לא רק בעמק הסיליקון: הטרדות מיניות של נשים גם בהיי-טק הישראלי

ההיי־טק הוא סביבת עבודה לא נוחה לנשים. הן מוטרדות על בסיס יומי, ונאלצות להתמודד עם מקומות עבודה שבהם המגדר שלהן בולט ומורגש

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הטרדה מינית
הטרדה מינית
ענבל אורפז
ענבל אורפז

בימים האחרונים סוערות הרוחות בעמק הסיליקון, לאחר שקצב הפרסומים של עדויות אמיצות של נשים, שהוטרדו על ידי בכירים בתעשיית ההון סיכון, גובר. וככל שקצב הפרסומים גובר, יותר ויותר משקיעים בעמדות השפעה פורשים מתפקידם או מושעים על רקע התלונות והטענות האלה. סיפורים אלה, כך נראה, אינם מגרדים אפילו את קצה הקרחון.

אבל התופעה אינה ייחודית לעמק הסיליקון. החוויה של נשים בתעשיית ההיי־טק בישראל לא הרבה יותר טובה, גם אם עדיין לא שמעתם על מקרים כאלה. בשיח הציבורי והתקשורתי מרבים לדבר על היעדר נשים בתעשיית ההיי־טק — החל ממשרות הפיתוח שנמצאות בלב התעשייה, ועד לתפקידי הניהול וההשקעה הבכירים שמשפיעים על דור העתיד של הסטארט־אפים. את השיעור הנמוך של נשים בתעשייה מסבירים בכך שהן נמנעות מלימודי המקצועות המדעיים והטכנולוגיים, או מכך שהן מתקשות לשלב בחיי היומיום שלהן את שעות העבודה הארוכות, במיוחד בשנים הקריטיות להתקדמות בקריירה ולהקמת משפחה.

ישנן סיבות נוספות למיעוט נשים בהיי־טק, הקשורות בסביבת העבודה — שמרחיקה נשים. מחקר חדש, מעניין ומטריד של הרווארד ביזנס רוויו, חושף את האפליה והסקסיזם בתעשיית ההון סיכון על סמך ההבדלים בשאלות שמשקיעים מפנים ליזמות — לעומת השאלות שהם מפנים ליזמים. לפי המחקר, השאלות האלה משפיעות באופן ישיר על ההשקעות שמשקיעים מבצעים.

החוקרים בחנו את התוכן של השאלות שנשאלו היזמים מכל מגדר. בעוד גברים נשאלו על חזון, תקווה, הישגים ורעיונות, הנשים נשאלו שאלות שהתמקדו בנושאים שהחוקרים הגדירו כ"מניעה" — לרבות שאלות על בטיחות, אחריות ודאגות אחרות. דפוס ההתנהגות היה דומה בקרב משקיעים ומשקיעות כאחד.

התוצאה באה לידי ביטוי בסכומי הכסף שהצליחו היזמים לגייס: יזמים שנשאלו שאלות שהתמקדו בקידום (חזון, הישגים וכו') גייסו סכומי כסף גדולים פי שבעה מיזמים שנשאלו על מניעה (והיו ברובן נשים). הגברים במדגם גייסו סכומי כסף גדולים בממוצע פי חמישה מיזמות נשים. מחקר נוסף שפורסם בהרווארד ביזנס רוויו לא מזמן חשף את הבדלי השפה שבה השתמשו המשקיעים כלפי יזמים נשים וגברים.

שתי הדוגמאות האלה חייבות להניע את המשקיעים לבחון היטב את הדרך שבה הם מתייחסים ליזמים השונים המגיעים אליהם ואת המנגנונים המשפיעים על תהליך קבלת ההחלטות שלהם. גם נשים יכולות להפיק לקחים מהמחקרים האלה כשהן פוגשות משקיעים, ולמנף את המסקנות שלהם כדי לדחוף את השיחה לצד החיובי של הקידום — גם אם השאלות מתמקדות במניעה.

צריך להודות באמת: יש פיל בחדר שכמעט לא מעזים לדבר עליו, וקשה למדוד אותו כי הוא לא מדווח, אבל נשים רבות שהן חלק מהאקוסיסטם נחשפו אליו בצורה כזו או אחרת. הוא גורם מהותי שמקשה על נשים לשרוד בתעשיית ההיי־טק ולהתקדם בה, ומביא לכך שהן מיעוט. הפיל הזה הוא העובדה שההיי־טק הוא סביבת עבודה שאינה נוחה עבור נשים. נשים מוטרדות על בסיס יומי ונאלצות להתמודד עם סביבה שבה המגדר שלהן בולט ומורגש. זה כולל מקרים חד־משמעיים של הטרדות מיניות מצד משקיעים, שבאמצע פגישה שולחים ידיים ליזמות המגיעות לגייס מהם כסף.

אלא שדווקא ההטרדות הברורות והמובהקות האלה הן החלק הפשוט יותר לטיפול — בגלל הבוטות שלהן. הבעיה הקשה יותר לטיפול היא ההטרדות המרומזות. לא מעט מקרים של הערות, רמיזות והתייחסויות שיכולות להתפרש כפלרטוט ספק לגיטימי, או הערות שוביניסטיות, הערות הקשורות לגיל או הערות מקטינות — שבכירים וקולגות ייזהרו בהן הרבה יותר כשהם מפנים אותן כלפי גברים.

כשאישה נמצאת במסגרת של עבודה, היא אינה מעוניינת שיתמקדו בה במקום בנושא העסקי של הפגישה, והיא אינה רוצה שיתחילו איתה. היא מצפה שינהגו בה בדיוק כפי שהיו נוהגים בגבר. ההערות וההתנהגויות האלה הופכות עבור נשים רבים את ההיי־טק לסביבה לא נוחה (ועבור חלק מהן גם מאיימת), ומקשות עליהן לשרוד בה או להתקדם.

לא מאמינים? תשאלו את הקולגות שלכם איך הן מרגישות ועם מה הן מתמודדות. דפוס ההתנהגות השלילי הזה בוודאי נכון לעוד תעשיות, אבל ההיי־טק מאופיין בנוכחות נשית דלילה, במיוחד ככל שעולים בסולם הבכירות.

כשמדברים על המצבים האלה עם גברים העובדים בתעשייה, התגובות נעות בין הפתעה מוחלטת וזעזוע מכך שקיימות תופעות כאלה, שהם אינם מודעים לקיומן — לבין תשובות כמו: "מה חדש? ספרי לי משהו שאני לא מכיר". ייתכן שחלק מהאנשים באמת אינם ערים להתנהגויות האלה ואינם נחשפים להן, או לא רגישים לדקויות, אפילו שלפעמים הם נמצאים באותו חדר שבו מתרחשים הדברים. ואולי באמת זו תופעה נרחבת שקיימת כבר שנים ובכל מקום. כך או כך, הגיע הזמן לעצור את התופעה ולשנות את המצב. אחד הצעדים הראשונים הדרושים כדי להפוך את ההיי־טק לתעשייה מכילה וטובה יותר הוא לגלות אפס סובלנות למקרים האלה. האחריות הזאת מוטלת על העובדים בתעשייה — בכל פעם שהם עדים למקרה כזה, גם אם הוא אינו מופנה כלפיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפרדת יולדות

"מי שמביא את הכסף - אנחנו באים לקראתו": מה מתדלק את ההפרדה במחלקות היולדות?

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"