שלמה פילבר - תלמידו המצטיין של בנימין נתניהו

מנכ"ל משרד התקשורת אימץ את האסטרטגיה של ראש הממשלה, ובמקום לקחת אחריות ולמשול, הוא מאשים את העיתונות ברמת ההשקעה בתשתיות תקשורת בישראל ובמהירות הגלישה הנמוכה. בפועל, התפישה שמוביל פילבר להגדלת ההשקעות אינה מוכיחה את עצמה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שלמה פילבר
שלמה פילברצילום: אמיל סלמן
אמיתי זיו
אמיתי זיו

בשבוע שעבר פורסם מחקר של חברת אקמאי, שלפיו ישראל מידרדרת בדירוג העולמי בכל הנוגע לקצב הגלישה באינטרנט.

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הגיב למחקר בחשבון הטוויטר שלו וכתב, "כבר שנתיים שאני מתריע: מהירות הגלישה בעולם דוהרת קדימה, ובישראל תשתית התקשורת רק מידרדרת". אולם בניגוד למה שעשוי להשתמע מדבריו, זוהי אינה הודאת כישלון של המנכ"ל. בציוץ נוסף פילבר דאג לנקוב בשמות האשמים: "שום חברה לא תשקיע בלי ודאות רגולטורית לגבי התנאים, המחירים והחזר ההשקעה שלה. ל-TheMarker משקל רב ביצירת חוסר הוודאות בשוק".

הבנתם? לא המדינה אשמה, לא משרד התקשורת ולא מנכ"ל משרד התקשורת - העיתונות היא שאשמה במצב תשתיות התקשורת בישראל. הציוץ של פילבר כאילו שאול מאסטרטגיית התקשורת של מורו ורבו, ראש הממשלה בנימין נתניהו: במקום לקחת אחריות ולמשול - פשוט יותר להשחיר את פניהם של העיתונות והעיתונאים. הטיעון של פילבר פופוליסיטי, רדוד ולא רציני, אבל ננסה להתמודד אתו בכל זאת.

אם יש אדם שאחראי לחוסר הוודאות בשוק — הרי זה פילבר. פילבר נכנס למשרד התקשורת ברוח סערה, נטל את כל הרפורמות והתהליכים שהוביל קודמו בתפקיד, ועצר אותם: הוא עצר את הרפורמה בטלפוניה הקווית, הוא עצר את הפרישה האוניברסאלית של HOT, והוא עצר גם את הרפורמה להוזלת השימוש בטלפון סלולרי בחו"ל.

אדם נוסף הנושא באשמה על חוסר הוודאות בשוק הוא בנימין נתניהו. נתניהו מכדרר את תיק התקשורת כבר שנתיים וחצי: בהתחלה החזיק בתיק בעצמו, חרף ניגוד העניינים המובהק שלו. בהמשך העביר את התיק לצחי הנגבי, וכעת העבירו שוב לשר חדש — איוב קרא. הטלטלות שעובר משרד התקשורת הן חלק מהגורמים לאי־ודאות הקיימת בשוק. כל שר צריך ללמוד מחדש את החומר ואת עולם המושגים, ובחלק מהמקרים גם הופך את החלטות קודמיו.

יש לומר את האמת — משרד התקשורת תחת פילבר מתפרק. אין סמנכ"ל כלכלה (פילבר מנסה לאייש את התפקיד באדם שאינו עומד בדרישות הסף); אין סמנכ"ל פיקוח; סמנכ"לית משאבי האנוש הודיעה על עזיבה פתאומית; וגם הסטטוס של היועצת המשפטית אינו ברור. במשרד יש בכירים נוספים השוקלים פרישה, ונושבת בו רוח נכאים, שהתעצמה כשנודעה לעובדים זהות השר החדש. בנוסף, פילבר אינו מצליח לעבוד עם כל גורמי הממשלה הרלוונטים האחרים, לרבות שר האוצר, רשות ההגבלים העסקיים ומשרד המשפטים — וכתוצאה ישירה מכך, רפורמות הנחוצות בשוק נתקעות.

גם אם נבחן את פילבר לפי עולם המונחים שלו - הוא נכשל. פילבר הביא עמו תפישה, שהוא עדיין אוחז בה, שלפיה יש לתת לחברות הקלות ("ודאות רגולטורית") ובתמורה לכך, הן ישקיעו יותר בתשתיות. תפישה זו הפוכה מההיגיון הכלכלי, אבל גם אם נקבל אותה לרגע לצורך הדיון, עלינו לשאול: היכן התוצאות? הרי את הגזרים החברות כבר קיבלו (בצורת עיכוב רפורמות), ובמקום האצת ההשקעה בתשתיות — ראינו שהחברות דווקא הקטינו את ההשקעות שלהן בתשתית ב–2016.

אז בשורה התחתונה, מה הציבור הרוויח ממדיניות פילבר? מעט מאוד, אם בכלל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"