ראשי תעשיית ההיי-טק כבשו את צמרת רשימת 100 המשפיעים

למקומות 11 עד 23 ברשימת 100 המשפיעים של מגזין TheMarker נבחרו הפעילים המרכזיים בתעשיית ההיי-טק הישראלית

אליחי וידל
אליחי וידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליחי וידל
אליחי וידל

מרכזיותה של תעשיית ההיי-טק בכלכלה הישראלית קיבלה השנה ביטוי ברשימת 100 המשפיעים שמפרסם השבוע מגזין TheMarker. לצד מקבלי ההחלטות בפוליטיקה ובכלכלה, הובלטו ברשימה השנה האנשים שמובילים את ההייטק הישראלי ומשפיעים בכך גם על סדר היום הכלכלי והציבורי. קהילת ההייטק זכתה לנתח מכובד וכבשה את מקומות 23-11 בצמוד לדמויות מרכזיות כמו ראש הממשלה, הרמטכ"ל, היועץ המשפטי לממשלה ואנשי עסקים כמו יצחק תשובה ונוני מוזס.

במקום ה-11 ברשימת 100 המשפיעים על הכלכלה הישראלית מוקמו שני האחראים על בתי הגידול המשמעותיים בצבא, שביניהם מתקיימת תחרות, אלוף נדב פדן ראש אגף התקשוב וההגנה בסייבר בצה"ל ותא"ל כ' מפקד יחידת 8200. זאת, כיוון שצה"ל הוא אבן יסוד בהייטק הישראלי, ואחד הגורמים המסבירים הטובים ביותר לתופעת ה"סטארטאפ ניישן". הצבא מכשיר אנשי מחשב מעולים ומעניק להם התנסות יקרה מפז. הם יוצאים מהצבא עם ידע עצום שאין לאף בוגר תואר במדעי המחשב בעולם.

חוגגים אקזיטצילום: עופר וקנין

במקום 12 גיל שויד מייסד ומנכ"ל חברת אבטחת המידע צ'ק פוינט, שהפכה השנה הפכה להיות החברה הישראלית הגדולה ביותר. החברה שצמחה לשווי של 17 מיליארד דולר הפכה את שויד, שעדיין משמש בה כמנכ"ל, ואת שלמה קרמר - מייסד צ'ק פוינט ואימפרבה ומנכ"ל קאטו נטוורקס, שעזב אותה לפני 18 שנה - לשניים מהגורמים המשפיעים ביותר בתעשיית הסייבר הישראלית, ובתעשייה העולמית כולה.

במקום 13 נמצא אמנון שעשוע מייסד מובילאיי וסגן נשיא בכיר באינטל, בעקבות העסקה שבה רכשה אינטל את מובילאיי תמורת 15.3 מיליארד דולר – סכום שיא בעבור חברה ישראלית. בעבר הצהיר שעשוע כי המטרה של אינטל היא להגדיל את מספר עובדי מובילאיי ל־4,000 בתוך ארבע שנים, דבר שיקרה אם החברה תצליח להתקדם בפיתוח המכונית האוטונומית. לשעשוע יש השפעה גדולה על האקו־סיסטם הירושלמי – הוא ואבירם דרשו וקיבלו מאינטל התחייבות שמובילאיי תישאר בירושלים, והגדלת הפעילות שלה יכולה להיות הזרז שיוביל את התעשייה המקומית לשלב מבוסס יותר.

במקום 14 מצטופפים ארבעה מנהלי מרכזי הפיתוח הישראליים של חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בעולם. קרין אייבשיץ־סגל מנהלת מרכז הפיתוח המקומי של אינטל; יוסי מטיאס מנכ״ל מרכז המחקר והפיתוח של גוגל בישראל; יורם יעקבי מנכ"ל מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בישראל; רוני פרידמן מנכ"ל אפל ישראל. כ–300 מרכזי הפיתוח של חברות בינלאומיות הפועלים בישראל מעסיקים כרבע מכלל העובדים בהייטק, ומשפיעים הן על התעשייה המקומית והן על ההתפתחויות הטכנולוגיות בעולם.

במקום 15 נמצא נדב צפריר, לשעבר מפקד יחידת 8200,שייסד פלטפורמה ייחודית בהייטק הישראלית: Team8 – לא קרן הון סיכון, חממה או תוכנית האצה (אקסלרטור), אלא פלטפורמה לבניית חברות בסייבר עם מדיניות של השקעה והקמה של חברה אחת בכל שנה.

במקום 16 נמצא יניב גרטי, מנכל אינטל ישראל מתחילת 2017 ומי שעומד בראש חברת ההייטק הרב־לאומית הגדולה בישראל. ב־2016 הסתכם היצוא ממפעל אינטל בקריית גת ב־3.3 מיליארד דולר, שהם 8% מסך יצוא ההייטק של מדינת ישראל. באינטל מועסקים כיום כ־10,200 עובדים, מתוכם כ־6,900 בארבעה מרכזי פיתוח (חיפה, יקום, ירושלים ופתח תקוה), ו־3,300 עובדים במפעל בקריית גת. בנוסף, מספקת החברה תעסוקה לעוד כ־30 אלף עובדים בתעסוקה עקיפה.

את המקום ה-17 חולקים פרופ' שי שלו שוורץ סגן נשיא חטיבת הטכנולוגיה בחברת מובילאיי וליאור וולף סגן נשיא חטיבת הטכנולוגיה בחברת מובילאיי וממייסדי ברודמן 17 - הנמנים עם השמות הבולטים בעולם בתחום למידת המכונה, בדגש על ראייה ממוחשבת. למידת מכונה וכחלק ממנה גם הלמידה העמוקה הן כיום אבני היסוד של תחום הבינה המלאכותית בכללותו - וכל תחומי הבינה המלאכותית רק צפויים לצבור תאוצה בשנים הקרובות.

במקום 18 נמצאת אסתי פשין מנהלת מפעל הסייבר של התעשייה האווירית. התעשיות הביטחוניות הן הצלע הפחות מוכרת בהייטק הישראלי, אבל יש להן תפקיד חשוב בזירה. פעילות הסייבר של התעשייה האווירית כוללת מודיעין סייבר, ניטור ואנליזה של איומים והקמת חמ"לי סייבר לאומיים. לקוחותיה הם צבאות וגופי מדינה. בסך הכל היו לפעילות מכירות של כ־100 מיליון דולר ב־2016.

למקום ה-19 ברשימת 100 המשפיעים על הכלכלה הישראלית נבחרו קבוצת אנשי עסקים ויזמים סדרתיים שזכו לתואר "אספני האקזיטים. היזמים הסדרתיים הם אנשים אמידים מאוד כי הם כבר ביצעו אקזיט אחד או שניים או יותר, ובזכות ההצלחות הללו יש להם מוניטין מצוינים. לעתים קרובות ליזמים הסדרתיים יש פעילויות נוספות, החל מהשקעות פאסיביות בסטארטאפים של אחרים ועד לפעילות חברתית, ציבוריות וחינוכיות – והם אחת ההוכחות להתבגרות של ההייטק הישראלי ולהתפתחות של שכבת מנהלים מנוסים ומשופשפים שכבר "עשו את זה".

מקום 20 ברשימה הוקדש לאהרון אהרון מנכ"ל רשות החדשנות - אחד הגופים המשמעותיים בתעשיית היזמות והחדשנות בישראל. הרשות אחראית על מתן מענקים לסטארטאפים, על פיתוח זירות חדשנות שונות בישראל, בהן תוכנית החממות המוכרת, על עידוד תחומי יזמות חדשים או כאלה שלרוב אינם זוכים להשקעות מקרנות הון סיכון, וכן על קידום טכנולוגי בענפים מסורתיים. תקציב הרשות הוא כ־1.5 מיליארד שקל בשנה. כמי שיתווה לראשונה את דרכה של רשות החדשנות, יהיה לו תפקיד מכריע בעיצובה.

את מקום 21 חולקים ארבעה: שגרירי ההייטק הישראלי בעולם - יוג'ין קנדל מנכ"ל עמותת StartUp Nation Central; יוסי ורדי יזם ומשקיע הייטק; גיא פרנקלין מנכ"ל סוסא ניו יורק; יסמין לוקץ' מייסדת ומנהלת ICON. אנשים האלה מארגנים אירועים, נואמים בבימות גדולות ודואגים שבכל מקום בעולם ישמעו על אלפי הסטארטאפים ומאות מרכזי הפיתוח של החברות הרב־לאומיות הפועלים בישראל, במטרה למשוך עוד כמה כאלה לכאן ולהגדיל עוד יותר את זרימת הדולרים לכיוון ישראל.

מקום 22 ברשימה ניתן למנהלי קרנות ההון סיכון. אחד הגורמים המשמעותיים בהאצת ההייטק הישראלי הוא קרנות ההון סיכון, הדוחפות את הזירה המקומית לשיאים חדשים. הדבר משמר מצד אחד את סצנת היזמות, ומצד אחר מאפשר לידה של חברות חדשות, ומה שאולי חשוב מכך, מביא לגדילה משמעותית של שכבת חברות הצמיחה בישראל. בין הקרנות הרבות, בחרו עורכי הרשימה לתת ביטוי לשני מנהלים בולטים: אלן פלד, מייסד קרן וינטג' הישראלית, ואדם פישר, השותף הישראלי בקרן בסמר האמריקאית.

את המקום ה-23 ברשימה, שגם סוגר את פרק ההיי-טק ברשימת 100 המשפיעים על הכלכלה הישראלית הקדיש מגזין TheMarker ל"חברות המשלבות". תעשיית ההייטק מאופיינת בהומוגניות, עם ייצוג נרחב לגברים ולבוגרי 8200 והיחידות הטכנולוגיות בצבא. לכן, יש תפקיד חשוב לאותם ארגונים שפועלים להביא לתוך ההייטק את האוכלוסיות שמהוות מיעוט בתוך התעשייה: נשים, ערבים וחרדים. לכן נבחרו לרשימה שלושה: משה (מויש) פרידמן מייסד ומנכ"ל קמא–טק; פז הירשמן וסאמי סעדי מנכ"לים משותפים בצופן; רות פולצ'ק מנכ"לית She Codes.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית