הכנסת אישרה הקלות משמעותיות בחוק להנגשת אתרי אינטרנט

ועדת העבודה אישרה את הנוסח הסופי של תקנות הנגישות, הכוללות מתן הקלות לבעלי עסקים החייבים בהנגשת אתריהם ■ התקנות קיימות כבר מ-2013, מועד יישומן נדחה פעמיים - והן עתידות להיכנס לתוקף באוקטובר 2017

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן גילאון
אילן גילאוןצילום: אוליבייה פיטוסי
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ג') את הנוסח הסופי של תקנות הנגישות לאתרי אינטרנט. אלו נועדו לאפשר לאנשים עם מוגבלות לקבל שירות באמצעות האינטרנט כשאר הציבור, וזאת תוך מתן הקלות לבעלי עסקים החייבים בהנגשת אתריהם. הדיון, בראשות ח"כ אילן גילאון (מרצ), נערך חודשיים לפני יישום התקנות, ועלה על סדר היום לאחר שהתברר כי אתרים רבים לא עומדים עדיין בדרישות שנקבעו. התקנות, שמאוגדות תחת תקנה 35 בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ייכנסו לתוקף ב-26 באוקטובר 2017.

התקנות קובעת את דרישות הנגישות לשירותי אינטרנט, מסמכים דיגיטליים ואפליקציות - וחלות על כל גוף המעניק שירות לציבור. ההנגשה הנדרשת כוללת בין היתר הוספת כתוביות לסרטונים באתר עבור אנשים עם לקויות שמיעה, תיאור מילולי של תמונות המופיעות בו עבור גולשים עיוורים וכן הקפדה על צבע טקסט בולט ביחס לרקע עבור אנשים עם לקויות ראייה.

תקנה 35 קיימת כבר מ-2013, אך מועד יישומה נדחה פעמיים בשל אי היערכות המשק למימושה. הנוסח החדש נועד לתת מענה לתלונות שהגיעו מבעלי אתרים רבים על תביעות צפויות בגין אי הנגשה, אך גם לשמור על כך שזכויות בעלי המוגבלויות לא ייפגעו. בין ההקלות שאושרו לטובת בעלי העסקים ניתן למצוא פטור מהנגשה לאתרים קיימים, שהמחזור הכספי הממוצע שלהם נמוך ממיליון שקל בשנה, וכן חסימת האפשרות לתבוע באופן מיידי בעל אתר לא מונגש, אלא רק כעבור 60 יום.

התקנות גובשו על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, ואת השינויים הובילה הנציבות יחד עם איגוד האינטרנט הישראלי ועמותת נגישות ישראל. העמותה ברכה על אישור התיקונים, כאשר להשקפתה התקנות שעברו לפני 4 שנים היו לא מידתיות מאחר שמדובר בהליך יקר ובעל מורכבות טכנולוגית.

הממונה על הלשכה המשפטית בנציבות, עו"ד ערן טמיר, אמר כי פועלים בלשכה בכדי לחייב גם אתרים חדשותיים בהנגשת סרטוני וידאו. לדבריו, "הנציבות מנסה לקדם נגישות באופן הגיוני ומאוזן. עמדת הנציבות היא שיש לתקן את חוק שידורי הטלוויזיה ואת התוספת השנייה בתקנות (רשימה של כל התחומים שנחשבים לשירות, בהם לא נכללים כיום אתרי חדשות, ר"ג) כדי שהתקנות יחולו גם על אתרי אינטרנט חדשותיים. זה בעבודה ומקווים שיקרה בסופו של דבר".

ח"כ גילאון אמר במהלך הדיון כי "העברנו היום את תקנות הנגישות מהמתקדמות בעולם לאינטרנט. מהפכת הנגישות נמשכת ואנחנו מכסים עוד ועוד תחומים בחיי האדם. עמדתי על כך שהתקנות יהיו מהמובילות בעולם, וכן שלא לפגר בזמנים. הטכנולוגיה מדהימה ביכולתה לצמצם את הטווחים בין בני האדם ועלינו להמשיך להתקדם עוד ועוד".

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אברמי טורם, אמר בתום הדיון כי "מדובר בתיקון שישפר את חייהם של אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החיים – בין אם הם מקבלים מסמכים מהבנק, מבקשים לקרוא מסמכים מאתר, למלא טפסים, ללמוד באוניברסיטה ועוד. לאחר דיונים רבים ומפרכים, אני מאמין שהתקנות מידתיות וישימות. הנציבות תפעל ליישום החוק, להעברת המידע לציבור החייבים ואף תחל באכיפה לפי הסמכויות שהוענקו לה. אנחנו מצפים מכל הגורמים במשק לקחת אחריות וליישם אותן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה