הפחתת מס החברות סידרה לבזק זינוק ברווח הנקי

רבעון חלש יחסית לבזק קווי ■ בזק, שנלחמה ברפורמה בפס הרחב גילתה שהיא מגייסת עבורה לקוחות והכנסות ■ שחיקה בהכנסות פלאפון -ירידה בהכנסות מכל לקוח ■ אלפי לקוחות ממשיכים לנטוש את yes ■ החברה היציבה ביותר בקבוצה: בזק בינלאומי

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטלה הנדלר
התבקשה למחוק את הפוסט. סטלה הנדלרצילום: ינאי יחיאל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

קבוצת בזק הציגה הבוקר את תוצאותיה לרבעון הראשון של 2017. החברה דיווחה על ירידה של 4% בהכנסות ל-2.45 מיליארד שקל, שמוסבר ב"קיטון בהכנסות בכל מגזרי הקבוצה". גם נתון ה-EBITDA (רווח תזרימי תפעולי) קטן ב-3% ל-994 מיליון שקל. אלא שבזק מדווחת על קיטון של 38% בהוצאות המסים גם בזכות הכרה במסים נדחים וגם בזכות הורדת שיעור מס החברות בישראל מ-26.5% ל-25%. כתוצאה מכך, בשורה התחתונה בזק רשמה רווח נקי של 350 מיליון שקל, עלייה של 21.5%. לעומת התקופה המקבילה אשתקד. התזרים החופשי של החברה ירדה ב-26% ל-456 מיליון שקל.

בזק קווי

צילום: רונן טופלברג

בזק קווי דיווחה על רבעון חלש יחסית עם ירידה כמעט בכל המדדים. כרגיל, הכנסות הטלפוניה של החברה קטנו אך הכנסות תשתית האינטרנט של החברה גדלו. בסך הכל, הגידול באינטרנט לא הדביק את הקצב והחברה דיווחה על קיטון של 3% בהכנסות למיליארד שקל. גם נתון ה-EBITDA של הקבוצה נשחק ב-4% ל-693 מיליון שקל אך עדיין שיעור הרווח של החברה הוא מדהים - 64.3% מההכנסות. הרווח הנקי של בזק קווי ירד ל-319 מיליון שקל, שחיקה של 2.7%.

עוד עולה מהדו"ח כי חלה התאוששות בקצב המצטרפים לרפורמה בפס הרחב (השוק הסיטונאי). החברה דיווחה על 414 אלף לקוחות כאלו, תוספת רבעונית של 37 אלף לקוחות. בזק, שנלחמה ברפורמה, מגלה שהיא מגייסת עבורה לקוחות והכנסות או כפי שהחברה כותבת: "הצמיחה בהכנסות משירותי אינטרנט נבעה מהמשך ההתרחבות המהירה בבסיס הלוחות בסיטונות של החברה". למרות שברפורמה מחיר הקו מפוקח, בזק רשמה עלייה קלה בהכנסה מלקוח אינטרנט ממוצע - ל-91 שקל בחודש.

בדו"ח מתייחסת מנכ"לית בזק סטלה הנדלר ל"החלטת ממשלה" לביטול ההפרדה המבנית בקבוצה: "בזק תמשיך לפעול ליישום החלטת הממשלה לביטול ההפרדה המבנית בין חברות הקבוצה על מנת לאפשר לה לפעול כגוף מודרני, עדכני ורלוונטי לצרכנים". נושא זה טרם הוכרע ונמצא כעת בבדיקה של מבקר המדינה.

פלאפון

תחנת שירות של פלאפוןצילום: תומר אפלבאום

גם דו"ח פלאפון אדום ברובו. האסטרטגיה של החברה לגדול בנתח שוק על חשבון ההכנסה מלקוח הביא לגידול של 28 אלף לקוחות לסך של 2.43 מיליון מנויים, אלא שההכנסה מכל לקוח עומדת על 60 שקל לחודש לעומת 62 שקל ברבעון הרביעי של 2016. פלאפון דיווחה על קיטון של 4% בהכנסות משירותים ל-435 מיליון שקל וקיטון בהכנסות ממכירות ציוד של 11% ל-193 מיליון שקל. בסך הכל, נשחקו הכנסות החברה ברבעון ב-6%. ה-EBITDA של החברה הסתכם ב-99 מיליון שקל, ירידה של 6%. פלאפון רשמה רווח נקי קטן של 16 מיליון שקל לעומת 13 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון, אמר היום כי "אסטרטגיית הצמיחה שהחברה הכריזה עליה בשנה שעברה נמשכת במלוא המרץ בערוצי ההפצה השונים (בפריסה של 230 נקודות מכירה ברחבי הארץ), לרבות שיתוף הפעולה עם קרביץ שהוצאנו לפועל רק לאחרונה. בהתאם לכך, פלאפון גדלה באופן עקבי במצבת המנויים שלה, ובזכות הצמיחה הזו מתמתנת השחיקה בהכנסותיה".

yes

הסדרה "תאג"ד" שמשודרת ב-yesצילום: אוהד רומנו/ yes

ב-yes נמשכת נטישת המנויים. החברה דיווחה על 608 אלף צופים, נטישה רבעונית של כ-6,000 לקוחות. זהו פחות או יותר קצב הנטישה הקבוע של חברת הלוויין ברבעונים האחרונים. נטישת המנויים פוגעת בהכנסות החברה שירדו ב-3% ל-424 מיליון שקל. גם הוצאות התוכן של החברה (כמו של כלל התעשייה) עלו, ולכן החברה דיווחה על ירידה של 8% ב-EBITDA ל-122 מיליון שקל. שיעור ה-EBITDA של החברה הוא 29% לעומת 30% ברבעון המקביל. yes סיימה את הרבעון עם רווח נקי של 19 מיליון שקל (לעומת הפסד ברבעון המקביל) אך רשמה תזרים מזומנים חופשי שלילי של 9 מיליון שקל.

מנכ"ל החברה, רון אילון, הלין על הרגולציה המפלה לדעתו: "בתקופה של תחרות מתעצמת בה מושקים חדשות לבקרים מיזמי טלוויזיה אינטרנטיים הנהנים מהאפליות הרגולטוריות הקיימות בשוק הטלוויזיה, ממשיכה yes להשקיע, לפתח ולהעצים את הטלוויזיה הטובה בישראל, בתכנים ישראליים מרתקים וזוכי פרסים ורכש עולמי חסר תקדים, שירות לקוחות מצטיין והטכנולוגיה המתקדמת בעולם".

בזק בינלאומי

בזק בינלאומי ממשיכה להיות החברה היציבה בקבוצה, למרות שגם היא נפגעת, בעיקר מהתחרות בתחום השיחות הבינלאומית. הכנסות החברה ירדו ב-3% ל-384 מיליון שקל אך ה-EBITDA של החברה גדל ב-17% ל-82 מיליון שקל ושיעור ה-EBITDA מההכנסות עומד בחברה על 21% (מול 18% ברבעון המקביל). בזק בינלאומי דיווחה על רווח נקי של 36 מיליון שקל, גבוה מהרווח המצרפי של פלאפון ו-yes גם יחד.

מנועי הצמיחה של החברה הם האינטרנט המהיר, שירותי האינטגרציה לעסקים, שירותי הענן ולאחרונה גם תחום אבטחת המידע כפי שהסביר המנכ"ל, מוטי אלמליח: "בזק בינלאומי ממשיכה להתוות חדשנות ולייצר בידול בעולמות הגנת הסייבר. לאחרונה הוספנו נדבך נוסף והשקנו את מרכז הבקרה וניטור הסייבר ללקוחותינו העסקיים בארץ ובחו"ל".

שאול אלוביץ', יו"ר בזק, אמר כי "בזק מובילה את ענף התקשורת במונחים של היקף ההשקעות בתשתית, ובפערים גבוהים מול החברות האחרות הפועלות בענף, ועושה זאת מתוך ראייה ארוכת טווח לבסס את מעמדה כחברת התקשורת המובילה בישראל במונחים של תשתית טכנולוגית מתקדמת ואיכות שירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"