השם שחוזר ועולה: מה הקשר של נתניהו לפרשת בזק?

ראש הממשלה אינו מעורב פלילית בפרשה, אך גם הוא חלק מסבך הקשרים והאינטרסים שעומדים בלב החשדות - בין היתר בשל היותו שר התקשורת בתקופה הרלוונטית לפרשה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
נתניהו בישיבת הממשלה
נתניהו בישיבת הממשלהצילום: אוהד צויגנברג
אמיתי זיו
אמיתי זיו

ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מעורב פלילית בפרשיית בזק על תת הפרשות שבה, אך שמו חוזר ועולה לאורכה.

ראשית, הוא היה שר התקשורת לאורך כל התקופה שבה בוצעו המעשים שבגינם ממליצה רשות ני"ע להגיש כתבי אישום נגד בכירי הקבוצה. שנית, החשוד שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, הוא איש אמון ותיק של נתניהו ומינוי אישי שלו למנכ"ל. הוא זה שיישם מדיניות מקלה לבזק לאורך כהונתו.

לכל החלטה של משרד התקשורת בעניינה של בזק יש השלכות של מיליוני שקלים, כאשר השיא הוא אישור שניסה לתת פילבר למיזוג בזק-yes בדיוק בתזמון שיקל על אלוביץ' ליהנות מתמורה עודפת בעסקה של 170 מיליון שקל, שכעת הרשות לניירות ערך טוענת שהיא נעשתה "שלא כדין" ומוגדרת תחת סעיף "קבלת כספים במרמה".

ישנם שני הסברים נפוצים למהלכי פילבר לטובת אלוביץ': הראשון, יחסי חברות בין נתניהו לאלוביץ'; והשני הוא "דיל" לא כתוב לפיו פילבר יעניק רגולציה מקלה לבזק - ובתמורה אתר וואלה, שבבעלות בזק, יעניק לנתניהו סיקור אוהד.

כל נושא הרגולציה המקלה לבזק טופל בדו"ח מיוחד של מבקר המדינה שפורסם ביולי האחרון. הדו"ח התייחס גם ליחסי החברות של נתניהו ואלוביץ' ורמז להסתרה מצד ראש הממשלה. בפרק המכונה "ניגודי העניינים של ראש הממשלה בתפקידו כשר התקשורת" נכתב כי נתניהו לא הזכיר את יחסי החברות שלו עם אלוביץ' כשנכנס לתפקיד שר התקשורת ומילא טופס ניגוד עניינים, או בלשון הדו"ח: "...התוצאה של המצב שנוצר מעוררת קושי של ממש - מלכתחילה לא דווח על זיקה חברית בין ראש הממשלה לבין גורם מרכזי בתחום התקשורת. ראש הממשלה שימש בתפקיד שר התקשורת מנובמבר 2014 והיה מעורב בכמה נושאים המשפיעים במישרין או בעקיפין על בזק".

מאוחר יותר, רשימה של נושאים בהם עסק נתניהו, שהוכנה במשרד התקשורת, לא נמסרה למשרד המשפטים מסיבה כלשהי. אחד מהנושאים ברשימה היה: "אישור שינוי אחזקות ב-yes". נזכיר כי לטובת אישור מיזוג בזק ו-yes נדרש אישור משרד התקשורת. המנכ"ל הקודם אבי ברגר התנגד לתת את האישור הזה ורצה להשתמש בו כמנוף ללחץ על בזק ברפומות תחרותיות אחרות. זו גם היתה עמדת הדרג המקצועי במשרד. למרות כל זאת, שר התקשורת נתניהו ושלמה פילבר כמנכ"ל אישרו את הגדלת אחזקות בזק ב-yes.

הסיקור האוהד שמקבל ראש הממשלה נתניהו ורעייתו באתר וואלה הוכח בדוגמאות רבות בחשיפה של גידי וייץ מ-2015. על פי העדויות הסיקור החיובי למשפחת נתניהו הגיע "בהוראות מלמעלה" אך לא ידוע כיצד בדיוק פעל מנגנון העריכה הזה. נטען כי גורם מקורב מסביבתו של נתניהו הוא זה שביקש ממנכ"ל אתר וואלה, אילן ישועה, לשנות כותרות או תמונות באייטמים באתר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?