ראיון TheMarker |

הכוכב בן ה-23 של המטבעות הדיגיטליים: "אנחנו בבועה"

ויטליק בוטרין, מייסד רשת האתריום והמטבע אתר: "מדובר במהפכה חברתית שעטופה במנגנון שיכול לגרום לאנשים להתעשר"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ויטליק בוטרין
ויטליק בוטריןצילום: מוטי מילרוד
אלירן רובין
אלירן רובין

"אני אכן חושב שכעת אנחנו בבועה. מכיוון שמטבעות רבים עולים אז הרבה חושבים שכל המטבעות יעלו", כך אמר אתמול (ה') ויטליק בוטרין, מייסד רשת האתריום והמטבע אתר - בראיון ל-TheMarker. בוטרין מתארח בימים אלה בישראל כחלק מכנס שאירגן הטכניון בתחום, ומפגש שאירגן איגוד הביטקוין.

בשיחה עמו שנערכה בצהריים לא רחוק משגרירות הביטקוין בתל אביב דיבר כוכב המטבעות הקריפטוגרפיים בן ה-23 על היתרונות והחסרונות של הכלכלה החדשה. בוטרין, יש לציין, הוא הדמות הבכירה ביותר כיום בעולמות אלו, היות שזהותו של ממציא הביטקוין אינה ידועה, וספק אם הוא פעיל באופן שבו פעיל בוטרין.

פגשת לא מזמן את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין - על מה דיברתם?

"זו היתה בעיקר שיחת היכרות. אני הצגתי את אתריום, והוא שאל איך אפשר לרתום את הטכנולוגיה לטובת הממשל הרוסי. הפגישה היתה בעיקר סימבולית. הם מחפשים כמה דרכים להשתמש בטכנולוגיה. יש הרבה הייפ בקרב ארגונים ממשלתיים. כך למשל, פגשתי הבוקר גם את ראש העיר ירושלים ולא מזמן קיבלתי פרס מנסיכת דנמרק".

הם מבינים את הטכנולוגיה והפילוסופיה כולה?

"הם מבינים שזה חלק מהמהפכה הדיגיטלית, וממה שיהפוך הכל לווירטואלי. אני לא יודע כמה המנהיגים מבינים את עניין המערכות המבוזרות כפילוסופיה".

במהלך החודשים האחרונים האיצו המטבעות הדיגיטליים. הביטקוין זינק במאות אחוזים והאתריום באלפי אחוזים. אם מייסדי הרשתות והמטבעות המבוזרים חלמו על מהפכה - כיום המסחר בעיקר נעשה סביב נסיונות של רבים להתעשרות.

אחת התופעות האחרונות שרוכבת באופן טכנולוגי בעיקר על גבי רשת האתריום היא הנפקות המטבעות - מה שמכונה ICO. יזמים בעצמם טוענים כי ה-ICO היא דרך קלה לגייס סכומים גבוהים של כסף באופן שאינו מוכר בעולמות המסורתיים, כאשר לא פעם החברות המגייסות הן צעירות מאד. כמו כן, עולה לא פעם ההשערה שמשקיעים רבים משתתפים בהנפקות גם ללא קשר לטכנולוגיה המוצעת, גם כן מתוך נסיון להתעשרות מהירה.

"אני חושב שיש מורכבות בטכנולוגיה שלפעמים מכילה קונפליקטים", אומר בוטרין. "היו ניסיונות גם לפני ביטקוין לצורך ביצוע שינויים חברתיים כמו לבזר את הכוח של האינטרנט, פרויקטים שלא צלחו. בלוקציין הוא עוד פרויקט לביזור (Decentralizing) ומשום מה כאן זה תפס וכולם מאוד מתרגשים. אני חושב שאחת הסיבות היא שמדובר במהפכה חברתית שעטופה במנגנון שלמעשה יכול לגרום לאנשים להתעשר. נוצר פה קונפליקט לעתים בין אנשים שרוצים לשנות את העולם לבין כלי להשקעה עבור אנשים".

היה לך חזון לחוזים חכמים ומחשב עולמי מבוזר - מה שקורה היום זה שרבים מחפשים להנפיק מטבע כדי לגייס כסף. איך אתה מרגיש עם ההייפ הזה?

"קודם כל חשוב להבין שאסור להמעיט בערך של כל מה שקורה סביב ההנפקות. ההנפקות זה דבר מעניין, כי הוא מאפשר מוניטיזציה למיזמי קוד פתוח, דבר שלא קורה הרבה. מה שאנחנו רואים באחרונה זה שאנשים מושכים את הרעיון הזה רחוק עוד יותר ויש פרויקטים שפשוט מוציאים מטבע - לא כי זה הגיוני מבחינה טכנולוגית - אלא כי ככה יש משהו שאפשר למכור ואז הם יעשו כסף. כביכול אם אין לך מטבע אין לך מודל עסקי".

והרבה כסף כבר נשפך שם. פרויקטים מגייסים עשרות ומאות מיליוני דולרים כאשר מקרן הון סיכון הם אולי היו מגייסים 10 מיליון דולר.

"כן - או לפעמים כלום. אני אכן חושב שכעת אנחנו בבועה מכיוון שכרגע מטבעות רבים עולים - אז חושבים שכל המטבעות יעלו. המון פרויקטים מגייסים יותר כסף ממה שבאמת יכלו (בשוק הרגיל) ולפעמים אין מתאם בין הנחיצות והשימושיות של הפרויקט והיכולת שלו לגייס כסף. השוק עדיין צעיר ולא יודע להבחין בין פרויקטים שיהיו כאן לטווח ארוך ופרויקטים שלא. זה הצד השני של המטבע. זה ללא ספק גדל בקצב שמקשה לשלוט בזה".

האם ריבוי ההנפקות יכול להזיק באופן כזה או אחר גם לאתריום?

"אם הרבה מההנפקות ייכשלו זה אכן סיכון. אנחנו צריכים להימנע מפרסום יתר של הפרויקטים הללו. בגלל שאין ממש דרך לשפוט פרויקטים חדשים (שעושים ICO) הדרך לאמוד אותם היא לרוב דרך הרזומה של האנשים שאחראים על המיזם. לכן יש פרויקטים שמכריזים על חבירה לארגון כזה או אחר או אלי - גם אם אני לא נמצא בו".

הראיון המלא ביום ראשון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט