הכנסות שוק התקשורת ירדו ב-5%: חיסכון של יותר ממיליארד שקל לצרכנים ב-2016

בתחום הסלולר ירדו ההכנסות בכ-11% כתוצאה מהמשך התחרות העזה בענף ■ בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית נרשמה ירידה בהכנסות, לאחר שנים של צמיחה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סלולר, סלולרי, תקשורת, טלפון, סמארטפון
אמיתי זיו
אמיתי זיו

ב-2016 הסתכמו ההכנסות של חברות התקשורת ב-20.3 מיליארד שקל לעומת 21.3 מיליארד שקל ב-2015, ירידה של כ-5%, שמשמעותה חיסכון של כמיליארד שקל לצרכנים. כך עולה מהדו"ח השנתי של משרד התקשורת שהועלה היום (א') לאתר המשרד. הדו"ח מתייחס לפילוח הכנסות הענף בכללותו בהתאם לתחומי פעילות, ומסכם את הנתונים שמספקות החברות הפרטיות על ביצועיהן בשנה החולפת.

על פי האמור בדו"ח, הירידה בהכנסות הענף נבעה בעיקרה "מהירידה המדווחת בהכנסות מגזר התקשורת הניידת (סלולר, א"ז) ובמגזר המפעילים הבינלאומיים (שיחות לחו"ל, א"ז)", ומדובר במגמה שנמשכת בענף התקשורת זה מספר שנים.

בחלוקה לפעילויות מגלה הדו"ח כי ההכנסות בתחום הסלולר ירדו ל-8.5 מיליארד שקל לעומת 9.6 מיליארד שקל ב-2015 - ירידה של 11% - ולעומת 10.5 מיליארד שקל ב-2014. התוצאה מצביעה על המשך תחרות עזה בשוק - גם חמש שנים אחרי רפורמת הסלולר. "הירידה, כפי שהיא שמוסברת בדו"חות הכספיים של החברות, נובעת מהמשך קיומה של תחרות בת קיימא. כתוצאה, חלקו של תחום הסלולר בסך הכנסות הענף קטן ב-2016 בהשוואה ל-2015 מכ-45% לכ-42%", נקבע בדו"ח.

הכנסות מתקשורת טלפון נייחת ירדה בכ-0.5%, שחיקה איטית שנמשכת לאורך שנים, ונובעת מנטישה הדרגתית של הטלפון הקווי לטובת הסלולר. ב-2015 הסתכמה השחיקה בכ-2%. התחום רשם הכנסות של כ-3.5 מיליארד שקל ב-2016, רובן המכריע בקבוצת בזק - המונופול המוכרז בענף.

תחום תשתית האינטרנט המשיך לצמוח בעקבות גידול בביקושים והעדר תחרות בענף - שבו שולטות שתי מתחרות גדולות וניתן להגדירו כדואופול. ענף תשתיות הפס הרחב הכניס 2.2 מיליארד שקל, בעקבות גידול של 3% ב-2016 ושל 7% ב-2015. נראה שקצב הגידול בענף מאט עם מיצוי פוטנציאל שידרוג המהירות על ידי הצרכנים בשימוש ברשתות הקיימות. מצב זה צפוי לדחוף את חברות הענף לשדרוג תשתיות בעתיד הקרוב, כך שיוכלו לתמוך במהירויות גלישה גבוהות אף יותר.

בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית הוצגה ירידה בהכנסות המצרפיות, וזאת אחרי שנים של צמיחה או יציבות בענף. הכנסות הטלוויזיה הסתכמו ב-3.6 מיליארד שקל לעומת 3.7 מיליארד שקל ב-2015, שחיקה של כ-2%. זאת הודות להתעוררות התחרות, בעיקר עם השקת סלקום TV (מיזם פרטנר TV הושק רק ב-2017 ואת אותותיו נוכל לראות רק בדיווח השנתי הבא). "הירידה נובעת בעיקרה מהתחזקות התחרות בעקבות כניסת שחקנים נוספים למגזר פעילות זה", נאמר בדו"ח של משרד התקשורת. לשוק נכנס לאחרונה גם הפתרון המוזל של HOT (מכונה נקסט), ובקרוב יושק הפתרון המוזל של yes תחת המותג STING.

תחום השיחות הבינלאומיות המשיך בירידות המאפיינות אותו זה מספר שנים. בשנה שעברה ירדו ההכנסות לראשונה אל מתחת לרף מיליארד השקל, והשנה נרשמו הכנסות של כ-800 מיליון שקל בלבד, ירידה של 15%, לאחר ירידה של 13% ב-2015. "נראה כי אנו ממשיכים במגמה המאפיינת את השנים האחרונות, שבהן ישנה התכווצות בהכנסות התחום בשיעור משמעותי מידי שנה", כתבו במשרד התקשורת. אחד הגורמים לקריסה הוא הפעלת שירות השיחות הקוליות באפליקציית וואטסאפ, המאפשרת שיחות בינלאומיות בחינם.

מעורר עניין בדו"ח הוא הנתון לפיו חל זינוק של 13% בהכנסות ספקיות האינטרנט - ל-1.5 מיליארד שקל ב-2016. הסבר חלקי לעלייה הוא שדרוגים במהירויות הגלישה, אך במשרד התקשורת מודים שמדובר גם ב"סיווג מחדש" של הנתונים. בכך הם מתכוונים, כפי הנראה, למהלך של בזק, שמוכרת חבילות משולבות של תשתית אינטרנט עם אספקת אינטרנט. בעקבות זאת יש "כמה דרכים להקצאת ההכנסות בין השירותים", כפי שמוסבר בהערה שהוסיף משרד התקשורת בדו"ח.

בניגוד לשנים קודמות, שבהן הדו"ח פורסם ביולי, השנה משרד התקשורת העלה את הדו"ח לאתר רק באוגוסט, וגם זאת מבלי להוציא הודעה מסודרת לתקשורת, כפי שנהג בשנים קודמות. הדו"ח אינו סופי וצפויים תיקונים קלים בקרוב, בהתאם לדו"ח מתוקן שהגישה באחרונה גולן טלקום לגבי היקפי הפעילות שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים