יש עתיד נקנסה בעקבות שימוש לא חוקי במידע על ניצולי שואה

מפלגת יש עתיד נקנסה ב-40 אלף שקל לאחר שעשתה שימוש במידע על ניצולי שואה לצרכי תעמולה לקראת הבחירות לכנסת ה-20 והפרה בכך את חוק הגנת הפרטיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) במשרד המשפטים הודיעה הבוקר למפלגת יש עתיד כי לאחר חקירה שערכו נמצא כי המפלגה עשתה שימוש לא ראוי במאגר מידע של ניצולי שואה והפרה את פרטיותם לצרכי תעמולה ועל כן יוטלו עליה שני קנסות מנהליים בסך של 40 אלף שקל. יחד עם מפלגת יש עתיד הוטלו קנסות גם על עמותת "מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל", שהחזיקו מאגר מידע שלא נרשם בפנקס מאגרי המידע ויו"ר העמותה קולט אביטל על כך שהעבירה את קבצי המידע השייכים לעמותה למפלגת יש עתיד.

לאחר מערכת הבחירות האחרונה עלה החשד כי יש עתיד פעלו שלא כדין כדי ליצור קשר עם ניצולי שואה על מנת להציג בפניהם את הישגי המפלגה ויו"ר המפלגה ח"כ יאיר לפיד בנושא. התלונות הגיעו למשרדי רמו"ט שפתחו בהליך פיקוח מקיף בו הגיעו למשרדי המפלגה והעמותה ולאחר חקירה נמצא כי אביטל העבירה לבקשתו של לפיד קבצים הכוללים רשומות המכילות מידע אישי רגיש ומזוהה על ניצולי שואה ללא ידיעתם. רמו"ט גילו כי ביש עתיד השתמשו במידע לצרכי תעמולה ולשם פנייה בדיוור ישיר לניצולי שואה לקראת הבחירות לכנסת ה-20.

כאמור, המפלגה נקנסה בסך 25 אלף שקל על פגיעה בפרטיות ניצולי השואה ובעוד 15 אלף שקל על כך שפנתה בדיוור ישיר לניצולים ללא מתן פירוט כפי שמחייב חוק הגנת הפרטיות בעת פנייה מסוג זה. על העמותה הוטל קנס של 10,000 שקל על כך שניהלה מאגר מידע שלא נרשם אצל רשם מאגרי המידע שברמו"ט כפי שמחייב החוק. על אביטל הוטל קנס של 5,000 שקל על כך שהעבירה את קבצי המידע למפלגת יש עתיד.

ממפלגת יש עתיד נמסר בעקבות הליך השימוע במשרד המשפטים: "יש עתיד חרטה על דגלה את השמירה על הוראות החוק ועמידה בכל כללי מנהל תקין. מדובר בתקלה חד פעמית שנעשתה בזמן מערכת בחירות, בתום לב וללא ידיעה שהעניין אינו תקין. מדובר בפעם ראשונה שהמפלגה חורגת מהוראות החוק ואנחנו לוקחים על עצמנו אחריות מלאה על התקלה ופועלים כדי שהדבר לא יקרה שוב".

יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה כבר בפברואר 2015 ליועמ"ש בדרישה כי ידרוש ממפלגת יש עתיד לחשוף את המקור לרשימות ניצולי השואה בהן עשתה שימוש לצורך קמפיין הבחירות. הפנייה נעשתה בעקבות תלונות על כך שנציגים של המפלגה התקשרו לניצולי שואה והציעו להם הסעה לקלפי אם יצביעו למפלגה. בעקבות הפנייה נפתחה חקירה של התלונה במשרדי רמו"ט.

גלאון אמרה היום כי "הקנס הוא לעג לרש. הרווח הפוליטי שעשתה יש עתיד מהשימוש ברשימות לא ניתן להערכה כספית. משך הזמן הלא סביר לחקירת התלונה, שנתיים, איפשר למפלגה למעשה להמשיך ולנצל באופן ציני את הרשימות שקיבלו לידיהם בדרך לא דרך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"