נכנסתם לברר כמה חסכתם? כחלון ו"כולנו" אוספים עליכם מידע

בנוסף למחשבון נקודות הזיכוי של משרד האוצר, יצרה מפלגת כולנו מחשבון משלה שמופץ בחשבונות הפייסבוק של יו"ר וחברי המפלגה

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המחשבון שמפיצה כולנו
המחשבון שמפיצה כולנוצילום: צילום מסך
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

במפלגת כולנו שוררת בחודשים האחרונים אווירת בחירות כאשר המפלגה משתמשת בתוכנית נטו משפחה כקמפיין המקדם את היו"ר ושר האוצר משה כחלון - תחת הסיסמה "נטו בשבילך. נטו כחלון". במסגרת התוכנית נטו משפחה, השיק העמוד של רשות המסים באתר משרד האוצר מחשבון שמסייע להורים להבין כמה כסף הם חוסכים בזכות תוכנית זו. אולם כחלון, שמקדם את התוכנית בעמוד הפייסבוק שלו תחת המפלגה ולא תחת משרד האוצר, פירסם מחשבון נקודות מס אחר - נוסף לזה של משרד האוצר.

המחשבון הנוסף, אותו מפיצים כחלון וחברי מפלגתו לעוקביהם בפייסבוק מביא את הגולשים לעמוד נחיתה חדש, לא של משרד האוצר שהכניסה אליו מותנית בהרשאה של הגולש לפרטי הפייסבוק שלו, כפי שנחשף על ידי רן בר-זיק, מתכנת ב-OATH ובלוגר ב-internet-israel ואתגר שפיבק. המשמעות היא שכולנו פתחו דומיין חדש - ועל מנת לקבל את המידע הכלכלי, יש צורך להירשם דרך אפליקציית פייסבוק כאשר האפליקציה מבקשת גישה לפרופיל ולמייל של המשתמש.

כדי להשתמש במחשבון יש להוסיף מידע כמו מצב משפחתי, מספר ילדים, גיל הילדים ולאחר מכן כדי לקבל את התוצאה – לשתף את הפרופיל האישי של המשתמש והמייל שלו. אולם לצד המחשבון החדש של כולנו – לא פורסם גילוי נאות כי המידע שהגולשים משתפים נאסף ונשמר על ידי המפלגה.

אמנם ניתן לקבל את המידע גם מבלי לשתף פרטים אישיים, אך בעוד היא כתובה בקטן מתחת לאפשרות של "המשך כפרופיל אישי" המודגשת וכתובה בגדול ויכולה להטעות את מי שלא שם לב לאותיות הקטנות. מבדיקה שביצעו בר-זיק ושפיבק התגלה כי המידע נאסף על ידי מפלגת כולנו ונשמר אצלם ולא במאגר של משרד האוצר.

שלט פרסום של שר האוצר, משה כחלון

בעוד שמחשבון משרד האוצר, כמו כל מחשבון ממשלתי אחר, הוא אנונימי ומאובטח בפרוטוקול https, המחשבון שכחלון פרסם אינו כזה, מסביר בר-זיק. "על מנת להציג את התוצאות הוא מערים עלינו ומבקש שניתן הרשאה לאפליקציית פייסבוק" מוסיף בר זיק. "רוב האנשים יאשרו את האפליקציה. זה הרי קישור רשמי ששר האוצר מפרסם. המידע שאנחנו משתפים נשלח ונאסף על ידי מפלגת כולנו. קשה להמעיט בחשיבות מייל, שם, פרטי הילדים והחיסכון הממוצע בקמפיין פוליטי עתידי".

לאלו שמילאו בתמימות את פרטיהם מבלי להבין שהפרטים נאגרים במאגר של מפלגת כולנו ניתן לפנות למפלגה ולבקש להסיר את המידע שנאסף, ממליץ בר-זיק, "אני לא יודע כמה זה יעזור בהתחשב בכך שאפילו מפלגת העבודה, מפלגה מסודרת הרבה יותר שומרת במאגרי המידע שלה משתמשים שביקשו להסיר את עצמם ממאגר המידע". כדאי לשים לב בכל מילוי שאלון מקוון לאלו שלא מעוניינים לשתף מידע אישי, במידה והאתר מבקש גישה לאפליקציית הפייסבוק. ברגע שהגולש מאשר - בתוך שניות מועברים כל הפרטים שאושרו - למבקש.

מהרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט) האחראים על פיקוח ואכיפה של תקנות משרד המשפטים, נמסר: "באופן עקרוני, ומבלי להתייחס לפרטי המקרה הספציפי, חוק הגנת הפרטיות קובע שפנייה לאדם לצורך קבלת מידע אישי לשמירה ושימוש במאגר מידע, מחייבת מסירת הודעה נלווית. בהודעה יש לציין אם העברת המידע הינה חובה חוקית, או שמדובר במסירת מידע מתוך בחירה והסכמה. כמו כן יש למסור את המטרה לשמה מבוקש המידע, ולהבהיר למי המידע יימסר.

"ככלל נציין, כי הליכי אכיפה הנערכים על ידי הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע, ככל שמתבצעים, מתפרסמים לאחר השלמתם, וזאת מבלי להתייחס למקרה שהועלה כאן".

ממפלגת כולנו נמסר בתגובה: "מחשבון נטו משפחה ניתן כשרות לציבור מטעם מפלגת כולנו למאות אלפי משפחות בישראל שנהנו מהטבות נטו משפחה. המחשבון נבנה כך שיהיה נוח לשימוש להורים ופועל בדומה לדפי נחיתה הנמצאים ברשת. נמשיך להכין כלי עזר אינטרנטיים דומים בעתיד על מנת שהציבור יוכל לדעת מה מגיע לו במסגרת הרפורמות שיוזם יו"ר כולנו ושר האוצר משה כחלון".

במפלגת כולנו לא התייחסו לשאלות לגבי איסוף ושימור המידע במאגרים של מפלגת כולנו, ואם זה עומד בתקנות שקבעו רמו"ט לגבי אגירת מידע, דיווח לרשם מאגרי המידע ואבטחת המידע שנשמר.

תגובת רמו"ט: "באופן עקרוני, ומבלי להתייחס לפרטי המקרה הספציפי, חוק הגנת הפרטיות קובע שפנייה לאדם לצורך קבלת מידע אישי לשמירה ושימוש במאגר מידע, מחייבת מסירת הודעה נלווית. בהודעה יש לציין אם העברת המידע הינה חובה חוקית, או שמדובר במסירת מידע מתוך בחירה והסכמה. כמו כן יש למסור את המטרה לשמה מבוקש המידע, ולהבהיר למי המידע יימסר.

"ככלל נציין, כי הליכי אכיפה הנערכים ע"י הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע, ככל שמתבצעים, מתפרסמים לאחר השלמתם, וזאת מבלי להתייחס למקרה שהועלה כאן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"