החקירה נגד בזק ואלוביץ' צפויה להימשך אל תוך הלילה

ירידות במניות קבוצת בזק בעקבות הודעת הרשות כי היא חוקרת עסקות בעלי עניין בקבוצה, הקשורות לבעל השליטה שאול אלוביץ' ■ בזק רכשה באחרונה את yes מאלוביץ', בעוד yes רוכשת מקטעי לוויין מחלל תקשורת שגם בבעלותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

(עדכון) חודש המסחר במניות בזק, לאחר שרשות ניירות ערך הודיעה הבוקר (ג') כי פתחה בחקירה של עסקות בעלי עניין בבזק, הקשורות כולן לבעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ'. מקורבים לחקירה מדווחים כי היא צפויה להימשך אל תוך הלילה.

אלוביץ' ובכירים נוספים בחברה נחקרים כעת במשרדי הרשות בתל אביב. אין מדובר בתיק מינהלי כי אם בחקירה פלילית.

בזק יורדת ב-3.5% בי.קום יורדת ב-4.2% ואינטרנט זהב משילה 3.8%.

בהודעה רשמית קצרה מהרשות נמסר: "רשות ניירות ערך פתחה הבוקר בחקירה גלויה בעניינה של בזק, החברה הישראלית לתקשורת. חקירה זו עוסקת בחשדות לביצוע עבירות על פי חוק העונשין הנוגעים לעסקות הקשורות לבעל השליטה". הרשות החליטה על חקירה גלויה היום, בשל המסחר הער בבזק, ומתוך חשש שהמידע על החקירה יזלוג.

בזק הודיעה כי "החל משעות הבוקר נערכים חיפושי במשרדי החברה במסגרת חקירה של הרשות לניירות ערך. כפי שנמסחר לחברה על ידי הרשות חקירה זו עוסקת בחשדות לביצוע עבירות על פי חוק ניירות ערך וחוק העונשיו הנוגעות לעסקות הקשורות לבעל השליטה. נכון למועד דיווח זה אין בידי החברה כל מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה".

בזק ביצעה באחרונה עסקת בעלי עניין גדולה של רכישת yes מאלוביץ', ו-yes עצמה רוכשת מקטעי חלל (תקשורת לוויינית) מחלל תקשורת, שגם היא בבעלות אלוביץ'. yes אף רוכשת ממירים מאלוביץ'. בזק רוכשת ראוטרים (נתבים) של חברת Vtech ביבוא של יורוקום, חברה נוספת של שאול אלוביץ'.

נושא עסקות בעלי העניין נדון באחרונה בהרחבה בבזק, עקב אישור העסקה ב-yes לרכישת מקטעי חלל מחלל תקשורת בעסקה ארוכת טווח ל-10 שנים ובעלות של 263 מיליון דולר. בחוות הדעת שהועברה למוסדיים קודם אישור עסקת בעלי העניין כתבה החברה היועצת אנטרופי: "אנו מתרשמים כי מעמדה של yes כלקוח מהותי של חלל לא נוצל באופן מיטבי במסגרת קביעת תנאי ההתקשרות והתיקונים לתנאי ההתקשרות. לא בוצע תהליך מסחרי אמיתי לבחינת חלופות ועלוית שוק נוכחיות".

אנטרופי סברה כי העסקה בעייתית משום שהיא מבטלת אופציה להפחתת מקטעים, וכי יתכן כי התלות בלוויין דווקא תקטן בעשור הקרוב, לאור היכולת להעביר שידורים על בסיס רשת האינטרנט. העסקה עם yes טובה כמובן לתזרים המזומנים החזוי (ולכן לשווי) של חלל תקשורת - חברה אותה מנסה למכור אלוביץ'.

עוד קודם לעסקה זו, ב-2015, אישרה אסיפת בעלי המניות לבזק לרכוש את מניות אלוביץ' ב-yes בסכום של 680 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 1.6 מיליארד שקל. מאז אותה עסקה התחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית רק התעצמה ו-yes מאבדת אלפי לקוחות כל רבעון. סביב עסקה זו מתקיים בימים אלו הליך משפטי של תביעה נגזרת שהוגשה על ידי עורך הדין רונן עדיני. בשנים האחרונות עזבו שני סמנכ"לי כספים את בזק, אלון רווה ודודו מזרחי, כנראה גם לאור ביקורת על העסקות הללו.

מלבד החקירה של רשות ניירות ערך, גם מבקר המדינה שם את בזק על הכוונת. המבקר בוחן את המדיניות הרגולטורית המקלה (לכאורה) לה זכתה בזק משרי התקשורת לאור מערכת היחסים החברית בין אלוביץ' וראש הממשלה בנימין נתניהו. דו"ח המבקר בנושא עתיד להתפרסם בשבועיים הקרובים.

החקירה ברשות ובחינת מבקר המדינה לא מסייעים, בלשון המעטה, במאמץ של בזק לקדם את מהלך ביטול ההפרדה המבנית בקבוצה. מהלך זה יאפשר למזג תפעולית לבזק את כלל החברות הבנות בה: yes, בזק בינלאומי ופלאפון.

אלוביץ' הוא אחד מעשירי ישראל. אחזקתו העיקרית היא בזק, אך יש לו עסקים נוספים בתחום הלוויינות, מוצרי הצריכה (זכיין פנסוניק, נוקיה, ZTE ואחרים), הנדל"ן והאנרגיה הירוקה. את בזק הוא מחזיק דרך פרמידה של חברות - Bcom ואינטרנט זהב הציבוריות, שמעליהן יורוקום הפרטית. בסך הכל אלוביץ' מחזיק בבזק בשרשור כ-9%, אחזקה ששווייה כ-1.7 מיליארד שקל. אין מידע לגבי מצב אחזקתו הפרטית, אך מספר המהלכים הפיננסים ומהלכי המימוש שנקט אלוביץ' בשנים האחרונות מצביעים על צמא למזומנים.

מבזק נמסר בתגובה כי "נודע לחברה על החקירה של הרשות לניירות ערך בשעות הבוקר היום, וסיבת החקירה אינה ידועה. בתוך כך, בכוונת החברה להוציא דיווח לבורסה בהקדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי