מדריך |

כולם יודעים עלינו הכל - טכנולוגיה חדשה-ישנה תשנה את זה

איפה אתם אוהבים לאכול, מה אתם רוצים לקנות ולאן אתם מתכננים לטוס בקרוב? ספקיות אינטרנט, חברות מסחריות, ממשלות וארגוני ביון יודעים עליכם כמעט הכל ■ הכירו את VPN, הטכנולוגיה הישנה־חדשה שתשמור על הפרטיות שלכם - ועל המידע שלכם מאובטח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טכנולוגיית הוי פי אן
צילום: ליאור אלטמן

הזכות לפרטיות ברשת עומדת באחרונה בפני מבחן גדול נוסף. בשבוע האחרון התבשרנו שבטורקיה נחסמה הגישה לוויקיפדיה. במקביל, בצד השני של האוקיינוס, הודות לנשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ, הקונגרס האמריקאי ביטל תקנות להגנת הפרטיות שנקבעו בתקופת כהונתו של הנשיא היוצא ברק אובמה. כך למעשה התיר הקונגרס לספקיות האינטרנט, כמו וריזון ו–AT&T, למכור לגופים מסחריים ולמפרסמים מידע על הרגלי הגלישה של המשתמשים שלהן ומידע אישי נוסף.

גופים התומכים בחופש הרשת ובפרטיות המשתמשים מתרעמים על ההחלטה החדשה, שכן המידע שספקיות האינטרנט וענקיות הטכנולוגיה יכולות לדעת עלינו הוא רב. בכל התחברות לרשת הן מקבלות נתח נוסף מאיתנו: מה ואיפה אנחנו רוצים לאכול, היכן אנחנו מבלים ועם מי, אילו סדרות וסרטים מעניינים אותנו וכן הלאה. למעשה, בכל חיפוש או הקלדה שלנו בדפדפן - אנו חושפים בפני חברות הטכנולוגיה מידע אישי נוסף על עצמנו.

עקב ביטול התקנות, ברשתות החברתיות פורסמו המלצות של מומחי אבטחה למשתמשים האמריקאים למהר ולהתקין VPN - ומיד. המונח VPN זינק במפת החיפושים בגוגל. אבל האמת היא שלא רק אמריקאים צריכים להיות מוטרדים מפגיעה בפרטיותם ברשת, וההמלצה להתקין VPN תקפה גם למשתמשים ישראלים. מה זה בכלל VPN? הנה מה שצריך לדעת על הפתרון הטכנולוגי שישמור על הפרטיות שלכם ברשת, יאבטח את המכשיר שלכם מפני פריצה וימנע אפליית מחיר.

מה זה VPN?

VPN הם ראשי התיבות של Virtual Private Network - או בעברית: רשת וירטואלית פרטית. הפתרון של VPN, שנולד בעולם העסקי, הוא למעשה די ישן - הוא מסווה את הפעילות המקוונת של המשתמש. זהו שירות תוכנה שמצפין את התעבורה של הגולש, ומעביר אותה דרך רשת שרתים פרטית וסגורה של ספקית השירות. באופן זה, חיבור ה–VPN מאפשר לגולש לקבל כתובת IP של מדינה אחרת, וכך כל נתוני הגלישה שלו ינותבו אליה, וחזרה למיקומו של הגולש. בצורה זו המשתמש יכול להתחזות לגולש ממדינה אחרת, ולהתגבר על מחסומי צנזורה שמפעילות ספקיות האינטרנט בחלק מהמדינות. בזכות ההצפנה, אפילו ספקיות האינטרנט לא יכולות לדעת מה עושה הגולש, ביכולתן לדעת רק שהוא מחובר בחיבור מאובטח ושולח מידע.

שגיא גידליצילום: אלעד ניידר

"ה-VPN מצפין את הגלישה וגם משנה את כתובת ה-IP של הגולש", מסביר שגיא גידלי, מייסד חברת saferVPN ואחראי שיווק ומוצר בחברה. "המשתמש מתחבר לשרת שלנו שנמצא במקום מרוחק - למשל בארה"ב - ומקבל כתובת IP חדשה. "הטכנולוגיה של VPN יוצרת רשת פרטית מאובטחת, על גבי רשת ציבורית. היא פותחה בתחילת שנות ה–90, במקור לטובת ארגונים שהשתמשו בה כדי לאפשר לעובדים להתחבר למחשבי הארגון מרחוק. עם הזמן, לקחו את אותה טכנולוגיה והעבירו אותה לשימוש של לקוחות פרטיים בכל העולם".

שני גורמים מרכזיים נוספים הגבירו את השימוש בטכנולוגיית VPN. הראשון הוא עקיפת צנזורה במדינות שונות בעולם, שחוסמות גישה לאתרים מסוימים. דוגמה בולטת לכך היא סין, שבה הגלישה בפייסבוק, בטוויטר ובגוגל אינה מתאפשרת. גורם נוסף הוא העובדה שהטכנולוגיה הזאת מאפשרת גישה חופשית לשירותי תוכן שונים כמו נטפליקס או ספוטיפיי, החוסמים את התכנים שלהם על פי מיקום גיאוגרפי - פרקטיקה המכונה Geo restrictions.

לדברי גידלי, מאז 2013 החברה שלו משתפת פעולה עם ארגון זכויות האדם advancing human rights, ויחד הם מנהלים קמפיין בשם unblocktheweb, שמתרחב כל הזמן. "זה התחיל אחרי שקיבלנו מייל מאמא אחת באזרבייג'ן, שסיפרה על הבן שלה שנרצח בזמן שירותו הצבאי. אזרבייג'ן היא מדינה עם צנזורה הדוקה, והדרך היחידה שבאמצעותה יכלה האם להעלות את הנושא לידיעת הציבור היתה דרך טוויטר. מכיוון שרשתות חברתיות חסומות במדינה, היא השתמשה ב–VPN שפתח לה את הגישה לטוויטר, וכך חשפה את המקרה לעולם כולו. לאחר מכן היא כתבה לנו עד כמה זה עזר לה, ושבלי השירות היא לא היתה יכולה לעשות זאת. זה ריגש אותנו ונתנו לה מנוי חינם".

גידלי טוען כי כיום יותר מ-65 מדינות בעולם מצנזרות את האינטרנט ברמה מסוימת. "ב-2013 ארדואן חסם את טוויטר בטורקיה, וסיפקנו חשבונות VPN חינם לאקטיביסטים במדינה", הוא מספר. "כיום, דרך הפלטפורמה movement.org, שבנה ארגון advancing human rights, אנחנו עוזרים לאקטיביסטים בסוריה, איראן, טורקיה ומדינות שונות - כאשר המטרה היא לסייע להם לקבל את הזכויות הבסיסיות שלהם, כמו חופש ביטוי".

מה היתרונות של VPN?

במגזר העסקי - חברות מסחריות, בעיקר גדולות, משתמשות בתשתית VPN לאבטחה של תעבורת המידע, וגם כדי לאפשר גישה מרחוק לרשת הארגונית. כך התחיל שירות ה-VPN, והוא עדיין קיים בעסקים רבים, בעיקר ארגונים מבוזרים או כאלה שרוצים לאפשר לעובדים גישה מהבית. הרבה אנשי עסקים מתקינים VPN כדי להצפין את תעבורת הגלישה שלהם כשהם גולשים ברשתות WiFi ציבוריות, למשל בבתי קפה, נמלי תעופה או בתי מלון, מתוך חשש שמישהו עוקב אחר התעבורה הזאת.

במגזר הפרטי - VPN מאפשר גלישה בטוחה. הטכנולוגיה מאפשרת לגולש להסתיר את תעבורת הרשת שלו מפני גופים מסחריים, ממשלות והאקרים. הנושא רגיש במיוחד במדינות טוטליטריות, אבל אדוארד סנודן חשף לעולם שגם בארה"ב הדמוקרטית ארגוני הביון מרגלים אחרי משתמשים תמימים. חשיפות סנודן הגדילו את המודעות לסיכוני אבטחה, ו-VPN הוא אחד האמצעים המקובלים והפשוטים למיזוג מפני מעקב וירטואלי. גם גולשים פרטיים נעזרים ב–VPN כדי לשמור על עצמם בעת שימוש ברשתות WiFi ציבוריות שהתעבורה בהן לעתים אינה מאובטחת, ודרכן ניתן לגנוב סיסמאות, מספרי כרטיס אשראי ומידע אישי.

עקיפת צנזורה - כאמור, יש מדינות שבהן הגישה לאתרים מסוימים חסומה. כך למשל, בסין, שבה אתרים רבים חסומים - ניתן לגלוש באתרים אלה באמצעות VPN וליצור מראית עין שהגולש נמצא במדינה אחרת.

גישה בלתי מוגבלת לאתרי אינטרנט חסומים - שירותי VPN משרתים את קהל הגולשים שמעוניין לצרוך שירותים מחו"ל החסומים במדינות שונות, כמו נטפליקס, הולו, פנדורה וספוטיפיי. חברות התוכן יודעות לזהות כתובת IP של משתמשים, ובאמצעות VPN ניתן לבחור את המיקום, לעקוף את החסימה - ולקבל גישה לתוכן המוגבל. זהו משחק חתול ועכבר, מכיוון שחלק מהחברות כבר למדו לזהות את כתובת ה-IP של שירותי ה-VPN מתוך ניסיון לחסום אותם.

מניעה של אפליית מחירים ברשת - לדברי גידלי, ברשת קיימת אפליית מחירים על בסיס גיאוגרפי. "אותו כרטיס טיסה למשל, יכול להימכר בישראל במחיר מסוים - ובברזיל במחיר נמוך במאות דולרים", הוא אומר. "באמצעות שינוי המיקום ניתן לבצע רכישות מקוונות כאילו הגולש הוא צרכן ממדינה אחרת - אפילו מאותה מדינה שבה הוא מבצע את הרכישה, ושבה המוצר נמכר במחיר נמוך יותר לתושבים מקומיים".

איך מתחברים ל-VPN?

יש כמה דרכים לעשות זאת. הראשונה היא באמצעות הסלולר - על ידי התקנה פשוטה של אפליקציית VPN.

הדרך השנייה היא באמצעות המחשב השולחני - וכאן יש שלוש אפשרויות: הראשונה, להתקין VPN כתוכנה על הדסקטופ; השנייה, להתקין תוסף לדפדפן כרום או פיירפוקס (חלק לא קטן מחברות ה-VPN מספקות אפשרות זו); האפשרות השלישית היא שימוש בדפדפן ייעודי. לפני כשנה השיקה מפתחת הדפדפן אופרה (שבאחרונה נרכשה מהבעלות הנורבגית על ידי חברה סינית) שירות VPN מובנה בדפדפן וחינמי. בדומה, פיתחה החברה אפליקציות VPN לאנדרואיד - iOS, ומאפשרת למשתמשי סמארטפון גלישה אנונימית מהסלולר.

אילו שירותי VPN מומלצים לשימוש?

בעולם מוצעים עשרות ואולי מאות שירותי VPN מתחרים. איך בוחרים ביניהם? הדרישה של הגולש צריכה להיות כמובן לשירות VPN אמין, מהיר, זול ככל הניתן, וכזה שמחויב לפרטיות הגולשים. באופן כללי, ככל שיש לחברה יותר שרתי VPN ביותר מדינות, חוויית הגלישה תהיה טובה יותר (מטבע הדברים, VPN עשוי להאט את קצב הגלישה).

בקרב מומחי האבטחה עולים שמות של כמה שירותים מומלצים: Freedome VPN של חברת אבטחת המידע F-Secure הפינית במחיר של 4.16 יורו לחודש (לשלושה רישיונות); NordVPN במחיר 3.29 דולרים לחודש (בתשלום מראש לשנתיים); PIA במחיר 3.33 דולרים לחודש ו–Mullvad במחיר של 5 יורו לחודש. מדי פעם, באתרי טכנולוגיה שונים מציעים דילים על שירותי VPN בתשלום אחד של כ-50 דולר לכל החיים.

אריאל הוכשטדט, מייסד אתר vpnMentor.com להשוואת שירותי VPN, מסביר למה כדאי לשים לב כשבוחרים ספק VPN:

1. "היזהרו משירות חינמי. מחקר שפורסם בתחילת 2017 הראה כי 38% מהתוכנות החינמיות באנדרואיד הן למעשה תוכנות זדוניות. מעבר להיבטי המהירות והבטיחות שאינם ודאיים, זכרו: אם אינכם משלמים על המוצר - אתם המוצר".

2. "קראו ביקורות גולשים. VPN שנחשב למוביל בשנה שעברה יכול להיחשב היום לנחות. הגולשים ממהרים להגיב על חוויות לא טובות או לשתף כמה מהיר הסטרימינג".

3. "אם הפרטיות חשובה לכם, השתמשו רק בספקים שיושבים מחוץ ל'14 מדינות העיניים', שבהן יש ברית בין שירותי ביון, שמשתפים מידע על משתמשים. כך למשל, אם ה-VPN שלכם אמריקאי, ה-NSA ישתף מידע על המשתמשים עם שירות הביון הגרמני. כיום המשתמשים רבים ממליצים בעיקר על ExpressVPN ועל NordVPN - בין השאר, כי הן היחידות שמצליחות לעקוף לאורך זמן את חסימות נטפליקס, אבל גם משום שהן אינן ממוקמות באחת ממדינות העיניים, ובתי המשפט אינם יכולים לחייב אותן למסור מידע לשירותי ביון", אומר הוכשטדט.

כדי למצוא בדיוק את מה שאתם מחפשים, למשל שירותים שמכבדים תשלום בביטקוין, אפשר להיעזר באתר thatoneprivacysite.net שמדרג את כל שירותי ה-VPN בעולם, או להיעזר באתר best–vpn.net.

האם יש שירותי VPN חינמיים?

כן. יש שירותי VPN חינמיים אבל יש להביא בחשבון שלרוב חברות שמציעות שירות חינמי יחזיקו פחות שרתים, ויהיה להן פחות רוחב פס - כך שמהירות הגלישה עלולה להיפגע. בכל מקרה, המודל העסקי של חברות כאלה הוא בדרך כלל פרסומות. שירות VPN חינמי לא רע הוא BetterNet, שפועל בכל הפלטפורמות: ווינדוס, מק, iOS ואנדרואיד, וכן כתוסף לדפדפני כרום ופיירפוקס.

חלק משירותי ה-VPN ייתנו לכם להשתמש בחינם בשירות עד מגבלת נפח מסוימת. למשל, שירות Phantom VPN של חברת אבטחת המידע הגרמנית Avira מאפשר שימוש חינמי עד מגבלת נפח גלישה של 500 מגה בחודש. אפשרות דומה היא שירות VPN נעים לעין בשם Tunnelbear. אם תדליקו את ה-VPN רק כשאתם צריכים, למשל ברשת WiFi ציבורית או כשאתם עושים משהו רגיש במיוחד - האופציה הזו עשויה להספיק לכם.

אפשרות שנייה ואלגנטית ליהנות מ-VPN חינמי היא פשוט להתקין דפדפן אופרה. הדפדפן, הן בגרסתו למחשב והן בגרסה לנייד, כולל שירות VPN חינמי ללא הגבלה. השירות הוא פרי שיתוף פעולה עם חברת VPN קנדית בשם SurfEasy, וניתן להפעיל אותו מהגדרות האבטחה של הדפדפן.

אפשרות שלישית ליהנות מ-VPN חינמי הוא שירות Hola של חברת ההיי־טק הישראלית בעלת אותו השם. Hola עובדת קצת אחרת: לחברה אין רשת של שרתים ברחבי העולם, ולמעשה זו פלטפורמה שיתופית במודל P2P (עמית לעמית). כל אחד שמתקין את ה-VPN הוא גם משתמש וגם "מיני שרת", כלומר נקודת יציאה לרשת. מסיבה זו יש ל-Hola כ-80 מיליון נקודות גישה לרשת, והיא מאפשרת גלישה מכל מדינה בעולם.

עופר וילנסקי ודרי שרייבמן במשרדי הולהצילום: אייל טואג

עופר וילנסקי, מנכ"ל Hola, אומר כי "יש בעולם 130 יצרני VPN, וכולם עולים כסף. אבל המודל שלנו מאפשר לספק שירות למשתמשים פרטיים בחינם. מודל ה-P2P שלנו מאוד מנומס - כשמשתמשים בנו מהווים שרת רק כשהמכשיר לא בשימוש, מחובר לוויפי או בטעינה, ובכך אנחנו שונים מאחרים. אנחנו מייצרים פתרון, אבל כדי להרוויח כסף אנחנו לא מוכרים את הפרטים של המשתמש, אלא משתמשים במשאבים שלו כשהוא לא משתמש בהם, כמו Airbnb.

וילנסקי מוסיף כי כדי ש–Hola תספק למשתמש הפרטי את השירות בחינם ותייצר רווח, החברה פיתחה שירות עסקי, המאפשר לחברות להסוות את תעבורת הרשת שלהן כאילו היו משתמשים פרטיים, ובכך מאפשר להן לאסוף מודיעין עסקי.

עם זאת, יש מומחי אבטחה שמזהירים מפני הצטרפות לרשת זו, משום שהמחשב שלכם יכול לשמש גישה לשימושים פסולים. Hola מאפשרת להשתמש ב-VPN שלה גם בלי להשתמש בכם כנקודת יציאה לרשת, אבל אז המוצר כרוך בתשלום של5 דולרים לחודש.

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב