הסטארט-אפ שמלמד את העיריות מה מעצבן את התושבים שלהן

המערכת של זנסיטי מזהה את הנושאים שמעסיקים את התושבים, ומידת שביעות הרצון שלהם מתחומי האחריות של העירייה ■ החברה השלימה כעת סבב גיוס הון ראשוני, אך המוצר כבר בשוק ויש לה לקוחות משלמים

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי חברת זנסיטי
עובדי ZenCity, היזמים עידו עברי (מימין) ואיל פדר-לוי (יושב)צילום: ZenCity
רותי לוי
רותי לוי

פסולת על הכביש, חניה בלתי חוקית או כלבים משוטטים — מה מעצבן את תושבי העיר? הסטארט־אפ הישראלי זנסיטי (ZenCity) יודע את התשובה. המערכת שפיתח מתחברת למוקד העירוני ולמידע ציבורי ברשתות החברתיות, מזהה את הנושאים הבוערים במרחב העירוני ומעניקה ציון למידת שביעות הרצון של התושבים מתחומי האחריות השונים של העירייה.

היום (ב') מדווח זנסיטי על סבב גיוס הון ראשוני (seed) של 1.7 מיליון דולר בהובלת קינן פרטנרס ובהשתתפות קרן ההשקעות החדשה של ערן וגנר ונגה קפ, איי 3 (i3 Equity Partners) — שותפות המורכבת משמונה חברות: קרן ההון סיכון פינטגו, זרועות ההשקעה התאגידיות של מיקרוסופט, ג'נרל אלקטריק וקוואלקום, ענקית הרכב ההודית טאטא, קבוצת האחזקות הסינית HNA, חברת ההשקעות של ממשלת סינגפור - טמסק, ורמות, חברת מסחור הידע של אוניברסיטת תל אביב.

על רקע תהליכי העיור המואצים בעולם, יש מגמה של תכנון מחדש לתשתיות תחבורה, אנרגיה, מים, פינוי פסולת ושיטור. פתרונות טכנולוגיים כמו חיישנים ורשתות תקשורת לאיסוף וניטור מידע, אמורים לייעל תהליכים עירוניים ולספק למקבל ההחלטות תמונת מצב בזמן אמת. כמו שהחיבור של מכשיר הטלפון לרשת הפך אותו מטלפון טיפש לחכם, כך ניתן גם להפוך ערים לחכמות. כל עיר צריכה למפות לעצמה את הבעיות והאתגרים, ולבחור נקודתית בפתרונות טכנולוגיים תוך ניצול מושכל של תקציבים ומקורות.

בזנסיטי מאמינים כי בעזרת המערכת שפיתחו העיר יכולה להתנהל בצורה פרואקטיבית, להבין את ההשפעות של הפעולות וההחלטות שלה ולמדוד את ביצועיה לאורך זמן על בסיס המשוב של התושבים. "בניגוד לחברה מסחרית, שמעוניינת להגדיל את שורת הרווח, המטרה של רשות מקומית היא לשרת בצורה המיטבית את הצרכים והרצונות של התושבים", אומר איל פדר־לוי, מייסד שותף ומנכ"ל זנסיטי. "הבעיה היא שלמרות כל טכנולוגיות הערים החכמות, עדיין לא קיימת היום לערים דרך טובה למדוד את ביצועיה בתחום זה — סקרי שביעות רצון ומפגשי שיתוף ציבור הם לא כלים אפקטיביים מספיק".

למרות שמדובר בהשקעת סיד, שמאפיינת חברות בשלבי הפיתוח הראשונים, לזנסיטי כבר יש מוצר פעיל, לקוחות והכנסות. המערכת שלה מותאמת לנטר ולנתח מידע בעברית, אנגלית וצרפתית. בישראל היא משרתת עשר ערים ובהן תל אביב, אילת, באר שבע ורמת גן. לאחרונה היא החלה בפיילוט עם עיריית פריז. המודל העסקי של החברה הוא דמי שימוש, הנקבעים לפי גודל האוכלוסייה בעיר.

zencityצילום: Sergey Melnik / ZenCity

המגזר הציבורי לא יודע לעבוד עם סטארט-אפים?

המערכת של זנסיטי מעוצבת כלוח מחוונים המציג את מצב העיר בכל עת. בעיתות משבר, היא מתריעה למקבלי ההחלטות בעיר על אירועים חריגים. בשגרה ניתן להשתמש בה כדי לבחון מגמות, וכן תגובות של התושבים לאירועים ביטחוניים, אירועי תרבות ופעילות שוטפת בעיר כמו פינוי אשפה, דו"חות חניה, או עבודות בנייה.

אהוד לוי, קינן פרטנרס

ההון החדש ישמש את החברה להאצת הפיתוח ולהתרחבות לארה"ב. מאמצי הפיתוח יתרכזו בחיבור המערכת לנתונים נוספים כמו אפליקציות של טכנולוגיות IoT (האינטרנט של הדברים). "אנחנו עובדים, למשל, עם סטארט־אפ שמנטר את מצב הפחים בעיר, והמערכת שלנו צריכה לדעת להעביר ולפענח גם את המידע הזה", מסביר פדר־לוי. "המטרה בסופו של דבר היא להיות אגנוסטים למקור המידע — ולנטר ולנתח כל אינדיקציה לפעילות אנושית בעיר".

קרנות הון סיכון לא נוטות לתמוך בסטארט־אפים שנועדו למגזר הציבורי, בשל אופי הפעילות של גופים אלה ופוטנציאל עסקי מוגבל. אהוד לוי מקינן פרטנרס אמר ל–TheMarker: "אלה סיסמאות שאני אוהב לבחון מפעם לפעם. התרשמנו שאיל ועידו הצליחו ליצור צוות של עובדים מעולים ב'בוטסטראפינג' — ללא מקורות מימון חיצוניים, למעט תמיכה צנועה מרשות החדשנות — ומוצר פעיל שהרבה עיריות כבר משלמות עליו כל חודש סכומים יפים. בקרוב מאד יצטרפו למאגר הלקוחות גם ערים רלוונטיות בארה"ב".

לדבריו, "זנסיטי היא חלק ממהפכת הערים החכמות — שוק שלפי הערכות יגיע לטריליון דולר עד 2020. בהנהלות הערים יושבים אנשים שגדלו בשנתונים המתאימים, המכירים ביתרונות של הטמעת פתרונות דיגיטלים חדשניים לעיר ומקצים לכך תקציבים גדולים. מספיק להסתכל איך נראתה עיריית תל-אביב, עיר ההייטק שמשתתפת ב-DLD, לפני 15 שנה כדי להבחין בשינוי הגדול. גם כשהשקעתי בוויז אמרו לי שחברות מפה שנוצרו על ידי ההמון לא עובדות".

זנסיטי הוקמה ב–2015 על ידי איל פדר־לוי המנכ"ל ועידו עברי, המשמש כסמנכ"ל הטכנולוגיות. היא מעסיקה כיום עשרה עובדים במשרדיה בתל אביב.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי