שוק האוטו-טק רותח: אינוויז שהוקמה לפני שנה וחצי גייסה 65 מיליון דולר

החברה מפתחת חיישני LiDAR לרכב ■ זהו אחד מסבבי הגיוס הגדולים ביחס לזמן קיומה של חברה, כשבין המשקיעות באינוויז ספקיות ציוד הרכב דלפי ומאגנה ■ מנכ"ל החברה: "הדרישות שאנחנו מקבלים הופכות להיות יותר ויותר גבוהות"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי אינוויז
עובדי אינוויז
אלירן רובין
אלירן רובין

תחום האוטו-טק הישראלי רותח - וזו כבר יותר מעוד קלישאה מקומית. היום (ה') הודיעה חברת אינוויז (Innoviz) כי השלימה סבב גיוס בסך 65 מיליון דולר, באחד מסבבי הגיוס הגדולים ביותר לחברה שנמצאת בסך הכל שנה וחצי על הכביש. בחברה, שפיתחה חיישן לידאר (LiDAR) לרכב, ציינו כי מדובר בסגירה ראשונה של גיוס, שעוד עשוי להתרחב בשבועות הקרובים.

בגיוס השתתפו ספקיות ציוד הרכב הבינלאומיות דלפי (Delphi Automotive) ומאגנה (Magna International) - חברות שבהשקעתן מודיעות למעשה על שיתוף פעולה עם אינוויז לצורך הטמעה של הטכנולוגיה בדור הבא של רכביהן. לצד שתי החברות האלו, השקיעו באינוויז 360 Capital Partners, Glory Ventures, Naver, צ'מפיון מוטורס והמשקיעים הקיימים, וכן קרנות ההון סיכון וורטקס, מאגמה, אמיתי ונצ'רס ודלק מוטורס. עד היום גייסה החברה, לרבות הגיוס האחרון, 74 מיליון דולר. שווי החברה לא נמסר.

אינוויז

אינוויז הוקמה בתחילת 2016 על ידי עומר כילף, המכהן כמנכ"ל החברה, ועמית שטיינברג, אורן רוזנצוויג ואורן בוסקילה, אשר שירתו יחד ביחידה הטכנולוגית של חיל המודיעין. כמו כן הצטרף לצוות המייסדים היזם והמשקיע זהר זיסאפל, המשמש יו"ר החברה.

חיישן הלידאר מאפשר סריקה תלת מימדית ממרחק, ומספק בזמן אמת תמונה של סביבת הרכב. טכנולוגיית הלידאר, אחד המונחים החמים בתחום הרכב כיום, מבוססת על חיישן הסורק את סביבת הרכב באמצעות שליחת פולסי לייזר וזיהוי האותות החוזרים מהעצמים השונים. היתרון של הלידארים, כך טוענים בתעשייה, הוא ביכולתם לפעול ביעילות גם במצבי אור ומזג אוויר משתנים. לדברי החברה, המוצר עומד בתקן שידור ולכן לא פוגע בסביבה. לפי כילף, "כל עוד עומדים בתקן - זה לא מזיק. יש כבר היום הרבה לייזרים בסביבתנו שאנחנו לא מודעים להם".

מלבד החיישן עצמו, המשמש עיניים למערכת (לצד מערכות נוספות כמו זו של מובילאיי), מפתחת אינוויז את כל שכבת התוכנה שבאה לידי ביטוי על גבי שלושה שבבים שונים - עבור סריקה, קליטה, ועיבוד של התמונה. "לכל פעילות יש צוות עם ידע ספציפי. אנחנו חברה צעירה אמנם, אבל יש לנו אנשים שעוסקים בנושאים הללו כבר 20 שנה", ציין כילף.

בשיחה עמו מספר כילף על ההתרחבות המואצת של החברה. "כשהקמנו את החברה נפגשתי עם זהר (זיסאפל) וביקשתי 700 אלף דולר כדי להתחיל - ואז מהר מאוד זה התגלגל לסבב גיוס של 9 מיליון דולר, והבנתי שאנחנו במקום אחר", הוא אומר.

"כשהתחלנו אמרתי למשקיעים שתוך שנה נציג מוצר שעובד, ונהיה סביב ה-18 עובדים. בפועל היום אנחנו עם 80 אנשים ומוצר שתיכף מגיע לשוק, כששותפים לנו מספר משקיעים אסטרטגיים גדולים. לא חשבנו שזה יגיע לשם כל כך מהר. העסקות הגדולות שקרו בתחום והכסף שזרם לעולם הרכב הביאו לצמיחה של התעשייה כולה. במקביל הבנו שאנחנו צריכים לרוץ מאוד מהר".

עמית שטיינברג, אורן בוסקילה, עומר כילף, אורן רוזנצווייג וזוהר זיסאפלצילום: David Garb

איך עשיתם את זה? אתם חברה צעירה מאוד.

"ה-9 מיליון דולר הראשונים עזרנו לנו לצאת לפרוייקטים בעלי סיכון יחסית גבוה, אבל עם אפשרות ליצירת ערך גבוה לחברה. עכשיו גייסנו 65 מיליון דולר בסיבוב שלא נגמר - שזה יותר ממה שחשבנו לגייס, וזה יאפשר לנו להתפתח מאוד מהר. כעת ניכנס לפעילות ייצור בכמויות גדולות, ונגדיל נוכחות באירופה ובארה"ב. כמו כן, אנחנו נגדיל את כל מערך עיבוד התמונה ובניית הרשתות הנוירוניות כחלק מזה".

זה גיוס מאוד גדול לחברה צעירה - למה בעצם?

אנחנו רוצים לחשוב איך ניראה בעוד 4 שנים. הפידבק לצוות ולאופן העבודה שלנו מאוד גבוה כאשר הדרישות שאנחנו מקבלים הופכות להיות יותר ויותר גבוהות. אנחנו מבינים שאנחנו יכולים להיות שחקן שלא מספק רק לידאר, אלא גם פתרונות רחבים יותר. לפחות כרגע אנחנו בשלב שבוחן את כל האפשרויות שלנו בתוך התעשייה", אומר כילף. "אנחנו יכולים לקחת יותר סיכונים והימורים, ואם הם מצליחים ההתקדמות יכולה להיות אדירה".

באשר לעובדים מציין כילף כי מרביתם הם יוצאי היחידה שבה שירתו היזמים. "היחידה לא גדולה, אבל הקשרים בה מאוד חזקים. עשינו בה כמה דברים שהשאירו חותם אז זוכרים אותנו, ולכן אנחנו מצליחים להביא הרבה אנשים עם ידע שמאוד רלוונטי, ציין. לדבריו, כ-80% מהעובדים מגיעים מהיחידה, והשאר ממקומות שונים בתעשייה, שגם מהם אחוז נכבד מיחידות טכנולוגיות.

מתכננים את רכבי 2020

מלבד החברות דלפי ומאגנה, אינוויז משתפת פעולה עם דיימלר-מרצדס בתוכנית אוטובאהן לשת"פים עם סטארט-אפים. בחברה ציינו כי ישנה כוונה לתכנן עם יצרניות נוספות את קווי היצור לרכבים שייצאו בעוד 3 שנים.

החברה השיקה שני מוצרים: InnovizPro™ - שישמש פלטפורמת פיתוח עבור יצרניות הרכב, חברות תחבורה שיתופית, חברות פיתוח של טכנולוגיות נהיגה אוטונומית וספקיות Tier1, ומיועד לאפשר לחברות המשך פיתוח ובדיקות. מוצר הפרו יוצע לשוק כבר במהלך הרבעון הראשון של 2018; ו-InnovizOne™ - העומד בתנאים המחמירים של עולם הרכב, מאפשר נהיגה אוטונומית לשלבים המתקדמים 3-5, ויוצע לשוק במהלך 2019.

החיישן שפיתחה אינוויז

איך ייראה הרכב בעוד 3 שנים?

"לצד הלידאר יהיו מצלמות, רדארים מחשבים וג'י.פי.אס. לכן המחיר של הלידאר הוא מאוד קריטי. אינוויז הכריזה מראשית הקמתה כי תפעל לספק בעתיד לחברות הרכב מוצר במחיר של כ-100 דולר. מחיר ערכות הפיתוח (Pro) יהיה גבוה יותר. חברת ולודיין, שהיתה הראשונה בשוק, מוכרת מערכות ענק בעשרות אלפי דולרים".

תחום הרכב החכם בישראל הביא למספר עסקות גדולות במהלך החודשים האחרונים, שבחלקן מעורבות כמה מחברות הרכב הגדולות בעולם. אחת מהן היא של חברת אוריקס, שמפתחת גם כן לידאר וגייסה סכום גבוה של 50 מיליון דולר. למעשה, היא מהווה תחרות מקומית לאינוויז.

מלבד השתיים הללו, חברת ויה הודיעה השבוע על גיוס ענק של כ-200 מיליון דולר, שאותו הובילה חברת חברת דיימלר-מרצדס, שאף הודיעה על הקמת חברה משותפת באירופה יחד עם ויה. מוקדם יותר השנה חברת ואלנס השלימה גיוס של 60 מיליון דולר להמשך פיתוח שבבים לתעשיית הרכב, וחברת אוטונומו הצעירה השלימה סבב גיוס מהיר של 25 מיליון דולר.

תחום הרכב המסורתי נע במחזורים ארוכים, הכוללים כבר כיום את תכנון קווי הייצור של הרכבים שיצאו בעוד 3-5 שנים, ולכן אנו רואים את הבהלה של ענקיות הרכב וההשקעות הגדולות כבר עכשיו. מעניין יהיה לראות לאן יתפתח עולם זה בשנתיים הקרובות, ומה יהיה מעמדם של הסטארט-אפים שמגייסים הון לפי שוויים של מאות מיליוני דולרים בשלב די מוקדם בחייהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים