הגיע הזמן לסגור את משרד התקשורת - מה הסיכוי שנתניהו יעשה את זה?

המעצר של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הוא הזדמנות פז לסגור את המשרד ולהקים תחתיו רשות תקשורת מקצועית - כפי שנהוג ברוב המדינות המפותחות, וכפי שקבעו בעבר ארבע החלטות ממשלה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל משרד התקשורת ומבקר המדינה
מנכ"ל משרד התקשורת ומבקר המדינהצילום: אמיל סלמן
אמיתי זיו
אמיתי זיו

הטקסט הבא לקוח מסוגת המדע הבדיוני. ההצעה בשורות הבאות כה הגיונית ומתבקשת, שאין ספק שלא תקודם — הרי הממשלה הנוכחית אינה פועלת בשוק התקשורת שם ההיגיון או טובת האזרח, חוץ מאזרח אחד מסוים.

ובכל זאת, הדברים צריכים להאמר: יש לסגור את משרד התקשורת. יש לסגור את משרד התקשורת ולהקים תחתיו רשות תקשורת מקצועית. יש לסגור את משרד התקשורת ולהקים במקומו רשות תקשורת מקצועית כמו שהמליצו לפחות ארבע ועדות מקצועיות (בועז, פלד, וקס־ברודט־ליאון ואולניק), וכפי שקבעו ארבע החלטות ממשלה שונות בנושא. יש להקים רשות תקשורת מקצועית, ולא פוליטית, כמו שנהוג בכל העולם, המערבי והלא מערבי. מתוך 35 מדינות ב–OECD, ישראל היא אחת היחידות שלא מכהנת בה רשות תקשורת.

משרד התקשורת בישראל הוא קרוסלה פוליטית. רק בשלוש השנים האחרונות כיהנו בו ארבעה שרים — גלעד ארדן, בנימין נתניהו, צחי הנגבי (על תקן ממלא מקום) ואיוב קרא. כל החלפת שר מעכבת את השוק בעוד חודשים ארוכים.

רשות תקשורת מקצועית בראשות פקיד מקצועי, ולא מינוי פוליטי, תוכל לעסוק בסוגיות ארוכות טווח ולספק לשוק אופק רגולטורי, מה שייצור ודאות בשוק ויקל על החברות לבצע השקעות גדולות. במצב השורר כיום, החברות מביאות בחשבון שכל חילוף של ממשלה או שר עשויות לגרום לשינוי חד במבנה הרגולציה. שלמה פילבר, המנכ"ל הנחקר, הוכיח זאת היטב כשלקח את כל תוכניות המשרד מהקדנציה הקודמת וזרק אותן לפח — בין היתר במעבר ממדיניות תקיפה נגד בזק למדיניות סלחנית ואוהדת, ועל כך אפשר לקרוא באריכות בדו"ח המבקר.

עכשיו צצה הזדמנות פז שלא היתה כמותה שנים ארוכות. למשרד התקשורת אין, דה־פקטו, מנכ"ל. המנכ"ל פילבר עסוק בחקירות וישהה במעצר בית בשבועיים הקרובים לפחות, וספק גדול אם יוכל לחזור לכהן בתפקידו הציבורי הרם. בינתיים, משרד התקשורת משותק לגמרי. ביום כרביעי האחרון לא היה אפילו מי שיאשר לדובר המשרד תגובה לדו"ח מבקר המדינה.

אבל לא רק המנכ"ל נפקד. בלוג התקשורת TelecomNews ריכז רשימה של כל בעלי התפקידים שחסרים כרגע במשרד: סמנכ"לית משאבי אנוש (החל מסוף יולי), סמנכ"ל בכיר לכלכלה ותקציבים, יועצת משפטית (בחופשת לידה ולא ידוע אם תשוב), סמנכ"ל בכיר לאכיפה ופיקוח, סמנכ"ל הדואר, מדען ראשי, ראש אגף חירום וראש אגף תכנון מדיניות. למעשה, אין כרגע הנהלה מקצועית למשרד התקשורת, ויידרשו חודשים ארוכים לאייש אותה. גם כל תוכניות העבודה שהוכנו בשנתיים האחרונות במשרד דינן להתבטל: הן נבנו בעצה אחת עם בזק ותוך אפליה של שאר החברות בשוק — כך חשף דו"ח המבקר.

לאור זאת, הדבר הנכון לעשות הוא לסגור את המשרד מיד ולהקים בהוראת שעה רשות תקשורת מקצועית. יש להעמיד בראשה איש מקצוע במינוי זמני ולאייש אותה במהנדסים, עורכי דין וכלכלנים מוכשרים, שיידעו לנווט את ענף התקשורת לעידן של תחרות והשקעות בראייה של טובת הצרכן.

יש לסגור את משרד התקשורת ולהקים רשות תקשורת בישראל — אך זה לא יקרה. ראש הממשלה נתניהו לא יתן לזה לקרות, כפי שבלם זאת בעבר רק בגלל האובססיה שלו עם התקשורת.

יש להקים רשות תקשורת בישראל, אבל זה לא יקרה כל עוד נתניהו הוא ראש הממשלה — וחבל מאוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו