רג-טק |

סין פותחת את הדלת לסטארט־אפים זרים - הם רק צריכים לספק את הקוד

חוק הסייבר החדש בסין מהדק את הפיקוח על האינטרנט

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
CHINA TECH TEMPLE
צילום: בלומברג
רותי לוי
רותי לוי

חוק ביטחון הסייבר החדש של סין, שצפוי להיכנס לתוקף ביוני, מהדק את הפיקוח על תכנים וטכנולוגיות אינטרנט, ועשוי להשפיע על סטארט־אפים ישראליים הפועלים בשוק הסיני או מתכוונים להיכנס אליו. החוק מחייב איסוף מידע אזרחי ושמירתו בתוך גבולות סין בלבד, ולפי הוראותיו, כל מידע אישי שנאסף בסין על ידי חברות העוסקות בתשתיות מידע חיוניות, כמו תקשורת או פיננסים — חייב להישמר על שרתים בסין. כמו כן, חברות המעניקות שירותים כמו שם מתחם (דומיין), הפצת מידע ברשת ושירותי הודעות, חייבות לדרוש מהלקוחות את פרטיהם האמיתיים ולמנוע מהם שירות אם הם מסרבים למסור אותם.

דורון אלה וישראל כנר, דוקטורנטים וחוקרים עמיתים במכון למחקרי ביטחון לאומי, מסבירים כי כל חברת טכנולוגיה ישראלית העוסקת ברשתות החברתיות או בתחום המידע, תפוקח על ידי הרשויות הסיניות ותיאלץ לפעול תחת מגבלות רבות בעקבות כניסת החוק לתוקף.

"חברות ישראליות המעוניינות לפעול בסין, צריכות להביא בחשבון שהממשל הסיני יוכל לדרוש את העברת קוד המקור שלהן לבחינתו — דבר המעלה חשש כי הוא ישתמש בו לצרכיו, או יאפשר לחברות סיניות המקושרות אליו להעתיק את הקוד", אומר אלה. "בנוסף, הממשל יוכל לדרוש את המידע שאספו על לקוחותיהם הסינים. ברשתות חברתיות מערביות אפשר לפתוח חשבונות משתמש תחת זהות בדויה, ואילו בסין המשתמשים חייבים להיות מזוהים, כי אם הם מתבטאים בצורה לא מתאימה, הממשלה רוצה גישה אליהם".

אלה וכנר מציינים כי הממשל הסיני מבקש לשדרג את יכולות המדינה בתחום שירותי האינטרנט והסייבר, והחקיקה החדשה מתווה קו פעולה לחברות הסיניות, שיצטרכו לשפר את הטכנולוגיה שבידיהן לפי צורכי הממשל ודרישותיו. "גם חברות סייבר שירצו למכור לסין יצטרכו כנראה לחשוף את קוד המקור, וגם אם הממשל לא ידרוש זאת מיד עם תחילת פעילותן, החוק מאפשר לו לדרוש את הקוד בכל שלב שהוא, כך שהן יצטרכו להתכונן לכך", אומר כנר. "מובן שהחברה יכולה לסרב, אבל הפעילות שלה כנראה תופסק לאלתר".

לשאלה אם החוק יכול לספק הזדמנויות מכירה דווקא עבור חברות סייבר ישראליות, השיב כנר: "החוק מעודד חברות סיניות מקומיות לפתח מענה מלא לצורכי הסייבר הסינים, וחותר באקטיביות נגד פעילות של חברות מערביות. היוצא מן הכלל הוא אם חברת הסייבר המערבית תציע לממשלת סין פתרון טכנולוגי שיוכל לסייע בפועל לממשלה לאכוף את חוקי הסייבר — אז אולי זו תהיה הזדמנות למכירה".

להרחבה: ראו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה