. מקרה ניר חפץ מלמד, לכאורה, שנתניהו יודע לפעול באמצעות שליחים ולהעביר מסרים בעל פה. האם שליחים הגיעו גם אל פילבר? מי הם? ומה הם ביקשו?

"אין פה בכלל עבירה"

בראיון לעמית סגל מחדשות 2 לפני כמה חודשים, לאחר שנפתחה החקירה הפלילית בפרשת בזק, אמר פילבר שלא יהיה עד מדינה. "אין פה בכלל עבירה", הסביר. אבל עכשיו, אפשר להניח שהחוקרים הסכימו לחתום עם פילבר על הסכם עד מדינה, כי התרשמו שהוא יספק את הסחורה.

תקדים עד המדינה שמואל דכנר מלמד שהמדינה יכולה לספק לעדי מדינה לא רק הגנה ממאסר, אלא גם תמורה כלכלית משמעותית. ייתכן שזה המקרה גם בעניינו של פילבר — וזה עשוי להיות שיקול בהחלטתו לחתום על הסכם עד המדינה, לצד רישומם של הלילות הלא נעימים שוודאי עברו עליו בתא מעצר קר.

פילבר: "נתניהו קבע את המדיניות"

בראיון ל–NRG דיבר פילבר בעבר על מעורבות נתניהו בהחלטות: "הוא השר והוא קובע את המדיניות. כל נושא שאני מטפל בו עבר קודם דיון בשיתוף נתניהו, שהחליט מה הכיוון. אני מכיר את תפישת עולמו, מזדהה אתה, ובאתי לכאן כדי לממש אותה".

ביוני 2017 פורסם דו"ח מבקר המדינה לעניין הרגולציה על בזק. הדו"ח היה חריף במיוחד, וציין כמה פעמים כי פילבר פעל בניגוד לעמדת הדרג המקצועי במשרד התקשורת. הדו"ח גם עסק בניגוד העניינים שהיה נתון בו נתניהו, והמבקר רמז שפילבר היה יכול להוות מעקף להסדר ניגוד העניינים: "עד כמה מנכ"ל, שיש במינויו מרכיב משמעותי של אמון ברמה גבוהה מצד השר הממנה, יכול לפעול באופן בלתי־תלוי בתחומים שבהם נקבע הסדר ניגוד עניינים המונע מהשר שמינה אותו לעסוק בהם?".

"פילבר פעל בצורה שיטתית ומכוונת"

מיד לאחר פרסום דו"ח המבקר, פילבר נעצר במסגרת חקירת רשות ניירות ערך בפרשת בזק. הרשות טענה: "פילבר פעל בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת ותוך הסתרת העבודה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרדו כדי להעביר לידי בזק מסמכים מסווגים וכן ניירות עמדה פנימיים, תכתובת ומסמכים מדיונים בין־משרדיים, לרבות כאלה שעדיין לא נדונו בפורומים המוסמכים הן במשרד התקשורת והן בפורומים הבין־משרדיים". התקשורת עבדה גם בכיוון ההפוך: "החשודים (בכירי בזק) נהגו להעביר לפילבר את עמדתם על גבי המסמכים — כולל תיקונים התואמים את צורכיהם האסטרטגיים, הטקטיים והעסקיים, שהתקבלו ושימשו בסיס לדיונים בהמשך". פילבר הושעה מתפקידו מיד עם מעצרו, ולא חזר למשרד מאז.

בימים האחרונים פילבר עוד נאחז בגרסתו, ובא כוחו כתב לנציבות שירות המדינה: "מהלכי פילבר נועדו אך ורק לקדם את שוק התקשורת, להתגבר על הכשלים המבניים וההיסטוריים שלו, לסגור פערים טכנולוגיים, להבטיח את ההשקעות הנדרשות בסיבים אופטיים, ולהצעיד את השוק לעשור הבא. הוא עשה כן באמצעות הכלי האפקטיבי הכמעט יחיד שניתן בידו: 'אסדרה הסכמית'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"