החשודים בפרשת בזק חייבים ללכת הביתה

בכירי בזק עשו, על פי החשד, מעשים מגונים בחוק, וההמלצות להגשת כתבי אישום מציבות סימן שאלה גדול על יכולתם להמשיך ולנהל את החברה ■ זהו מסר גם לפקידי ציבור באשר הם - לא לפתח צינורות הידברות מפוקפקים ולא לשרת אינטרסים פרטיים על חשבון הציבור

סמי פרץ
סמי פרץ
מימין: רון אילון מנכ"ל yes, שאול אלוביץ' בעל השליטה בבזק, סטלה הנדלר מנכ"לית בזק
מימין: רון אילון מנכ"ל yes, שאול אלוביץ' בעל השליטה בבזק לשעבר, סטלה הנדלר מנכ"לית בזק לשעברצילום: מגד גוזני, אייל טואג וינאי יחיאל
סמי פרץ
סמי פרץ

רשות ניירות ערך שברה הבוקר שיא מאוד לא אופייני לרשויות חקירה ואכיפה: חמישה חודשים בלבד לאחר שפצחה בחקירה גלויה בפרשת בזק, ותוך שהיא גובה בתקופה הזו עדויות ממאות אנשים, היא סיימה את החקירה עם המלצות חד משמעיות להגיש כתבי אישום נגד בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, מנכ"ל יס רון אילון ובכירים נוספים בקבוצה.

לא היה כדבר הזה. בדרך כלל, חקירות כאלה אורכות יותר משנה והן גורמות לאי ודאות גדולה לחברות עסקיות, בעליהן, מנהליהן ובעלי המניות שם. בזק היא קבוצה חשובה וגדולה מכדי להשאיר אותה בערפל הזה, ולכן ההישג הגדול של הרשות הוא קודם כל משך הזמן הקצר משלב החקירה ועד שלב ההמלצות. פרקליטות המדינה ליוותה מקרוב את החקירה הזו, ולכן יש סיכוי טוב שגם בפרקליטות לא יתמהמהו ויגבשו החלטות במהירות.

חבורת החשודים זכאית כמובן כל עוד לא הוגשו כתבי אישום ולא הוכחה אשמתם, אבל כבר עכשיו אפשר לקבוע כי פרשת בזק היא אחת החשובות לממשל התאגידי בשוק ההון הישראלי. היא כוללת את כל המרכיבים החשובים כדי להבין את חוליי שוק ההון המקומי: מבעל הון שעומד בראש פרמידה עסקית שנרתמת כולה כדי לשרת את חובותיו האישיים לבנקים, דרך "בעיית הנציג" – אותם מנהלים שאלוביץ' מינה ודואגים לו במקום לדאוג לטובת החברה, וכלה בקשרי הון-שלטון שאותם מייצג מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר.

אותו פילבר חשוד במרמה בכך שפעל באופן שיטתי לקידום האינטרסים של בזק תוך הסתרתה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד התקשורת. פילבר מונה למנכ"ל משרד התקשרות על ידי בנימין נתניהו המקורב לאלוביץ', ומהחשדות הכבדים שעולים מחקירת רשות ני"ע מצטיירת תמונה מטרידה מאוד - שהוא פשוט עבד לכאורה אצל אלוביץ' ובזק במקום לדאוג לאינטרס הציבורי.

יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר היה מעורב בחקירה הזו מתחילה ועד סופה, והוא דרש מחוקרי הרשות לבצע אותה במהירות מסחררת, למרות מורכבותה וריבוי הנחקרים והעדים. ברשות עשו שימוש בפרשה הזו באמצעים טכנולוגיים שאפשרו להאיץ את החקירה.

ההמלצות החד משמעיות של הרשות בעניינם של אלוביץ', הנדלר, אילון ואחרים מציבים סימן שאלה גדול על יכולתם להמשיך ולנהל את בזק. אם בוחנים את ההמלצות ביחס לדרישות חוק החברות בנוגע לאחריות ועצמאות הדירקטוריון וועדת הביקורת, עסקות בעלי עניין וטיבם של שיקול הדעת העסקי, נראה שבבזק נעשו מעשים מגונים וברוטליים בחוק. סעיף אחר סעיף נרמס ברגל גסה, והכל כדי לשרת אדם אחד ויחיד: אלוביץ'. האיש שממנה את המנהלים ומרבית הדירקטורים וקובע את שכרם, מעמדם החברתי והכלכלי. בין אם פרשת בזק תסתיים בכתבי אישום והרשעות ובין אם לאו, ברור שהפרשה הזו חושפת שורה ארוכה של ניגודי עניינים בהם נפגעים המשקיעים לטובת אינטרסים של בעל שליטה שחולש על בזק באמצעות מעט הון עצמי והרבה מאוד חוב ציבורי.

השאלה החשובה כעת היא כיצד ניתן להמשיך ולנהל את בזק תחת עננה כה כבדה על שורה של אנשי מפתח בחברה. התשובה ברורה: האנשים שמעורבים בפרשה לא יכולים להמשיך ולשמש כנושאי משרה בבזק ועליהם ללכת הביתה. קשה לראות איך החברה יכולה לתפקד כשמנהליה הבכירים שקועים עד צוואר בחקירה וכנראה גם במשפט. זהו מבחן בלתי נסבל עבור עובדי החברה ובעלי המניות מהציבור שזכאים להנהלה נקייה וחפה ממעורבות בפרשה הזו.

כמובן שגם משרד התקשורת צריך לעבור טלטלה וניקוי אורוות. פילבר כבר לא יחזור לתפקידו כמנכ"ל המשרד. אבל אין די בכך. יש לוודא שמעתה ואילך, גם המשרד מתנהל בצורה תקינה, גודע את ערוץ ההידברות המחתרתי והחסוי שהתנהל בין בזק לבין פילבר, והופך את הדיאלוג בין החברה למשרד לשקוף, מסודר ומתועד. מדובר במשרד שיכול להשפיע מאוד על רווחיותה של בזק ושל בעל השליטה בה אלוביץ', והחלטות של פקידים יכולות להיות הרות גורל עבורה.

זהו מסר כללי לפקידי ציבור באשר הם - לא לפתח צינורות הידברות מפוקפקים עם מפוקחיהם ולא לשרת אינטרסים פרטיים צרים על חשבון בעלי המניות מקרב הציבור. לבזק נגרם נזק אדיר וזוהי חברה חשובה מכדי להשאיר אותה תחת העננה הזו עוד זמן רב. המעורבים בפרשת בזק יטענו מן הסתם שהם פעלו כפי שפעלו לטובת החברה, אבל אם טובת החברה חשובה להם - עליהם לנהל את מלחמתם הפרטית מחוץ לחברה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?