עובדים בהיי-טק? שימו לב לחוזה שלכם - אלה הדברים שחייבים להתעקש עליהם

מה כתוב באותיות הקטנות של האופציות? מה קורה לנקודות שנצברות על שמי בחברת התעופה בגלל נסיעות תכופות לחו"ל? ואיך אפשר ליהנות משעות עבודה גמישות? ■ חבר היי־טקיסט שואל, המומחים עונים

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איור משכורת
רותי לוי
רותי לוי

תעשיית ההיי־טק נחשבת טובה ומתגמלת: המשכורות גבוהות, יש אופק התקדמות בזירה העולמית ועובדים מוכשרים, בעיקר בתחום הפיתוח, נהנים מיכולת מיקוח גבוהה יחסית. אבל כדי להשיג את התנאים הטובים ולדעת איך להשתמש בהם לטובתכם, צריך להבין את המושגים ולהכיר את ההרגלים בחוזים, שמנוסחים לרוב באנגלית. ריכזנו אותם כאן בעבורכם.

1. שכר, הטבות וטייטל

תלוש המשכורת הוא אחד הסודות הארגוניים השמורים ביותר - ובהיי־טק מקובל לעבוד לפי חוזים אישיים, עם סעיפי סודיות. טבלאות שכר, חברים שעובדים במקום או מכירים מישהו מבפנים, ניסיון ושכר במקום העבודה הקודם, וגם פרסומים בתקשורת על מצב החברה - כל אלה עוזרים לגבש את דרישות השכר.

"בעולמות של סטארט־אפים, המועמדים חוקרים לעומק את החברה: מסתכלים באתר שלה, סוקרים את השוק שבו היא פועלת, בודקים כמה כסף היא גייסה ומתי, וגם מהן קרנות ההון סיכון שהשקיעו בה - האם אלה קרנות ישראליות קטנות או קרנות צמרת מעמק הסיליקון?", אומר עו"ד גיא לכמן, שותף במחלקת ההיי־טק של משרד פרל כהן. "אלה אינדיקציות טובות לגבי היכולת שלה לשלם שכר נדיב ולגבי האיתנות הפיננסית של החברה בכלל".

>> רוצים לדבר עם האנשים שמשפיעים על ההיי-טק הישראלי? הצטרפו לאקוסיסטם

מתחם להיי-טקיסטים בתל אביבצילום: עמית גרון

צד השכר, לכמן מציין כי העובדים רגישים מאוד לניסוח הטייטל (הגדרת התפקיד) שניתן להם, ומבקשים לקבע אותו כבר בחוזה העבודה. "דיברה אתי השבוע עובדת שביקשה שיהיה כתוב שהיא VP Marketing (סמנכ"לית שיווק) ולא Marketing Director (מנהלת שיווק). זה ניואנס שחשוב לה", הוא מספר. "הדבר מעיד על הבכירות שלה מול אנשים אחרים בחברה, אך בעיקר היא כבר חושבת איך היא בונה את מסלול הקריירה שלה לקראת התפקיד הבא. כל עוד זה הולם את מציאות התפקיד, אף אחד לא מתרגש מזה. זה דבר מקובל בענף עם לויאליות נמוכה יחסית וביקוש אדיר לעובדים כישרוניים".

>> המדריך המלא לעובדים בהיי-טק: קורות חיים, שכר ועבודה מהבית

שאלות נפוצות

האם מקובל לבקש לתקן את הטייטל בחוזה?

כן, בהנחה שהתיקון אינו חוטא לרמת האחריות ולדרישות התפקיד.

האם מקובל לקבע העלאת שכר בחוזה?

בהחלט. ניתן לקבוע עדכון שכר לפי יעדים מקצועיים אישיים ואף אבני דרך עסקיות (למשל, גיוס הון בסטארט־אפ).

האם מקובל לבקש הרחבה של ימי החופשה בתשלום מעבר ל-12, המינימום שבחוק?

מקובל מאוד לבקש תוספת של 2–10 ימי חופשה, בהתאם לניסיון ולבכירות.

במקום העבודה הקודם שלי ימי המחלה שולמו מהיום הראשון, אך בחוזה שקיבלתי הם מחושבים לפי חוק. יש לי מה לעשות?

מרבית החוזים יציינו כי ימי המחלה יחושבו לפי חוק גם כשיש נוהל מיטיב בארגון, ולכן מומלץ לשאול על כך בעל פה.

מה קורה אם החוזה לא מאזכר את סעיף 14 (המעניק פיצויים גם במקרה של התפטרות)?

מדובר בסיטואציה חריגה בענף כיום. מומלץ לפתוח את זה לדיון ולבקש.

המעביד מפריש 5% לקרן השתלמות. לגיטימי לבקש יותר?

כן, במרבית חברות ההיי־טק מקובל שהפרשת המעביד לקרן השתלמות היא המקסימלית - 7.5%. ניתן לדון בשאלה אם ההפקדה תהיה רק עד התקרה הפטורה ממס או על כל השכר.

2. שעות נוספות ועבודה מהבית

העבודה בהיי־טק אינטנסיבית ודורשת שעות עבודה רבות וזמינות גבוהה גם אחרי שעות העבודה השגרתיות. החברות משקיעות במשרדים מעוצבים, מטבח מאובזר וחדר כושר כדי לגרום לעובדים לבלות שעות רבות יותר במשרד. בחוזה העבודה מחלקות מרבית החברות את המשכורת לשני חלקים: שכר, וכן סכום מסוים בעבור רכיב שעות נוספות גלובלי.

לדברי עו"ד ירון לסטרל, שותף במשרד אשר חלד, המתמחה בדיני עבודה בחברות היי־טק, ההמלצה החשובה ביותר לעובדים היא להקפיד שהשעות הנוספות יהיו חלק מהשכר הקבוע להפרשות הסוציאליות (פיצויי פיטורים, פנסיה, קרן השתלמות וכדומה).

שאלות נפוצות

אני מתעוררת מוקדם/מאוחר, ורוצה גמישות בשעות העבודה. האם חשוב לציין זאת בהסכם?

כשהחוזה נוקב את שעות העבודה, כדאי לתקן לסעיף המגדיר את השעות כגמישות.

אני מעוניין לעבוד מהבית, אבל עובד בצוות ונדרש להגיע לעבודה. מה ניתן לעשות?

להציע למעסיק לעגן בחוזה יום עבודה אחד בשבוע מהבית.

3. אופציות

הענקת אופציות לעובדים היא הטבה כלכלית, וחלק ממערך התגמול של החברה לעובדים שלה. סטארט־אפים נוהגים להעניק אופציות לעובדים שלהם, כדי לחסוך את הוצאות השכר ולדרבן אותם לעבוד קשה. האופציה מקנה לעובד בחברה זכות לרכוש את מניית החברה במחיר מימוש שנקבע מראש.

במקרה שמחיר המניה יהיה גבוה ממחיר המימוש שלה, העובד יוכל להרוויח את הפער ביניהם - למשל, אם מחיר המניה הוא 10 דולרים ומחיר המימוש של האופציה הוא 6 דולרים, העובד שיממש את האופציה יקבל מניה וימכור אותה ברווח של 4 דולרים. האופציות ניתנות גם בחברות פרטיות, אך מימושן מתבצע בדרך כלל לאחר שהחברה נרשמה למסחר בבורסה, או כשהחברה נמכרת.

"החברות נוהגות להעניק אופציות שמבשילות (Vesting) בהדרגה, במשך כמה שנים. כך שככל שהעובד נשאר זמן רב יותר בחברה הוא יכול לממש יותר אופציות למניות", אומר לכמן. "חשוב לשים לב לאורכה של תקופת ההבשלה וניתן גם לבקש סעיף האצה (Acceleration), כך שבמקרה שהחברה תימכר - האופציות יבשילו במהרה לפני מועד סגירת העסקה.

"עובדים לא מנוסים מסתנוורים מעצם קיומן של האופציות ואינם טורחים לבדוק אם מדובר בעסקה טובה. אם המעסיק נותן 1,000 אופציות עם מחיר מימוש של 100 דולר למניה, המשמעות היא שהעובד יצטרך להביא 100 אלף דולר מהבית רק כדי להיפגש עם המניות. בארה"ב מחיר האופציה נקבע לפי מנגנון קשוח של שווי הוגן של המניות, ואילו בישראל יש גמישות רבה יותר והמעסיק יכול לקבוע את מחיר המימוש של האופציה גם כאגורה למניה ובכך להעניק הטבה גדולה לעובד. יש מקום להפעיל את כוח השכנוע כלפי המעסיק העתידי בקביעה של מחיר מימוש נמוך".

עו"ד גיא לכמןצילום: לואיז גרין

שאלות נפוצות

האם נהוג לדון במספר האופציות ובתנאי ההענקה עוד לפני שהתחלתי לעבוד בחברה?

לא תמיד, תלוי בבכירות המועמד, אך בהחלט ניתן לדרוש אמירה הצהרתית בחוזה העבודה לגבי כוונה להעניק אופציות בעתיד.

מהי תקופת ההבשלה המקובלת לאופציות?

שלוש או ארבע שנים, שבמהלכן האופציות מבשילות על פני רבעונים. לעתים קיים תנאי שההבשלה מתחילה רק בתום השנה הראשונה להעסקה (Cliff).

4. קניין רוחני (IP)

קניין רוחני (Intellectual property) הוא נכס בלתי־מוחשי כמו פטנט, סימן מסחר, שיטות עבודה, וגם חוות דעת ותרשימים. לפי חוק, קניין רוחני שנוצר במהלך ההעסקה במקום העבודה שייך למעסיק. גם ההוראה החוזית תהיה נחרצת ותאסור על כל עבודה נוספת שהעובד עושה בתקופת העסקתו בלי הסכמה מפורשת.

"עובד שיש לו קניין רוחני ממקום קודם צריך לדאוג להסדיר בחוזה כי ההוראות לא יחולו על הדברים שהם כבר שלו. אך גם עובדים אחרים שעובדים על דברים נוספים בזמנם הפנוי צריכים להיות ערים לכך, אפילו אם הסעיף מצומצם ומגביל את העיסוק רק למוצרים הקשורים בחברה", אומר לסטרל. "אם אני עובד במיקרוסופט ובסופי שבוע עובד עם חבר על סטארט־אפ, ייתכן שהפיתוח שלי לא קשור למוצרים של מיקרוסופט כעת, אך אי־אפשר לדעת אם גם בעתיד לא יהיו קשורים ויעוררו מחלוקת. לכן, ככל שקיים עיסוק נוסף, עדיף להציף זאת כבר בהתחלה ולקבל החרגה לכך בהסכם - בדומה לנוהל לגבי אמצאות קודמות".

"פרט נוסף שיופיע בהסכם הוא הגורם המוסמך שאליו יש לפנות ולקבל הסכמה לעבודה נוספת, אם תצוץ", מוסיף לכמן. "כשלא מצוין מי זה, זה בדרך כלל המנהל הישיר או מנהל משאבי האנוש. בחברות גדולות כמו יבמ, אינטל, סיסקו ומיקרוסופט מבינים שסעיף הקניין הרוחני מרתיע מפתחים מוכשרים עם שאיפות יזמיות, ויש כבר נוהל פנימי ופרוצדורה משומנת לאפשר אישורים כאלה. לפי הניסיון שלי, ככל שהחברה גדולה יותר - כך היא תהיה קלה יותר באישור עיסוק נוסף".

שאלות נפוצות

אני לא עובדת כעת על פיתוח קונקרטי במקביל לעבודתי, אבל רוצה לשמור לי את האפשרות לפתח כזה. האם ניתן לעשות זאת מראש?

לא. על העיסוק הנוסף להיות מוגדר ומסוים, בייחוד כשמדובר במשרה מלאה. כוונות עתידיות לא יתפסו כאן.

5. אי־תחרות (Non-Compete)

סעיף אי־תחרות נועד להגביל מעבר ישיר של עובדים לחברות מתחרות, כדי למנוע חשיפת סודות מסחריים. בהיי־טק קיימת רגישות רבה לסעיף זה וגמישות מעטה מצד המעביד לשנות אותו. הסעיף עשוי להיות מחמיר וקשוח ולמנוע מהעובד לעבוד בכל חברה בתחום, או ספציפי ומדויק שינקוב בחברות ובתפקידים מסוימים שמהם העובד מנוע לעסוק בתקופת ההגבלה.

"יש גישה שאומרת שככל שהסעיף דרקוני ומגביל כדאי להשאיר אותו כמות שהוא, כי יהיה קשה לאכוף את זה בבית המשפט", אומר לסטרל. "אך בהחלט ניתן לנהל משא ומתן על אורך ההגבלה והיקפה.

"כיוון נוסף של אי־תחרות שעשוי להתקיים בהיי־טק הוא הגבלות על פרסום מאמרים אקדמיים. אם את קולטת עובד שהוא ד"ר לפיזיקה בטכניון, נהוג להגבילו בפרסום מאמרים על נושאים שהוא נחשף אליהם אצלך".

עו"ד ירון לסטרלצילום: אירית חכמון

שאלות נפוצות

החוזה נוקב בתקופת אי־תחרות של שנה. האם זה סביר?

לא ממש. ניתן ומומלץ לדרוש צמצום של תקופת ההגבלה לכמה חודשים בלבד.

המעסיק כותב בחוזה ש-10% משכרי הם תגמול מיוחד בעבור אי־תחרות. בפועל השכר לא גבוה יותר ממה שסיכמנו. מה אפשר לעשות?

אם אינכם מקבלים תוספת שכר אמיתית על הסעיף. נסו לדרוש התחייבות לתשלום בתקופת האי־תחרות.

6. נסיעות לחו"ל

נסיעות לחו"ל במסגרת העבודה הן הזדמנות לשבור שגרה, ללמוד כישורים מקצועיים חדשים, ולעבוד עם צוותים בינלאומיים. ואולם נסיעות תכופות גובות גם מחיר יקר: שגרה לא יציבה, מרחק מהמשפחה והתמודדות עם חילופי השעות.

"תנאי הנסיעות אינם מוסדרים לרוב בחוזה העבודה, אלא בנוהל פנימי בארגון", אומר לסטרל. "הנוהל כולל פרטים לגבי אש"ל יומי בחו"ל, אופן חישוב ימי העבודה בזמן הנסיעה והחזר הוצאות טלפון.

"כשעובד יודע שהתפקיד שלו יצריך הרבה נסיעות לחו"ל, הוא יכול לנהל משא ומתן ולדרוש שיפור בתנאים האלה או להציב בקשות מיוחדות. במקרה האחרון שטיפלתי, למשל, העובד ביקש שייכתב בחוזה כי המעסיק יעשה מאמץ שהנסיעות לחו"ל לא יהיו בסופי שבוע".

שאלות נפוצות

הגעתי לסטארט־אפ צעיר בלי נוהל נסיעות לחו"ל. האם יש מקום להסדיר את התנאים בחוזה?

אם ידוע לך שתידרש לנסיעות תכופות לחו"ל - כן.

האם נהוג לדרוש נסיעה במחלקת עסקים או מלון בסטנדרט מסוים כשהנסיעות תכופות?

לא. הדבר אינו מקובל.

האם נקודות הזיכוי והמיילים (miles) שנצברים בחברות התעופה ניתנים לניצול לצרכים אישיים?

אין הוראה חוקית המחייבת את המעסיק בכך, אך מדובר בהטבה מקובלת לעובדים.

האם נהוג לדרוש להגביל את מספר ימי השהות בחו"ל בשנה?

בשלב התפקיד הראשון בחברה, הדבר אינו מקובל.

האם נהוג להתעניין ולהתערב בתנאים של ביטוח הנסיעות לחו"ל?

לא. בדרך כלל למעסיק יש פוליסה כללית שמכסה את כל עובדיו גם בנסיעות לחו"ל. אם יש לכם מגבלה רפואית שעשויה להשפיע על הביטוח, כדאי לדווח על כך.

האם אני זכאית לפיצוי בימי חופשה אם שהיתי בחו"ל בסוף שבוע?

לא, אך אין מניעה כי המעסיק והעובד יגיעו להסכמות בעניין תשלום מיוחד לעובד בנסיבות של שהות בחו"ל במהלך סוף השבוע. כשמדובר בעובד ששכרו נמוך יחסית, מקובל לפצות בימי חופשה נוספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו