ראיון מיוחד |

החברה שצמחה ב-200% בשנה - ודחפה את אינטל לרכישת מובילאיי

ההצלחה המסחררת: ג'ף הרבסט, סגן נשיא בחברת Nvidia, מסביר איך מניעה חברת מעבדים גרפיים את המהפכה התעשייתית החדשה

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ף הרבסט, סגן נשיא הפיתוח העסקי באנבידיה
ג'ף הרבסט, סגן נשיא הפיתוח העסקי באנבידיהצילום: נבידיה
אלירן רובין
אלירן רובין

בשנת 2012 התרחש אירוע שהביא לפריצת דרך משמעותית בחקר הבינה המלאכותית בעולם ואת אותותיו אפשר לראות כיום גם בישראל. במסגרת אתגר האימג’-נט שנערך מדי שנה על ידי האוניברסיטאות, סטנפורד, מישיגן וצפון קרולינה הציגו שלושה חוקרים יכולות משופרות ביכולת מחשוב לזיהוי תמונה ואובייקטים. מובילאיי הישראלית שנמכרה שלשום לחברת אינטל ב-15 מיליארד דולר - נולדה מתוך מחקר מעמיק של פרופ’ אמנון שעשוע בדיוק בתחום זה, כאשר היא מפתחת יכולות לעיבוד ויזואלי בזמן אמת של סביבת הרכב.

במסגרת התחרות, שלושת החוקרים שמאז הפכו לכוכבים של עולם הבינה המלאכותית, ג’ף הינטון, איליה סוצקבר ואלכס קרישבסקי, הצליחו בעזרת בניית רשת נוירונים מלכותית ושיטת חישוב המכונה למידה עמוקה (Deep Learning), שהיו מוכרות כבר מספר עשורים, להפחית דרמטית את שיעור הטעות בזיהוי אוביקטים. אחד הגורמים שוברי השוויון היה השימוש במעבדים גרפיים (GPU) ככוח מחשוב ועיבוד, לעמות השיטה המוכרת עם יחידות עיבוד מכרזיות - CPU.

אותו מחקר היווה זרז משמעותי לחזרתה של הלמידה העמוקה לתודעת המחקר האקדמי, לאחר עשור של קיפאון, ולחדירתה של שיטת החישוב לשוק העסקי ולחברות הטכנולוגי. היום מרבית חברות הטכנולוגיה הגדולות משתמשות בלמידה עמוקה לטובת עיבוד מידע מסוגים שונים. חוקרים מגדירים את הלמידה העמוקה כאחת המהפיכות הגדולות בענף מדעי המחשב, על אף השימוש המוגזם שנעשה במונח בשנה האחרונה, כאשר כמעט כל סטארט-אפ טוען כי הוא מיישם יכולות כאלו.

אך מלבד התוצאות עצמן של המחקרים, שבאים לידי ביטוי בשימוש שלנו בגוגל או במוצרי המציאות הרבודה, הארכיטקטורה בה נבנתה הרשת, והשימוש במעבדים ששומשו עד אז בעיקר כמאיצים גרפיים לגיימרים - הביאו לפתע לצמיחה של חברת אנבידיה (Nvidia) - מי שמפתחת ומייצרת משנת 1993 את אותן יחידות עיבוד גרפיות.

השיטה שהלכה והתפתחה היוותה אוצר עבור אנבידיה. במהלך ארבע השנים האחרונות זינקה מניית החברה במאות אחוזים, כאשר החברה הופכת, או לכל הפחות ממתגת את עצמה, כמי שסוללת את הדרך ליכולות חישוב של העתיד. מעבדי Nvidia מובילים את השוק עבור כל מי שרוצה לבנות מנועי חישוב מבוססי למידה, וכמעט שאין חיפוש של המונח Deep Learning בגוגל שלא יקפיץ את שם החברה.

התפנית – והקשר הישראלי

אך מה שנראה כמו שיח השמור לחוקרי הבינה המלכותית באקדמיה או בחברות כמו גוגל ופייסבוק, מקבל תפנית משמעותית בימים האחרונים - ואף פוגש כמעט כל ישראלי. עלייתה של אנבידיה שיש מי שטוען קרתה במקרה, השאירה חברות כמו אינטל בעולמות הפיתוח של שבבים ומעבדי ה-CPU שמהווים אמנם שוק ענק - אך לא מותאם תמיד לצרכים הגוברים בבינה מלאכותית, ומה שהביא במידה מסויימת להתעניינות באחת החברות החדשניות בעולמות אלה - מובילאיי.

במאמר שפורסם לפני מספר שבועות באקונומיסט תחת הכותרת "השליטה המוחלטת של אינטל בתחום השבבים מתערערת ככל שתחום הבינה המלאכותית מתפתח", מסובר כי יותר ויותר שחברות טכנולוגיה מעדיפות מעבדים מורכבים הרבה יותר שעונים לדרישות הממוקדות שלהן.

בתחום הרכב האוטונומי למשל אליו פנתה מובילאיי לפני 18 שנה, נדרש כוח עיבוד עצום כדי שמערכות הרכב יוכלו בכל רגע נתון לנתח את כל סביבת הרכב, קרי, הולכי רגל, תנועת ומהירות מכוניות בסביבה, האטה פתאומית, מעבר נתיבים או השתלבות בכיכר. כל מה שנראה כמעט ברור מאליו לאדם - הוא אחת המשימות המסובכות למחשב. הפיתוחים של מובילאיי שנועדו להתמודד עם האתגרים הללו וקירבו את החברה לרכב אוטונומי - הם הסיבה המרכזית לרכישת החברה על ידי אינטל שמחפשת את כרטיס הכניסה לעולם זה.

ואם נחבר את כל הנקודות - חברה אחרת שעשתה זאת היא אנבידיה, בין היתר עם חברת הרכב טסלה הנחשבת בעצמה לחלוצה בתחום הרכב החדש. לטסלה עד לפני מספר חודשים עוד היה שיתוף פעולה עם מובילאיי, אך הוא נעצר.

עם זאת יש שטוענים כי אותן יחידות עיבוד של אנבידיה טובות להיום, והן אולי מציגות תוצאות טובות למגוון רח של בעיות - אך אינן מצטיינות באף אחת מהם. עולה השאלה האם פיתוחים ייעודיים לפתרון בעייה מסויימת, כמו השבב של מובילאיי, יכולים לתפוס את מקומם של המעבדים הללו בשנים הבאות בשווקים החדשים. גוגל בעצמה חשפה לפני כחצי שנה מעבד חדש לגמרי, המכונה TPU, שתמוך בשירותים החדשים שלה.

בראיון בלעדי שנערך לפני שבוע עם ג’ף הרבסט, סגן נשיא חטיבת הפיתוח העסקי בחברת אנבידיה, מספר ימים לפני חשיפת עסקת אינטל מובילאיי, מספר הבכיר בחברה על השינויים שחוותה החברה בעת האחרונה. "ידענו שמחשוב מקבילי (האופי שבו מתבצע החישוב במעבדים גרפיים א”ר), יהיו אבן בניין חשובה בדור הבא של הטכנולוגיה. לא ידענו בהכרח שלמידה עמוקה תהיה ה-Killer App שתיבנה מעל כל זה, אבל כן ידענו שאנחנו צריכים לבנות את הכלים לפני שיחלו לצוץ כל האפליקציות שיישתמשו בכלים הללו.

"זה לקח הרבה שנים, ואנחנו מתחילים לראות את התמורה עכשיו. אני חושב שאנחנו רק בהתחלה של השינוי הענק הזה - ואני לא מדבר על המניה - היא תדאג לעצמה. מעבדים גרפיים הם המנוע ללמידה עמוקה- בליGPU מהפיכת הלמידה העמוקה לא היתה מתרחשת", אומר הרבסט שהגיע לישראל במסגרת כנס Axis שנערך בתל אביב לפני כשבוע.

"חשוב להבין שזה לא משהו שקרה בין לילה. מישהו בא ואמר לי פעם - ‘יש לכם הרבה מזל’, זה לא מזל ודברים לא קרו במקרה. זה המצב שהזדמנות תופסת מוכנות”, הוא טוען.

בדומה לאופן שבו ממתגת עצה החברה, הרבסט הרבה לדבר על בינה מלאכותית והאופנים שבה היא פועלת. "ראייה ממוחשבת תמיד היתה עניין גדול, אבל רבים מהחוקרים והמדענים שהתעניינו בעיקר בראייה ממוחשבת, שינו את הפוקוס ומתמקדים בלמידה עמוקה. כדי לזהות תמונה או דיבור נדרשת כתיבה של המון שורות קוד. אם רוצים ללמד מכונית לזהות בנאדם, היא צריכה לזהות אותו כשהוא הולך, כשהוא רץ, חצי מוסתר או אולי שוכב. מודלים של למידה עמוקה מאפשרים לדאטה עצמו לבצע את העיבוד. האפשרות לבנייה של רשת נוירונים כדי ללמד מחשב מתוך נסיון אישי שלו, כמו שאדם לומד, לוקחת את משימת התכנות הרחק מהעולם הישן שבו מתכנת מזין את המערכת, לכדי מצב שבו המידע מבצע את התכנות. זה לא ישנה רק את עולם הרכב - אלא את כל עולם התכנות עצמו", אומר הרבסט.

"בינה מלאכותית היא הקטליסט של המהפיכה התעשייתית הבאה”, מצהיר הרבסט. "כמו שהאינטרנט שינה את כמעט כל תעשייה, ולאחר מכן הגיעו הרשתות החברותיות והכלכלה השיתופית - בינה מלאכותית כעת נכנסת לכל מרכיב בחיים שלנו. אם יש בעל עסק שלא חושב כיצד בינה מלאכותית תשנה את החברה שלו - הוא כנראה כבר בעמדת נחיתות. אנחנו עומדים בפני האצה דרמטית של העולם הטכנולוגי - העובדה שמחשבים יכולים לתכנת לבד, יביאו את היכולות הטכנולוגיות לשלב אחר לגמרי.

במהלך שלושת העשורים האחרונים אנבידיה פיתחה וייצרה מעבדים גרפיים. זו ליבת הפעילות של החברה, שעניינה לרוב את שוק הגיימרים, המעצבים - וכל מי שנדרשו לכוח רב לצורך עיבוד גרפי. ייתכן ומי שרכש מחשב בשנים האחרונות זוכר את השם אנבידיה מצויין כחלק מהרכיבים המוטמעים במחשב האישי. במהלך השנים האחרונות נכנס השימוש במעבדים אלו לשימוש רווח יותר למשימות חישוב שאינן קשורות לגרפיקה. חומרה זו מוגדרת כיום בחלק מהמקרים כ-GPGPU כאשר GP מתייחס לשימוש כללי General Purpose ויש יותר ויותר חברות שמתחילות לפזול לכיוון.

אתה חושב שהמעבדים שלכם הם עדיין המוצר המוביל בשוק הזה. יש הרבה שרואים את הפוטנציאל ומצטרפים כמתחרים.

“זה ברור שהם יעשו זאת. הסיבה שהרבה מצטרפים לכך היא שזה השוק הגדול ביותר בעולמות הטכנולוגיה יהיה סביב למידה עמוקה. כולם רוצים להיות חלק מזה, העניין הוא שאנחנו עושים את זה כבר קרוב ל-20 שנה. לא התחלנו לבות מעבדים גרפיים לפני שנתיים, ואמרנו - אנחנו יודעים לעשות למידה עמוקה. אנחנו כבר שנים בעסק הזה.

"הפכנו את המעבדים שלנו לחכמים יותר ופתחנו אותם למתכנתים לפני 15 שנה, בנינו אקו-סיסטם שלם סביב שפת התכנות CUDA שמאפשרת למפתחים לבנות את כל הדפוסים עבור למידה עמוקה. אני מאמין שיהיו עוד שייצטרפו לשוק הזה ואני מאמין שמקומם של המעבדים הללו איתנו לעוד שנים רבות. אין להם מחליף בכל מה שקשור לאימון של המחשב. הייתרון שלנו היא לא רק בהשקעה בחומרה עצמה, אלא גם בכל התוכנה שפיתחנו מסביב.

"שאלו אותי באחרונה איך הפכנו מחברה שבונה מעבדים לחברה שמתמקדת בשוק הרכב. זה הרבה יותר מורכב מזה. אנחנו הופכים להיות חברה שהיא פלטפורמה - ולא רק חברת שבבים. יותר מחצי מהמהנדסים של אנבידיה הם אנשי תוכנה ולא חומרה"

"למידה עמוקה דורשת לא רק שבבים מאוד מהירים, אלא שכבה שלמה של כלי תוכנה שיאפשרו לאותה למידה עמוקה לעמוד במשימות שהיא נדרשת להם. גם אם תבוא חברה עם מעבד זהה לשלנו, ידרשו לה שנים של פיתוח תוכנה כדי לגרום להכל לעבוד כמו שצריך עבור משימות של בינה מלאכותית. אני לא אומר את זה כדי להמעיט בתחרות - אנחנו לוקחים את זה מאוד ברצינות.

"אינטל היא תחרות"

במהלך הראיון שנערך לפני עסקת אינטל מובילאיי נשאל הרבסט אודות התחרות מול החברות. "אינטל היא בהחלט תחרות, אבל היופי אצלנו הוא השימוש באותה פלטפורמה ששימשה בעיקר לצורך גיימינג, כעת גם לטובת שווקים חדשים שמגדילים את השוק שלנו בצורה דרמטית". על מובילאיי טען כי הן פונות כיום לשלבים אחרים בתכנון הרכב האוטונומי. מאוחר יותר סירבו באנבידיה להתייחס לעסקת המיזוג בין אינטל ומובילאיי.

ג'ן סונג יאנג, מנכ"ל אנבידיהצילום: David Paul Morris / Bloomberg

אני מסתכל על גודל השוק שאנחנו נמצאים בו. שוק הרכב עצום, מרכזי נתונים (Data Centers) הם שוק משמעותי עבורנו ואם מסתכלים על הדוחות שלנו הוא גדל בצורה משמעותית. גיימינג זה עדיין השוק הכי גדול שלנו, אבל הצמיחה הגדולה ביותר היא ברכב ומרכזי נתונים. אבל גם מציאות רבודה ומציאות מדומה מתחילים להוות שוק משמעותי. כולם בונים מערכות שייתמכו בזה. כל הדברים הגדולים הללו ינועו באמצעות מעבדים גרפיים - ואנבדיה שולטת בשוק הזה".

יש כיוונים נוספים מלבד חומרה?

“זה עדיין שוק ענק. אתה קורא לזה חומרה, אני מעדיף לקרוא לזה פלטפורמה המשלבת חומרה עם תוכנה. החברה הכריזה על מחשב על עם 8 מעבדי אנבידיה-טסלה שאנחנו מוכרים כמנוע חכם למרכזי נתונים, בנינו את כל התוכנה מסביב למחשב הזה. כל ספקיות הענן רוכשות מעבדים של אנבידיה. כל חברות האינטרנט הגדולות קונות מעבדים גרפיים, בעיקר עבור יכולות לזיהוי תמונה, זיהוי קול והבנת שפה טבעית. אלו הזדמנויות אדירות עבורנו.

אתם מהמרים על למידה עמוקה - למרות שהמחקר עדיין תוהה לגביה

“זה כלי יחסית חדש, אבל אין סיבה שלא נהמר עליו. זה לא שאנחנו צריכים לבנות מאפס את התשתית שלנו. הגיימרים היו פה ושילמו לנו כדי שנשקיע באותה טכנולוגיה שאנחנו היום מיישמים כדי להאיץ יכולות של למידה עמוקה. אז כן - נמשיך להשקיע בזה, ואנחנו עושים את זה בריצה מאוד מהירה. שוק הגיימרים והמעצבים הם המנוע שלנו שמאפשר את זה".

מעוניינים במהנדסים ישראלים

צילום: John Locher/אי־פי

אנבידיה לא נשארה אדישה לתעשיית ההיי-טק המקומית והחליטה לפני מספר חודשים, כפי שנחשף ב-TheMarker להקים פעילות מחקר ופיתוח בישראל, בדומה למאות חברות רב לאומיות שפועלות כאן. כיום פועל המרכז ממשרדים זמניים בתל אביב ומעסיק כ–12 עובדים. את הפעילות מנהל אבי שפירא, מי שבעבר מכר את חברת גרפיק רמדי (Graphic Remedy), עם שותפו יקי טבקה, בכ–5 מיליון דולר לענקית השבבים AMD. הרבסט היה למעשה מי שגייס את שפירא למשימה.

“הייתי פה בנובמבר האחרון וערכנו כנס משלנו, והתחלנו את הפעילות. אנחנו מאוד רציניים בכל מה שקשור לגיוס עובדים כאן - וזה הולך להיות מרכז מו”פ רציני מאוד עבור החברה במהלך השנים הקרובות. אנחנו מאוד מתעניינים באנשים עם ידע בבינה מלאכותית במיוחד למידה עמוקה והחיבור לתעשיית הרכב המתחדשת, וכן מציאות רבודה ומדומה. אנחנו מאוד אוהבים את הכישרונות הישראליים והאקדמיה, ואנחנו בונים על המרכז הזה. ישראל היא אחד מהמקומות הטובים בעולם להעסקת אנשים בתחומים הללו”, מסר הרבסט.

"יש לנו משרד מאוד קטן כרגע. אנחנו מחפשים משרד גדול יותר באזור תל אביב, כנראה בקרבת תחנות הרכבת. עדיין לא החלטנו. אבל אנחנו רוצים שאנשים ידעו שאנחנו פה

לאנבידיה בנוסף ישנה זרוע השקעות בסטארט-אפים בהם היא משקיעה בין 500 אלף דולר ל-5 מיליון דולר בחברה. אחד הסטארט-אפים הישראליים שמשתפים פעולה עם החברה הוא זברה מדיקל. "אני מקווה לבלות כאן יותר זמן, להשקיע בחיפושים אחר הסטארט-אפים האלה, בין אם עבור השקעה, או בעתיד גם לשם רכישה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית