הבינה המלאכותית מניעה את עתיד תעשיית כלי הרכב

כלי רכב לא רק ינהגו בעצמם, הם גם ידעו מי את או אותה, יבינו את מצבי הרוח המשתנים, יתאימו עצמם לשינויים בתנאי הדרך ויגיבו לדרישות ולמשימות חדשות תוך כדי תנועה

שאול רייכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים בברלין בוחנים רכב אוטונומי
סטודנטים בברלין בוחנים רכב אוטונומיצילום: ASSOCIATED PRESS
שאול רייכמן

לכלי רכב נטול הגה, דוושת גז או לוח מחוונים יהיו חיים משל עצמו: הוא יוכל להסיע את הילדים לבית-הספר ולאחר-מכן לקחת את ההורים למקום עבודתם, לחפש לבד מקום חניה ואף לאסוף את הניקוי יבש – כל זאת בלחיצת כפתור, עם שליטה קולית או אפליקציה מותקנת במכשיר הנייד. פעולה זאת תתבצע באופן אוטומטי, אמין ובטוח. תהיה זו טעות לחשוב כי מדובר בכלי רכב מדגם חדש, אלא בעצם חלק מחוויית ניידות חדשה. כלי רכב אוטונומיים כאלו צפויים להפחית באופן משמעותי את מספר התאונות, לשנות את פני הערים שלנו ולהפחית את ההשפעה הסביבתית של עולם התחבורה.

אבל זה לא כל הסיפור. בעתיד הנראה לעין, תודות חלקית לטכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית, כלי רכב לא רק ינהגו בעצמם, הם גם ידעו מי את/ה, יבינו את מצבי הרוח המשתנים שלך, יתאימו עצמם לשינויים בתנאי הדרך ויגיבו לדרישות ולמשימות חדשות תוך כדי תנועה. עם קישוריות (connectivity) טובה יותר והטכנולוגיה האוטונומית המעודכנת ביותר, נהגים ונוסעים יוכלו לנצל את זמן נסיעתם בכדי להשלים צפייה בפרק מסדרת הטלוויזיה המועדפת עליהם שפיספסו, להרחיב אופקים בקריאת ספר או להשלים משימות לעבודה.

יצרני כלי הרכב מנסים להסתגל לעתיד שונה מסוג זה - מלהיות יצרן של מכשיר ניידות לחברה של שירותי ניידות. הדור הבא של כלי-הרכב יהיה, למעשה, מכשירים ניידים על גלגלים שיציעו מגוון שלם של שירותים המותאמים אישית והמופעלים על ידי בינה מלאכותית. תחום זה נחשב המפתח למימוש חזון הרכב האוטונומי ועקיפת המחסום העצום של ניתוח נתוני הנהיגה ותגובה בזמן אמת.

כיום, חברות מובילות בעולם מתחום האלקטרוניקה והמעבדים נאבקות על השליטה באספקת הרכיבים לרכב החכם העתידי. ישראל הופכת לזירת התגוששות של חברות אלה עבור טכנולוגיות בתחום הבינה המלאכותית. את מכשול החומרה היצרניות הללו כבר צלחו, או יותר נכון במגמת צליחה. לראייה, כיום, מעבדי-על ממוזערים כבר מספקים את מהירות העיבוד הנדרשת. אולם, את משוכת התוכנה והאלגוריתמים עוד יש לצלוח. ישראל מהווה מרכז מומחיות עולמי בתחום זה בשל הידע שנרכש ביחידות הפיתוח הצבאיות ובאקדמיה בארץ.

ענקי הטכנולוגיה מעמק הסיליקון, גוגל ואפל, שבונים את מערכת ההפעלה לכלי רכב מקושרים ואוטונומיים, יכולים בסופו של יום להשתלט על תעשיית הרכב משום שכלי רכב, בדומה לטלפונים ניידים חכמים הופכים לפלטפורמות תוכנה. היכולות המתקבלות מתוכנה הופכות יותר ויותר לאחד הגורמים החשובים והמבדילים בתעשייה, עבור מספר תחומי התמחות, כולל קישוריות, מערכות מולטימדיה (infotainment) ונהיגת-עזר (assisted driving). בהמשך, כאשר כלי רכב ישולבו בעולם המקושר, ליצרני כלי-הרכב לא תהיה ברירה אלא לקחת חלק במסגרות חדשות בתחום הניידות הנובעות כתוצאה ממגמות טכנולוגיות וצרכניות (consumer). המפתח יהיה מי בשרשרת הערך בתחום הניידות מחזיק בבעלות על מערכת היחסים עם הלקוח.

הסיכון הוא כי יצרני כלי הרכב יהפכו, בסופו של דבר, ליצרני חומרה בעלי רווחיות נמוכה, בעוד שענקיות מעמק הסיליקון יתפסו את הנתח המכניס ביותר של השוק. יש המטילים ספק אם קונצרן פיאט-קרייסלר (FCA) ויתר כבר לחברת גוגל, בכך שהוא מצייד את כלי-הרכב שלו בטכנולוגיות נהיגה עצמית מבוססות חומרה ותוכנה של החברה מעמק הסיליקון.

מכונית ללא נהג של גוגלצילום: AP

שחקניות כמו גוגל לא מעסיקות את עצמן בנושא שיפור איכות כלי הרכב עצמו. המטרה שלהן היא לא להציע נהיגה אוטונומית כפיצ'ר אופציונלי, אלא להאריך את משך הזמן שבו המשתמשים צורכים שירותים מקוונים ולהרוויח כסף מהנתונים המופקים מהם. לשחקניות מעמק הסיליקון יש גישה לנתונים באמצעות השירותים המקוונים שלהם ובשילוב עם מתכנתים מוכשרים ביכולתן להפוך את הנתונים הללו לחכמים יותר ולעוזרים דיגיטליים הקשריים (contextual digital assistants) המתבססים על בינה מלאכותית. במובן הזה, לאירופה חסרון אסטרטגי כי אין לה את המקבילות/שוות-ערך של גוגל, פייסבוק, אמזון וכו'.

כלי הרכב העתידיים יאספו כמויות אדירות של נתונים יקרי-ערך. רק היקף המידע שמופק היום מחיישנים ומצלמות בכל נסיעה הוא רב-מימדים וניתוחו בזמן אמת מחייב מעבדים כמו במחשבי-על, עם אלגוריתמים שיכולים לזהות עצמאית תבניות ומצבים, לצבור ניסיון ולהגיב באופן עצמאי לאינספור תרחישי נהיגה משתנים. בכל הנוגע לעתיד הניידות (mobility), הנתונים יהיו נקודת הבקרה המהותית ויהיו חיוניים לאימון מודלים של בינה מלאכותית ועוזרים דיגיטליים. עד כה התרגשנו מכל ניסיון השתלטות על תעשיית כלי-הרכב המסורתית. אולם, המשחק טרם הוכרע סופית. יצרני כלי-הרכב, שזיהו את הפוטנציאל, מנסים לחסום את שטף המידע הזה מענקיות הטכנולוגיה.

נשק מרכזי בתחמושת של יצרני כלי-הרכב הגרמנים (ב.מ.וו., דיימלר ופולקסווגן) שייך לחברת שירות המפות, HERE. מפות מפורטות מאוד אינן חיוניות רק עבור נהיגה אוטונומית, אלא גם משחקות תפקיד מפתח במתן שירותים מבוססי מיקום. קונצרן המיפוי הנ"ל הוא ציר חיוני לסביבת ניידות חלופית שאינה תלויה בגוגל או באפל. זהו חלק מהמאמץ להילחם בענקיות מעמק הסיליקון, לבנות חומות אש ולפתח קשר ישיר עם הצרכנים שמומחים רבים רואים כחיוני לעתיד.

מאמצים קודמים של יצרני כלי רכב להציע שירותים דיגיטליים הצליחו באופן מוגבל. לאור מודל הסוכנויות (dealerships) השגור בתעשיית כלי-הרכב המסורתית, היצרנים אינם מורגלים בקיום יחסים ישירים עם הצרכנים. הם פחות מיומנים בעיצוב ממשק משתמש משכנע בעל תכנים דיגיטליים; הם נוטים לחייב בגין דברים שמשתמשים רגילים לקבל בחינם (כדוגמת, גישה לחנות אפליקציות) והם מתחרים על שירותים ועל גיוס כישרונות (טאלנטים) עם עמיתיהם מעמק הסיליקון. לדוגמה, עדכונים שהוכנסו על-ידי יצרנית כלי-הרכב טסלה (Tesla) שניתן להורידם הוכחו כפורצי-דרך בהשוואה לשחקניות הוותיקות יותר בתעשייה. במקום בו לחברות כלי-הרכב המסורתיות אין יחסים מתמשכים עם הצרכן, טסלה בנתה ציבור צרכנים נאמן ונלהב אשר בשמחה רוכש פיצ'רים (אינקרמנטליים ככל שיהיו) באוויר (over the air) או אפילו על-פי דרישה (on-demand).

בעוד יצרני כלי הרכב האירופים הם מובילי שוק עולמי כיום, מומחים בתעשייה אומרים כי מוטב להם לקחת את טסלה ודומיה ברצינות וללמוד את סיפורה של נוקיה: זו הייתה היצרנית המובילה בעולם בשוק הטלפונים הסלולריים שזלזלה בתחרות של חברת אפל, בעודה בטוחה שגורם חיצוני מהתעשייה לעולם לא יהווה סכנה קיומית. כיום, נוקיה כלל לא מובילה את שוק הטלפונים הסלולריים וידה של אפל על העליונה.

בכדי להתחמש טוב יותר כנגד עתיד לא נודע, יצרני כלי רכב יוצרים שותפויות עם חברות כדוגמת אינטל, Ceva, Rightware, Nvid ועוד ופותחות או עובדות עם אקסלרטורים ורוכשות או משקיעות בסטארט-אפים. הרעיון הוא לשלב חומרה ותוכנה כך שיצרני כלי-הרכב, ולא חברות הטכנולוגיה, יהיו הבעלים של המידע. תוכנה (כולל בינה מלאכותית) אינה בדנ"א של יצרני כלי הרכב, אולם השימוש בה כדי ליצור שירותים בעלי ערך יותר יהיה חיוני אם יצרני כלי הרכב ירצו להישאר במושב הנהג.

ד"ר שאול רייכמן הוא יועץ לחברת פורשה דיגיטל בנושאי השקעות טכנולוגיות בישראל ומקים הפורום הישראלי לתאגידים רב-לאומיים בתחום הרכב (IMAF).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות