"החוק הישראלי אינו תקף לגבינו": סדרות - אתר הצפייה הישירה הגדול במדינה - לא מוותר

אף שנסגר כמה פעמים בצו בית משפט, אתר סדרות ממשיך לפעול - וגם הציג ממשק חדש ■ סדרות: "מטרת האתר אינה רווח, אלא לתת למעוטי יכולת לצפות בטלוויזיה" ■ זיר"ה: "זהו ביזיון בית המשפט. יש להטיל קנסות על הצופים בתוכן פיראטי"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דף הבית החדש של אתר סדרות. עו"ד ערן פרזנטי המייצג את ארגון זיר"ה מוקף בעיגול אדום
דף הבית החדש של אתר סדרות. עו"ד ערן פרזנטי המייצג את ארגון זיר"ה מוקף בעיגול אדום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

האתר הפופולרי ביותר בישראל להצגת תוכני וידאו פיראטיים ברשת — אתר סדרות — ממשיך לצפצף על צווי הסגירה שהוציא נגדו בית המשפט לבקשת ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט), ואף השיק השבוע ממשק חדש לאתר.

האתר והארגון מנהלים מאבק שהגיע לשיאו בדצמבר 2016, כשזיר"ה הצליח להוציא צו חסימה לאתר באמצעות בית המשפט המחוזי תל אביב. הצו, שהגיע בתום שלוש שנות מרדף של זיר"ה, הורה לספקיות האינטרנט לחסום את הגישה לאתר — ואולם האתר לא ירד מהרשת, אלא המשיך להחליף כתובות אינטרנט ואת חשבון ה–Paypal לחיוב מנויים.

המאבק באתרי ההורדות הפיראטיים בישראל התחיל ב–2011 עם הקמתו של זיר"ה — ארגון לובינג שהקימו חברות הפקה ותוכן כמו יונייטד קינג, yes, HOT, קשת ורשת, שהן בעלות זכויות היוצרים החוקיות על תוכני הווידאו שמוזרמים באופן פיראטי לרשת. הארגון הצליח לסגור בחודשים האחרונים כמה אתרים שהפיצו תכנים פיראטיים באמצעות תוכנת קודי וכן את אתר התרגומים TOREC. לאחר מאבק של הארגון, אף חויבו האתרים בפיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים.

יוצרים ישראלים נפגעים מפיראטיות

בראיון ל–TheMarker, שהתקיים בהתכתבות באי־מייל, אחד ממפעילי האתר בישראל, שבחר להישאר בעילום שם, אמר כי מנהלי האתר ניסו להגיע להבנות מול זיר"ה, שהתעלמה מפניותיהם. לאחר שזיר"ה ביקשה להסיר תכנים המפרים זכויות יוצרים ושייכים לחברות שהיא מייצגת, באוקטובר 2013 מפעילי האתר הסירו 157 סדרות — ובהן עספור, רמזור והאלופה. ואולם בזיר"ה החליטו להמשיך במאבק להסרה גורפת של האתר. "לאחר שלא קיבלנו הסבר להמשך המאבק, החלטנו פה אחד להחזיר את כל הסדרות והפרקים שהוסרו", אמר אחד המפעילים.

"אני בטוח שההפרות לא מעניינות את חברת זיר"ה ואת העומדים בראשה, והם מעוניינים לסגור את האתר כדי למקסם רווחים", אמר המפעיל. "בעלי הקניין לא מעניינים אותם. בכל המאבקים שזיר"ה ניהלו עד כה, הם לא ייצגו ולו פעם אחת את איגוד התסריטאים או איגוד הבמאים. פעם אחת לא נפסק פיצוי לטובת יוצרי התכנים. זיר"ה גם לא טרחו לבקש פיצוי שכזה, כי זה פשוט לא מעניין אותם.

"בניגוד לתחום המוזיקה, שבו קיים גוף שמרכז את כל זכויות היוצרים (אקו"ם), שמולו ניתן להתנהל בקלות יחסית — בתחום הסדרות והסרטים לא קיים גוף כזה. בעבר אף הגדלנו לעשות ופנינו לחברת זיר"ה בבקשה להסדרת נושא זכויות יוצרים, ונענינו בשלילה. משכך, האתר ימשיך בפועלו במלוא המרץ".

נציג האתר מסביר כי מנהלי האתר אינם אזרחי ישראל, ולכן, לטענתו, החוק הישראלי אינו תקף לגביהם — מה שמאפשר להם להמשיך ולהעלות את האתר שוב ושוב. עוד הוא מוסיף כי מאחורי האתר עומדים עשרות אנשים, "חלקם משקיעים שעה ביום וחלקם משקיעים את רוב שעות היממה בטיפול בבעיות באתר, מתן תמיכה טכנית לגולשים, עיצוב גרפי, העלאת תכנים ועוד — כל אחד בתחומו. המטרה לשמה נוסד האתר מעולם לא היתה רווח כספי. מדובר פה ברעיון ואידאל שאותו ביקשנו ליישם: מתן האפשרות לצפות בתוכניות טלוויזיה גם למעוטי יכולת, שלהם אנו מעניקים מנוי חינם".

"אין גבול לחוצפה"

עו"ד ערן פרזנטי, ראש מחלקת קניין רוחני במשרד עורכי הדין מ. פירון ושות', המייצג את זיר"ה, מסר בתגובה כי "פעילות האתר היא פלילית, ומדובר בביזיון בית המשפט. באתר סדרות לא רק מזרימים תוכן ללא זכות — הם גם גובים כסף על הפעילות שלהם, ואין גבול לחוצפה. אם לא די בכך, המדינה מתעלמת מהפעילות הזאת, כשמצד אחד היא מנסה לעודד תחרות ולהעלות שירותים חדשים כמו של פרטנר וסלקום וכולי, מהצד השני — לא עושה כלום נגד שירותים פיראטיים באינטרנט. אם שירות פיראטי נותן בחינם משהו שפרטנר נותנת בכסף — אין מקום לתחרות".

עו"ד ערן פרזנטי, מייצג את ארגון זיר"ה, שנלחם בתוכן פיראטיצילום: דודו בכר

לטענת פרזנטי, הבעיה המרכזית בהפצת תוכן פיראטי היא שהמדינה אינה אוכפת את חוק זכויות יוצרים. "כשהמשטרה מקבלת צו — היא אוכפת אותו. אבל ככלל, המדינה, ובמיוחד משרד התקשורת, לא פועלים מספיק כדי למגר תופעות של הפרת זכויות יוצרים", מסביר פרזנטי. "כדי לאכוף צו אזרחי צריך להוכיח ביזיון — מדובר כבר בהליכים פליליים. אבל במקרה הזה מדובר באנשים שמצפצפים על החוק, וזאת מילה עדינה. אבל אנחנו מטפלים כיום גם בפן הפלילי של הפעילות הזאת. בסופו של דבר נפגעים היוצרים והשחקנים, שלא יכולים לקבל תמלוגים על פועלם".

לדברי פרזנטי, יש פתרון למצב שנוצר: הפעלת סנקציות על משתמשים הצורכים תוכן פיראטי, כמו במדינות אירופה וצפון אמריקה. בגרמניה, למשל, גולשים שצורכים תוכן פיראטי מסתכנים בקנס של יותר מ–1,000 יורו. "צריך להביא את המודל הזה לפה, ובכסף של הקנסות ניתן לעשות הפקות מקור", אמר. "יש לנו שרת תרבות שמתבטאת המון בנושא, אך לא עושה כלום. זאת, בניגוד לשרת המשפטים, שעושה הרבה כדי לטפל בתופעה הזאת ומקדמת רגולציה בנושא. אם בישראל היו פועלים נגד המשתמשים, הם היו חושבים פעמיים אם לצפות בתוכן פיראטי".

פרזנטי טען גם כי אתר סדרות עשה שימוש לא חוקי בתמונתו; בדף הבית החדש של האתר מתלוצצים המפעילים על חשבונו של נציג זירה כשהם מציגים תמונה שלו אוכל פופקורן.

האתר, שלו גם ערוץ טלגרם עם יותר מ–5,000 חברים, מתקיים ממודל של מינויים, שמוגדרים באתר כתרומות לניהול ולתחזוק האתר. מי שמעוניין בצפייה באיכות HD, ללא זמני המתנה בעת טעינת הפרק, ועם אפשרות מעקב אחר סדרות, נדרש לשלם 35 שקל בחודש. התרומות נאספות דרך חשבון פייפאל, והאתר מקבל גם מטבעות וירטואליים כמו ביטקוין ולייטקוין.

בנוסף לחסימה על ידי ספקיות האינטרנט העמוד הרשמי של סדרות ברשת החברתית פייסבוק שמנה 77 אלף חברים, הועבר לרשותה של זיר"ה. המשמעות של כך היא שהעמוד מוחזק על ידי זיר"ה ולצורך העניין – מחר היא יכולה לבחור להעלות אותו לאוויר שוב והוא לא הוסר באופן מוחלט מפייסבוק.

ב–2007 נחקק חוק זכות יוצרים חדש שחיזק את האכיפה בישראל, ובמשטרה פועלת יחידה גדולה למדי לקניין רוחני. שרת המשפטים, איילת שקד, הניחה לפני כשנה תזכיר לתיקון חוק זכויות יוצרים, המציע כלים לבעלי התוכן להתמודד עם פיראטיות ברשת. לפי ההצעה, אמן או בעל זכויות יוצרים ביצירה, המזהה באתר כלשהו הפרה של זכויות היוצרים שלו, יוכל לפנות לבית המשפט ומכוח צו להביא לחסימת העמוד או להסרת האתר כולו מהאינטרנט בישראל, וזאת באמצעות חסימה מצד הספקיות. התזכיר מסדיר גם את חשיפת פרטי הגולש שהעלה תוכן פיראטי לרשת (כתובת IP), וכן את האפשרות להטלת אחריות פלילית על גולש כזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי