רמו"ט משנה את שמה: הכירו את הרשות להגנת הפרטיות

ברשות מקווים כי שינוי השם יעודד אזרחים לפנות אליה במקרה של חשש להפרת פרטיות ויגביר את המודעות הציבורית לנושא ■ ראש הרשות: "השם החדש משקף את הפעילות האינטנסיבית במישורי האכיפה, הרגולציה וההסברה"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיהוי טביעת אצבע
זיהוי טביעת אצבעצילום: תומר אפלבאום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הכנסת אישרה את שינוי שמה של הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) לרשות להגנת פרטיות - צעד שנועד להצהיר ולחדד מול הציבור בישראל את תחום פעילותה של הרשות. עיקר פעילותה של הרשות להגנת פרטיות היא להגן על המידע האישי של אזרחי ישראל, שמוחזק במאגרי מידע דיגיטליים של כלל הגופים במשק, בין אם ציבוריים ובין אם פרטיים, ולמנוע שימוש לרעה במידע זה.

הרשות היא גוף רגולטורי במשרד המשפטים, שפועל מתוקף חוק הגנת הפרטיות ואחראי על גיבוש מדיניות וחקיקה, ובעל סמכויות פיקוח ואכיפה. סמכויותיה של הרשות לא השתנו בעקבות שינוי השם. הצעד נועד בין היתר לעודד את הציבור לפנות לרשות במקרה של חשש להפרטת פרטיות. הרשות גם השיקה אתר אינטרנט חדש, שבו מידע מקיף על הזכויות והחובות של הציבור מול חברות וגופים ציבוריים שאוספים עליהם מידע.

הרשות הובילה תיקונים בחוק הגנת הפרטיות הקיים, שאמנם קובע את המסגרת והכללים בכל הנוגע להגנת פרטיותו של אדם, אך לא מעודכן למציאות הטכנולוגית של ימינו. כך למשל, השנה אושרו תקנות אבטחת המידע שהובילה שרת המשפטים איילת שקד, שנועדו להסדיר את החובות החלות על כל הגופים במשק הישראלי - מעסק קטן ועד משרד ממשלתי - שאוספים מידע על אנשים ושומרים אותו במאגרי מידע שבידיהם. התקנות, שייכנסו לתוקף במאי 2018, קובעות סטנדרט חדש שחל על כל גוף שאוסף מידע על אנשים, והוראות כיצד עליו לאבטח אותו על פי רמת הרגישות שלו ולמנוע שימוש לרעה בו.

שינוי שמה של הרשות מתבצע לאחר שהאיחוד האירופי הציג לפני חודשים ספורים את קובץ תקנות הפרטיות החדש (GDPR) שכולל שינויים נרחבים בכל נושא החזקת מידע פרטי ואבטחתו. מדובר בתקנות מחמירות מאוד שישפיעו בעיקר על חברות אינטרנט, אך השלכותיהן רלוונטיות לעולם כולו - ובכך גם למשק הישראלי. כדי לא לפגוע בקשרים המסחריים ההדוקים בין ישראל לאיחוד האירופי - חברות ישראליות שמקיימות פעילות באיחוד יידרשו לעמוד בסטנדרט האירופי.

עו"ד אלון בכר, ראש רמו"טצילום: עופר וקנין

"שינוי שמה של הרשות הוא מהלך מהותי, משלים ובלתי נפרד למהלכים נרחבים יותר שהרשות מבצעת כרגולטור שמופקד על הגנת הפרטיות, בעידן רווי בהתפתחויות טכנולוגיות מסחררות, לצד איומים מתגברים על הפרט והמידע האישי שלו", אמר עו"ד אלון בכר, ראש הרשות להגנת הפרטיות. "שמה החדש של הרשות משקף את פעילותה האינטנסיבית במישורי האכיפה, הרגולציה וההסברה בתחומי סמכותה".

במסגרת האכיפה, הרשות הענישה ואף סגרה חברות שהפרו את חוק הגנת הפרטיות ועשו שימוש לא חוקי במידע אישי של אזרחים. בין היתר הרשות קנסה את מפלגת יש עתיד, לאחר שהתגלה כי עשתה שימוש לא חוקי במידע על ניצולי שואה; ואת חברת טלאול, שהחזיקה במידע לא חוקי. לפני כשנתיים נסגרה חברת דאטה רינגס שהחזיקה וסחרה במידע אישי של אזרחי ישראל באופן לא חוקי.

עו"ד יונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, בירך על המהלך: "שינוי השם הוא חשוב וזה היה עניין שצריך לטפל בו. רמו"ט עשתה הרבה בשנה האחרונה, כמו להעביר את תקנות הגנת הפרטיות והורדת האגרה על רישום מאגר מידע, אבל לא עשתה מספיק לטפל במשרדי ממשלה ולא נלחמו עבור האזרח הקטן ואולי עכשיו יילחמו יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב