רמו"ט משנה את שמה: הכירו את הרשות להגנת הפרטיות

ברשות מקווים כי שינוי השם יעודד אזרחים לפנות אליה במקרה של חשש להפרת פרטיות ויגביר את המודעות הציבורית לנושא ■ ראש הרשות: "השם החדש משקף את הפעילות האינטנסיבית במישורי האכיפה, הרגולציה וההסברה"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיהוי טביעת אצבע
זיהוי טביעת אצבעצילום: תומר אפלבאום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הכנסת אישרה את שינוי שמה של הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) לרשות להגנת פרטיות - צעד שנועד להצהיר ולחדד מול הציבור בישראל את תחום פעילותה של הרשות. עיקר פעילותה של הרשות להגנת פרטיות היא להגן על המידע האישי של אזרחי ישראל, שמוחזק במאגרי מידע דיגיטליים של כלל הגופים במשק, בין אם ציבוריים ובין אם פרטיים, ולמנוע שימוש לרעה במידע זה.

הרשות היא גוף רגולטורי במשרד המשפטים, שפועל מתוקף חוק הגנת הפרטיות ואחראי על גיבוש מדיניות וחקיקה, ובעל סמכויות פיקוח ואכיפה. סמכויותיה של הרשות לא השתנו בעקבות שינוי השם. הצעד נועד בין היתר לעודד את הציבור לפנות לרשות במקרה של חשש להפרטת פרטיות. הרשות גם השיקה אתר אינטרנט חדש, שבו מידע מקיף על הזכויות והחובות של הציבור מול חברות וגופים ציבוריים שאוספים עליהם מידע.

הרשות הובילה תיקונים בחוק הגנת הפרטיות הקיים, שאמנם קובע את המסגרת והכללים בכל הנוגע להגנת פרטיותו של אדם, אך לא מעודכן למציאות הטכנולוגית של ימינו. כך למשל, השנה אושרו תקנות אבטחת המידע שהובילה שרת המשפטים איילת שקד, שנועדו להסדיר את החובות החלות על כל הגופים במשק הישראלי - מעסק קטן ועד משרד ממשלתי - שאוספים מידע על אנשים ושומרים אותו במאגרי מידע שבידיהם. התקנות, שייכנסו לתוקף במאי 2018, קובעות סטנדרט חדש שחל על כל גוף שאוסף מידע על אנשים, והוראות כיצד עליו לאבטח אותו על פי רמת הרגישות שלו ולמנוע שימוש לרעה בו.

שינוי שמה של הרשות מתבצע לאחר שהאיחוד האירופי הציג לפני חודשים ספורים את קובץ תקנות הפרטיות החדש (GDPR) שכולל שינויים נרחבים בכל נושא החזקת מידע פרטי ואבטחתו. מדובר בתקנות מחמירות מאוד שישפיעו בעיקר על חברות אינטרנט, אך השלכותיהן רלוונטיות לעולם כולו - ובכך גם למשק הישראלי. כדי לא לפגוע בקשרים המסחריים ההדוקים בין ישראל לאיחוד האירופי - חברות ישראליות שמקיימות פעילות באיחוד יידרשו לעמוד בסטנדרט האירופי.

עו"ד אלון בכר, ראש רמו"טצילום: עופר וקנין

"שינוי שמה של הרשות הוא מהלך מהותי, משלים ובלתי נפרד למהלכים נרחבים יותר שהרשות מבצעת כרגולטור שמופקד על הגנת הפרטיות, בעידן רווי בהתפתחויות טכנולוגיות מסחררות, לצד איומים מתגברים על הפרט והמידע האישי שלו", אמר עו"ד אלון בכר, ראש הרשות להגנת הפרטיות. "שמה החדש של הרשות משקף את פעילותה האינטנסיבית במישורי האכיפה, הרגולציה וההסברה בתחומי סמכותה".

במסגרת האכיפה, הרשות הענישה ואף סגרה חברות שהפרו את חוק הגנת הפרטיות ועשו שימוש לא חוקי במידע אישי של אזרחים. בין היתר הרשות קנסה את מפלגת יש עתיד, לאחר שהתגלה כי עשתה שימוש לא חוקי במידע על ניצולי שואה; ואת חברת טלאול, שהחזיקה במידע לא חוקי. לפני כשנתיים נסגרה חברת דאטה רינגס שהחזיקה וסחרה במידע אישי של אזרחי ישראל באופן לא חוקי.

עו"ד יונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, בירך על המהלך: "שינוי השם הוא חשוב וזה היה עניין שצריך לטפל בו. רמו"ט עשתה הרבה בשנה האחרונה, כמו להעביר את תקנות הגנת הפרטיות והורדת האגרה על רישום מאגר מידע, אבל לא עשתה מספיק לטפל במשרדי ממשלה ולא נלחמו עבור האזרח הקטן ואולי עכשיו יילחמו יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט