מחירי שיחות הטלפון ייחתכו: בזק תמכור קווים למתחרות במחיר מוזל

החל מה-17 ביולי בזק תחויב למכור קווי טלפון למתחרות בתעריף קבוע של 16 שקל לקו לחודש ■ צעד זה מתווסף לרפורמה בקווי האינטרנט, לפיה בזק מחויבת למכור קווי אינטרנט למתחרות במחיר מפוקח ■ בזק: "עכשיו יותר מתמיד הגיעה העת לביטול ההפרדה המבנית האנכרוניסטית בקבוצת בזק"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודות תשתית של בזק. החברה עדיין לא הפעילה את הרשת שפרשה, אולי בשאיפה לחלץ עוד הקלות רגולטוריות
עבודות תשתית של בזק. החברה עדיין לא הפעילה את הרשת שפרשה, אולי בשאיפה לחלץ עוד הקלות רגולטוריותצילום: רונן טופלברג
אמיתי זיו
אמיתי זיו

אחרי חבלי לידה של שנה וחצי, הרפורמה בטלפון הקווי יוצאת לדרך באופן רשמי. החל מה-17 ביולי בזק תחוייב למכור קווי טלפון למתחרות במחיר מוזל. צעד זה מתווסף לרפורמה בקווי האינטרנט שכבר החלה, הידועה בכינוי רפורמה בפס הרחב - לפיה בזק מחויבת למכור קווי אינטרנט למתחרות במחיר מפוקח. רפרומה זו הובילה להוזלה של כ-30%-40% בעלות חיבור לאינטרנט. כעת, המהלך יורחב גם לקווי הטלפון, מה שיאפשר לספקיות קטנות למכור ללקוח חבילת תקשורת שלמה.

ממשרד התקשורת נמסר: "בזק מחויבת לספק למתחרותיה את שירותי הטלפוניה שלה בתעריף קבוע של 16 שקל לקו לחודש, ובעבור 1.6 אגורות לדקת שיחה יוצאת. חשיבות מהלך זה היא במתן אפשרות לספקיות המתחרות להציע שירותי טלפוניה איכותיים על בסיס תשתית חברת בזק, ולצרפם לחבילות שירותים הכוללות אינטרנט ו/או שידורים בתעריפים אטרקטיביים ותחרותיים. מהלך זה מהווה שלב חשוב נוסף ביישום מדיניות המשרד להגברת התחרות ויצירת מגרש משחקים מאוזן".

משרד התקשורת עתיד להמשיך ולבחון את נושא תמחור הקו, כאשר חברות קטנות ודאי ינסו להפחית את המחיר, ובזק מצידה תנסה לייקר אותו. על כל פנים, הדבר לא ימנע מהרפורמה לצאת לדרך. לפי משרד התקשורת "תעריפים אלו נקבעו כתעריפים מחייבים שיחולו באופן מיידי, החל ממועד מתן השירות, ולתקופה של 12 חודשים. בהמשך, יושלם הליך שימוע לבחינה רטרואקטיבית של התעריפים וככל שיימצא לנכון לקבוע תעריפים שונים מהתעריפים האמורים ייעשה הדבר בדרך המתחשבת בתשלומים ששולמו".

מבזק נמסר בתגובה, "עכשיו יותר מתמיד הגיעה העת לביטול ההפרדה המבנית האנכרוניסטית בין החברות בקבוצת בזק, ולאפשר לה לספק סל שירותים. כך הצרכן יוכל ליהנות ממחירים נמוכים יותר ושירות טוב יותר".

תחום הטלפוניה נמצא בנסיגה בעקבות מעבר לקוחות לשימוש בטלפון הנייד, גם מתוך הבית, אבל עדיין מרבית משקי הבית בישראל מחזיקים קו טלפון. בזק היא מונופול מוכרז בתחום עם כ-70% נתח שוק. על פי דו"ח בזק לרבעון הראשון של 2017, לחברה 2.1 מיליון קווים והכנסות תחום הטלפוניה עמדו על 361 מיליון שקל ברבעון (ירידה של 6% מול הרבעון המקביל). המשמעות היא כי מדובר בענף של כ-1.4 מיליארד שקל בבזק לבדה ומעל 3 מיליארד שקל בכלל השוק כולל המתחרות (HOT היא המתחרה השנייה הגדולה בתחום).

לפי הדו"חות הכספיים של בזק לרבעון הראשון של 2017, שפורסמו ביום חמישי האחרון, לקוח טלפון בחברה משלם לה בממוצע 67 שקל בחודש, כולל מע"מ. כעת, המתחרות של בזנק יקנו ממנה קו ב-16 שקל בחודש, ובתוספת דקות השיחה ודמי קישוריות, צפוי שיוכלו למכור חבילות טלפון לצרכן בכ-30-35 שקל בחודש כולל מע"מ. סכומים אלה פירושם חיסכון של כ-50% בעלויות קו הטלפון. אך עיקר הבשורה מבחינת התחרות הוא ביכולת של חברות בינוניות כמו פרטנר וסלקום לייצר חבילות טריפל זולות, יחד עם מוצר הטלוויזיה שלהן, ושל חברות קטנות כמו אקספון וטריפל סי להתחיל למכור חבילות דאבל: טלפון ואינטרנט.

שירות הטלפוניה הוא המוצר הריווחי ביותר של בזק ולכן היא נלחמה ברפורמה במשך שנים. מעניין יהיה לראות אם גם כעת תנסה למנוע את הרפורמה באמצעות פנייה לבג"ץ או באמצעות הערמת קשיים על המתחרות.

לרפורמה בטלפוניה הקווית יש משמעות רגולטורית גדולה. למעשה, עם השלמת הרפורמה, הופך משטר הפיקוח על בזק מפיקוח על המחיר הקמעונאי לפיקוח על המחיר הסיטונאי. כעת, כשהמתחרות יכולות לקנות מבזק קווים במחיר מפוקח, משרד התקשורת יכול לסמן מתווה של ביטול פיקוח התעריפים הקמעונאי על בזק.

יתרה מזאת, אחרי שהרפורמה תצא לדרך, ומשרד התקשורת ישתכנע כי היא עובדת ולקוחות אכן נהנים ממנה, לא תהיה עוד מניעה מהסרת ההפרדה המבנית מעל קבוצת בזק. מדובר בצעד שהמדינה חוששת ממנו בגלל עוצמתה של החברה בשוק (גורפת מעל 80% מהרווח בו) אך יש בו גם יתרון: בזק המאוחדת תוכל לחסוך מאות מיליוני שקלים מול מבנה הקבוצה המופרד כיום, ובתנאי תחרות חלק מהחסכון הזה גם יגולגל לצרכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר