האיומים שמרחפים מעל בזק: החקירה הפלילית היא רק סעיף אחד

כניסת מתחרות חדשות בתחומי הסלולר והטלוויזיה, רפורמת הפס הרחב ושחקנית חדשה בתחום הטלפון הקווי - כולם מעיבים על התוכניות לעתיד של קבוצת בזק, במקביל לחקירת רשות ני"ע והרחקת הבכירים מתפקידם

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרשת בזק
צילום: ליאו אטלמן
אמיתי זיו
אמיתי זיו

החקירה של רשות ניירות ערך בפרשת בזק מספקת זרם חדשות בלתי־פוסק. בין מעצר בית להארכת מעצר, רשימת החשודים והחשדות נגדם מתארכת. החשדות חמורים: עבירות על טוהר המידות, חוקי מנהלים, קבלת דבר במרמה ושיבוש הליכי חקירה. סוף הפרשה אינו נראה באופק, וההשלכות שלה על בזק בפרט ועל שוק התקשורת בכלל עדיין אינן ידועות. ואולם גם אם מתעלמים מהחקירה הפלילית, נראה שבזק — חברת התקשורת הגדולה בישראל — מאוימת על ידי תהליכים תחרותיים חסרי תקדים שהבשילו בעת האחרונה.

לקבוצת בזק יש ארבע פעילויות מרכזיות. המגזר הגדול והרווחי ביותר בחברה, בפער ניכר, הוא "תקשורת פנים ארצית נייחת", או במלים אחרות — טלפון קווי. מגזר זה ייצר לבזק הכנסות של 4.06 מיליארד שקל ב–2016 ורווח תפעולי של 2.07 מיליארד שקל.

הפעילות הקווית, בהנהלת המנכ"לית סטלה הנדלר, מתחלקת לשתי פעילויות מרכזיות: תשתית האינטרנט והטלפוניה הקווית. התרומה של כל אחת להכנסות החברה שווה כמעט בגודלה. בזק היא מונופול בשני תחומי פעילות אלה, טלפון ואינטרנט, אלא שכעת נראה כי השליטה העצומה שלה בענף צפויה להתערער.

טלפון קווי: המתחרות מזנבות

מחר תיכנס לתוקף הרפורמה המחייבת את בזק למכור את קוויה למתחרות בתמחור מפוקח ומוזל — מה שאמור לאפשר להן למכור קווי בזק במחירים נמוכים ממחירי השוק כיום. חברה אחת כבר הרימה את הכפפה: אקספון תתחיל לשווק קו טלפון במחיר נמוך ב–50% ממחיר בזק. ייתכן שחברות אחרות כמו פרטנר או סלקום יצטרפו גם הן ויתחילו לשווק קו טלפון מוזל.

המעבר לקו מוזל יתבצע בלחיצת כפתור ולא יצריך שינוי בציוד הקצה או המתנה לטכנאי. מכיוון שמדובר בטלפון הקווי, מוצר שכבר אינו קרוב ללבם של הישראלים, לא צפוי סחף של מצטרפים לרפורמה. עם זאת, עשויה להיווצר הצטרפות הדרגתית של לקוחות.

תשתית אינטרנט: הסיבים יכריעו את גורל הענף

בתחום האינטרנט בזק מאוימת משני כיוונים: הרפורמה בפס הרחב מאפשרת ללקוחות לרכוש חיבור אינטרנט מוזל רק מספקית האינטרנט. 450 אלף איש כבר הצטרפו לחיבור בשיטה הזאת, ובזק מקבלת מכל לקוח כזה הכנסה מופחתת (60 שקל לחודש, לעומת לקוח קמעוני שמשלם לה 90 שקל בחודש). ואולם בזק עלולה לצאת בכלל מהמשוואה. באחרונה פורסם ב–TheMarker כי פרטנר ומיזם IBC מרחיבים את פרישת הסיבים העצמאית שלהם ומשווקים תשתית אינטרנט על בסיס קווים ייעודיים. כרגע מדובר בטיפה בים — אלפי לקוחות בודדים בלבד — אבל בטווח הבינוני והארוך יכולתן של החברות הללו תגדל וזה איום משמעותי נוסף על בזק.

בזק מכינה מענה לאיום הסיבים עם רשת סיבים משלה, שאותה תצטרך להפעיל ב–2018 לכל המאוחר. עם זאת, עלותו של המהלך גבוהה ובזק תוכל להחזיר את ההשקעה בו רק בעתיד.

סלולר: כניסת אקספון תטרוף את הקלפים

תחום התקשורת הסלולרית (פלאפון, בהנהלת רם גוראון) הוא השני בגודלו מבחינת התרומה להכנסות הקבוצה, עם הכנסות של 2.58 מיליארד שקל — אך הרווח תפעולי ממנו הוא 32 מיליון שקל בלבד. על התחרות העזה בשוק הסלולר אין צורך להכביר מלים: די לראות את הרווח האפסי שמניבה הפעילות הסלולרית לקבוצת בזק. אלא שמי שציפה להתאוששות מהירה בענף (למשל, בעקבות העברת הבעלות בגולן טלקום) צפוי להתבדות. גולן טלקום ממשיכה בתמחור אגרסיבי, ולפי נתונים שהגיעו לידי TheMarker, החברה הצליחה אף להאט את קצב נטישת הלקוחות ביותר מ–50% בחודש האחרון.

גם אקספון צפויה להיכנס כמתחרה לשוק הסלולר. למרות הספקות שהעלו לגביה שחקנים אחרים בתחום, החברה של חזי בצלאל הצליחה עד כה לרכוש תדרים בדור רביעי, לחתום על הסכם שיתוף רשת — וכעת גם לרכוש מתג ליבה לרשת הסלולר. אקספון הודיעה באופן רשמי למשרד התקשורת כי השירות שלה צפוי לעלות לאוויר בתוך ארבעה חודשים.

טלוויזיה: האם סטינג יצליח לעקוץ את HOT?

התחום השלישי בגודלו בקבוצת בזק הוא הטלוויזיה הרב־ערוצית (yes, בהנהלת רון אילון), עם הכנסות שנתיות של 1.74 מיליארד שקל ורווח תפעולי של 264 מיליון שקל. אילון נמצא כעת במרכז פרשת בזק, ונכרכו בשמו חשדות חמורים. ואולם כבר תקופה ארוכה ש–yes בצרות. החברה איבדה 21 אלף מנויים ב–2016, והנטישה ממשיכה גם ב–2017.

בנוסף, בחצי השנה האחרונה היה גל השקות של מוצרי טלוויזיה מוזלים: Next של HOT, סמארט מבית טריפל סי, פרטנר TV וכעת גם הרחבה של פלטפורמת נטפליקס, כדי להתאימה לקהל הישראלי. yes מכינה מענה משלה בשם StingTV, שירות שיושק בעוד כמה חודשים, אבל בפועל גם הוא מהווה איום על בסיס הלקוחות הקבוע של yes, שמשלמים כיום 272 שקל לחודש בממוצע — לעומת התשלום לשירותים המתחרים שנע בין 30 ל–99 שקל בחודש.

השירות החדש של yes יכול לעצור את הנטישה בחברת הלוויין, אך הוא יפגע בוודאות בהכנסה הממוצעת של החברה מכל לקוח (ARPU). כמו כן, הקמת המוצר והחדרתו לשוק כרוכה בעלויות גבוהות לחברה.

ספק אינטרנט: תחרות רבת שנים

התחום הרביעי של בזק מכונה בדו"חות "תקשורת בינלאומית ושירותי אינטרנט". הכוונה היא לבזק בינלאומי, בניהולו של מוטי אלמליח, שב–2016 הכניסה לבזק 1.48 מיליארד שקל ותרמה לרווח התפעולי של הקבוצה 176 מיליון שקל. זהו הענף היחיד בבזק שרמת התחרות בו גבוהה כבר שנים, וההכנסות והרווח של בזק בינלאומי ירדו ביחס ל–2015. גם בענף זה עשויה להיות כעת עלייה מסוימת בתחרות בגלל מוצרי הטריפל שמציעות סלקום ופרטנר, שיכולים למשוך לקוחות לחבילה שכוללת גם ספקית אינטרנט — על חשבון בזק בינלאומי.

רגולציה: המגן יילך הביתה?

בעקבות החקירה של רשות ניירות ערך, עלול מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, לאבד את משרתו. במקביל להליך הפלילי, מקיימת נציבות שירות המדינה הליך להשעייתו של פילבר, ועל פי עורך דינו — גם הוא מבין שעדיף שלא יחזור למשרד. דו"ח מבקר המדינה חשף כי פילבר העניק מטרייה רגולטורית נוחה לבזק — ובהיעדרו של פילבר, צפויה המטרייה הזו להיעלם.

מי שיקבל מעתה את ההחלטות לגבי בזק הם שר התקשורת, איוב קרא, והמנכ"ל בפועל של משרד התקשורת, מימון שמילה, שמונה עם הרחקתו של פילבר מהמשרד — אך סביר להניח שלאור החקירות, הם יהיו זהירים יותר בכל החלטה שנוגעת לבזק. ייתכן גם שבעתיד הלא־רחוק, מנהלים בכירים בבזק יצטרכו לעזוב את משרתם, דבר שצפוי לגרום טלטלה גדולה בקבוצה.

עזיבה כזו כבר התרחשה בעקבות פרשת האופציות ב–2007, שבה חשפה חקירת רשות ניירות ערך כי תוכנית אופציות שאושרה בבזק נעשתה שלא לפי כללי המנהל התקין. היקף התוכנית היה 111 מיליון שקל — מהם 58 מיליון שקל יועדו למנכ"ל דאז, יעקב גלברד. בעקבות הפרשה עזבו גלברד והיו"ר דאז, דב וייסגלס, את החברה — ובהמשך הועברה בזק לשליטת שאול אלוביץ'.

שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

שוק ההון: המניה חוטפת מכה

המניה נסחרת כעת סביב 5.20 שקל ליחידה — שפל של שנתיים וחצי. שווי החברה כולה הוא 14.3 מיליארד שקל — מה שאומר ששווי האחזקות של אלוביץ' הוא 1.28 מיליארד שקל, בעוד חובות יורוקום לבנקים נאמדים ב–1.2 מיליארד שקל. לא ניתן לדעת כמובן אם מחיר המניה משקף היטב את הסיכון התחרותי והסיכונים האחרים הכרוכים בהמשך החקירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"