הדואר חנך את מרכז המיון החדש: האם החבילות יגיעו מהר יותר?

מנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין אמר בהשקת מרכז הסחר המקוון של החברה במודיעין כי יש להעלות את תקרת הפטור ממע"מ ל-200 דולר

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית המיון המקוון של דואר ישראל במודיעין
בית המיון המקוון של דואר ישראל במודיעיןצילום: דואר ישראל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

חברת דואר ישראל חנכה היום רשמית את מרכז הסחר המקוון שלה במודיעין, בנוכחות שר התקשורת איוב קרא. מרכז הסחר, שמטפל בחבילות המגיעות מחו"ל, הוקם בעקבות הגאות בתחום הסחר המקוון בשנים האחרונות. במרכז יושקעו כ-100 מיליון שקל עד 2020.

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין, ניצל את האירוע כדי להביע את תמיכתו בהעלאת תקרת הפטור ממע"מ בישראל - שקבועה כרגע על 75 דולר לחבילה. לדבריו, "אנו תומכים בהעלאת תקרת הפטור ממע"מ ל-200 דולר. כך תתאפשר הזמנת יותר חבילות והורדת חסמים עבור אוכלוסיות חלשות. להערכתנו העלאת תקרת הפטור תתרום לגידול משמעותי בהזמנת חבילות, והיבוא האישי יוכל להקיף 300 מיליון חבילות ב-2025".

מימין: מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה, שר התקשורת, איוב קרא ומנכ"ל דואר ישראל, חזי צאיגצילום: דוברות דואר ישראל

  כיום מטפל הדואר בכ-350 אלף חבילות ביום, והמספר מוכפל בתקופת השליש האחרון של השנה סביב חגי ישראל ומבצעי המכירות הנהוגים לקראת החגים הנוצריים. בסך הכל מטפל הדואר בכ-60 מיליון חבילות בשנה, נפח שגדל במהירות משנה לשנה.

  באירוע ההשקה גם הכריזה חברת הדואר על מגעים עם רשת yellow-פז לשימוש במערך הלוקרים שלה להפצת דברי דואר לעוד כ-100 נקודות בתחנות הדלק של הרשת.

  שר התקשורת מסר כי "דואר ישראל הוא תשתית לאומית וגורם משמעותי בהורדת יוקר המחיה. ממשלת ישראל תעניק את כל התמיכה האפשרית לשיפור שירותי הדואר לרווחת האזרחים".

  בהצגת עמדה זו מצטרפים משרד התקשורת וחברת הדואר לעמדת הרשות להגבלים העסקיים לעניין העלאת רף הפטור ממס על יבוא אישי, אך זוהי עמדה סותרת לזו שמציגה רשות המסים, שחוששת מאובדן הכנסות ומגרש משחקים לא מאוזן.

  48 שעות מהנחיתה למסירה

  השקת מרכז המיון החדש של דואר ישראל הוא אבן דרך בתהליך ההבראה שעוברת החברה בשנתיים האחרונות. דואר ישראל היא חברה חבוטה שספגה ביקורת קשה על זמני הדיוור הפנים ארצי, הטיפול בחבילות והתורים בסניפים. הנושאים האלו מטופלים בדואר בשנים האחרונות בהדרגה, במקביל לתכנית הבראה שנחתמה מול הממשלה בסוף 2014, וכללה גם פיטורים הדרגתיים של כ-1,000 מועבדי החברה. כיום מועסקים בדואר 5,200 עובדים

  גולדשטיין אמר כי: "אני עובד שנתיים בחברה, ואנחנו עובדים קשה מאד בלהבין את הצרכנים. הצרכנים מחפשים מגוון אפשרויות, זמינות ומידע. כיום אנחנו נותנים לצרכן מידע מלא ואפשרות בחירה: לקבל את החבילה בבית, בשיתוף עם Gett, בסניפים, ב-400 מרכזי המסירה החיצוניים ובקרוב גם בלוקרים של חברת פז. אנחנו החברה הקמעונאית הגדולה בישראל ומגיעים לכל מקום בארץ, כל יום, גם לחרמון וגם לקיבוץ נידח בנגב".

  מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין צילום: יח"צ

  גולדשטיין מסר שבזכות מרכז המיון החדש עוברות 48 שעות לכל היותר מהנחיתה עד ההגעה לנקודת המסירה ללקוח. במכרז המיון שולבה טכנולוגיה של OCR - זיהוי ממוחשב של כתובת הנמען על גבי המעטפה, מה שאמור לקצר משמעותית את תהליך המיון. בימים הראשונים של המרכז התוכנה הזו גמגמה מה שגרם לעיכובים והצטברות חבילות במרכז המיון. כעת, נראה שחברת הדואר מתמודדת עם קצב הגעת החבילות וערוכה גם להגדלת נפחי המסחר. מלבד זאת, החברה מתכוונת להטמיע צ'יפ מעקב (RFID) בכל שק דואר כדי לעקוב אחרי דברי הדואר עד ההגעה לסניפים. מרכז הסחר החדש מטפל גם בענייני מכס, ייבוא של ציוד תקשורת (שמחייב אישור נפרד) וייבוא של לא חוקי, למשל של סמים, באמצעות הדואר, וזאת באמצעות מכונות שיקוף שנוספו למערך המיון באפריל השנה.

  גולדשטיין חשף כי בכוונת החברה להפוך את מרכז הסחר המקוון ל"קרייה דוארית" שתרכז את כל פעילות החברה, כולל מיון הדואר הפנים ארצי וכן משרדי ההנהלה של הדואר שהיום פזורים בין ירושלים ותל אביב. כיום מרכז המיון מתפרש על 18 דונם ובכוונת החברה להכפיל את השטח הזה. העברת פעילות הדואר לקרייה הדוארית תפנה לחברה נכסי נדל"ן שהיא תוכל לממש בהדרגה.

  מוכנים להפרטה

  גולדשטיין חשף לא מעט על התוכניות העתידיות של דואר ישראל. החברה שכרה את פירמת PwC כדי שתסייע לה לנסח תכנית אסטרטגית עד ל-2025 ובה נקבעו 4 מנועי צמיחה לחברה בשנים הקרובות: טיפול בסחר המקוון הבינלאומי; הגדלת הפעילות כזרוע קדמית של הממשלה (למשל היום החברה מטפלת בקצבאות הביטוח הלאומי, בחידוש רישיונות, במס הכנסה שלילי ועוד פעילויות); הרחבת השירותים לחברת סחר מקוון מקומיות כולל בתחום הייצוא והרחבת הפעילות הפיננסית של החברה באמצעות בנק הדואר.

  חזי צאיג יו"ר הדואר, הרחיב על התוכניות העתידיות: "השלב הבא הוא הפרטה - החברה ערוכה לזה אבל ההחלטה היא כמובן לא שלנו אלא של בעלי המניות - אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש". מתווה ההפרטה של הדואר, כפי שהוצג במסגרת תכנית ההבראה, מדבר בשלב הראשון על מכירת 20% מהחברה, שהיום הינה ממשלתית ב-100%, למשקיע פרטי על מנת לשפר את יכולות הניהול של החברה. עם זאת, ההפרטה נבלמת בעקביות על ידי שר האוצר משה כחלון.

  צאיג ציין עוד כי: "עד סוף 2018 החברה תרשום את האג"ח של כאג"ח סחיר וזה ייצור לנו מחויבות דיווח מלא ותרבות ארגונית לגמרי שונה. גם בתחום בנק הדואר, אנחנו מדברים עם גופים פיננסים ומוסדיים לטובת פיתוח הפעילות".

  צאיג הציג גם תוכנית להקמת חממת סטארט-אפים חדשה: "ראיתם את הפעילות פה ומערכות המיון - היום גם ה-Low Tech הוא הייטק, לכן אנחנו רוצים בין השאר לייצר חממה טכנולוגית. נגיש לבעלי המניות תכנית להקצות כסף לחממה כזו לחברות הזנק בתחום השילוח, הלוגיסטיקה ומכשירים פיננסים. כבר היום מגיעים אלינו לא מעט יזמים עם רעיונות ואפליקציות, אז נאפשר להם לערוך פיילוטים אצלנו ואף להשקיע באיקוויטי".

  חברת דואר ישראל מגלגלת כ-1.8 מיליארד שקל בשנה ומתמודדת על ירידה מתמדת בהיקף הדואר הפרטני בקצב של כ-6%-8% בשנה. הגידול בדואר החבילות מפצה במידה רבה על השחיקה הזו והוא מנוע הצמיחה העיקרי של החברה. לאחרונה דיווחה החברה על תוצאותיה לרבעון השני של 2017: אל מול גידול בהכנסות של 1% ל-445 מיליון שקל (ביחס לרבעון המקביל), הרווח התפעולי של הדואר נשחק ב-66% ל-3.9 מיליון שקל והחברה דיווחה על הפסד נקי של 6.4 מיליון שקל.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

  כתבות שאולי פספסתם

  אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

  הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

  הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

  התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?