"המשחק המלוכלך" של אובר מתניע את השינוי

נראה כאילו אובר לא חוסכת במאמצים כדי להסתכסך עם הממסד ולעצבן את הרגולטורים - רק כדי להוציא אותם משיווי המשקל שלהם ■ אם מתבוננים בתמונה הגדולה, אפשר למצוא היגיון רב בהתנהגות הזאת: אובר מנסה לחולל מהפכה. ומהפכות - אם אינן באות מלמטה ובטבעיות - לרוב הולכות יד ביד עם אלימות

אליחי וידל
אליחי וידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפליקציית אובר
אפליקציית אוברצילום: בלומברג
אליחי וידל
אליחי וידל

"אובר משחקת מלוכלך", אמרו השבוע מקורות במשרד התחבורה ל–TheMarker, בעקבות החקירה שעורך המשרד נגד חברת אפליקציית הנסיעות. "הם מזלזלים באינטליגנציה של מערכת החוק בישראל", טענו המקורות, בניסיון לבסס את כוונתם להעמיד לדין פלילי את ראשי אובר בישראל. אבל ישראל אינה היחידה שמנסה להגביל את השאיפות הגלובליות של אובר. כמעט בכל מדינה שאליה היא נכנסת — מצליחה החברה לעורר מהומה, אפילו במדינות הפלורליסטיות, הטכנולוגיות והגמישות בעולם.

אובר משחקת מלוכלך בכל מקום שאליו היא נכנסת, כי נראה שזהו הד.נ.א הארגוני שלה. אין כמעט מדינה שבה אובר לא מעוררת מהומות ומחלוקות: בצרפת, באנגליה, באיטליה ובמדינות רבות בארה"ב היא מואשמת כי תחת מסווה מכובס למדי של שירות "כלכלה שיתופית" היא מנצלת נהגים ופוגעת בזכויותיהם, פועלת בניגוד לחוקי העבודה המקומיים וחותרת תחת ארגוני העובדים הוותיקים.

כלי רכב אוטונומיים של אוברצילום: Jared Wickerham/אי־פי

אובר מצליחה גם להסתכסך עם נהגי המוניות הוותיקים, המכוניות שלה מציפות את הערים הפקוקות ממילא — והיא שופכת כסף כדי לפרק את המודל הכלכלי המסורתי של התחבורה הציבורית. וכסף לא חסר לה, בתור חברת הסטארט־אפ העשירה בעולם — עם שווי מוערך של יותר מ–70 מיליארד דולר והשקעות של גופים פרטיים שלא מפסיקות לזרום.

בתוך חמש שנים נהפכה אובר מפלא טכנולוגי לאחת החברות המושמצות ביותר בתקשורת. בחודשים האחרונים כמעט לא עובר שבוע בלי ששמה נקשר לשערורייה כלשהי, שרבות מהן כלל לא קשורות לפעילותה העסקית: החל בהאשמות על הטרדות מיניות במשרדי החברה והתייחסות סקסיסטית וביריונית של בכירים כלפי העובדים, דרך תביעה מצד גוגל על שימוש בטכנולוגיה שגנב ממנה עובד לשעבר ועד החשיפה כי במשך שנים היא הפעילה אפליקציה מזויפת שנועדה למנוע מגורמי ממשל בארה"ב לערוך מבצעי "עוקץ" לחברה.

במקביל לשאיפותיה בתחום המוניות, דוהרת החברה בכל הכוח גם כדי להציב על הכביש מכוניות אוטונומיות מתוצרתה, בניסיון להקדים כל חברה אחרת שכבר פועלת בתחום. לפני כשלושה חודשים אובר "ניפחה שרירים" גם מול הרשויות בסן פרנסיסקו - העיר הראשונה שאיפשרה לה להפעיל את שירותי המוניות שלה לפני כשבע שנים - כשסירבה להפסיק את הניסויים במכונית האוטונומית שלה ברחבי העיר.

אובר כלל לא ביקשה אישור להפעיל את הניסוי, בעוד שחברות כמו גוגל, טסלה ומרצדס בנץ קיבלו כולן אישורים כאלה. אלא שכבר ביום הראשון להפעלת צי המכוניות האוטונומיות שלה, הואשמה החברה במעורבות בתקרית בטיחותית, כשמכונית וולוו ללא נהג שהפעילה צולמה כשעברה באור אדום. אובר האשימה במקרה זה את הנהג שישב מאחורי ההגה לצורך פיקוח.

מנכ"ל אובר, טראביס קלאניקצילום: בלומברג

אובר משחקת מלוכלך, ללא ספק, ונראה כאילו שאינה חוסכת במאמצים כדי להסתכסך עם הממסד ולעצבן את הרגולטורים בכל מקום — רק כדי להוציא אותם משיווי המשקל שלהם. על פניו, נראה כי דפוס ההתנהגות הזה מנוגד לכל היגיון עסקי ומחבל בניסיונות ההתפשטות והצמיחה הכלכלית שלה. אלא שאם מתרחקים מעט ומתבוננים בתמונה הגדולה, אפשר למצוא היגיון רב בהתנהגות הזאת: אובר מנסה לחולל מהפכה. ומהפכות - אם אינן באות מלמטה ובטבעיות - לרוב הולכות יד ביד עם אלימות.

לרגולטור - משרד התחבורה הישראלי בעימות הנוכחי - אין כל אינטרס לשנות את דרכיו. הוא עמל במשך שנים כדי ליצור סטטוס קוו של מחירים בשוק, חילק את העוגה בין השחקנים המוכרים והנוחים לו ועכשיו מעוניין לקטוף את פירות מאמציו (בעיקר אלה שצפויים להבשיל בתקופת בחירות מפלגתיות וארציות). לא כל כך דחוף לשר הממונה ולצוות משרדו להתמודד עם שחקן בינלאומי חזק, ועם הטכנולוגיה החדשה והמודל הכלכלי החדשים שהוא מביא עמו.

האינסטינקט הטבעי של הרגולטור הוא לדחות קבלת החלטות ולדחוק כל מי שמנסה להפר את האידיליה או לשבש את המבנה המסורתי. יותר נוח לו להמשיך להגן על השחקנים הוותיקים ולהאשים את הגורם החדש בפגיעה בחוק - רק כדי לא להתמודד עם בעיות חדשות שלא כתובות בספר כמו טכנולוגיה משבשת ומודלים חדשים (או חלילה לעצבן את התומכים הוותיקים שלו).

אלא שבקצה השני של השירות (נסיעה במוניות, למשל) נמצא גם הלקוח, הציבור, שנהנה מהשירות החדש, הזול, היעיל והאמין יותר — וזאת המהפכה הראשונה שאובר הביאה אתה. הפיקוח על המחירים שמשרד התחבורה מנופף בו הוא חלקי, התעריפים בקווים מסוימים מוגזמים (כמו הלקוחות השבויים משדה התעופה ואליו) והשירות במוניות רבות הוא מתחת לכל ביקורת.

צילום: NEIL HALL/רויטרס

אובר נאלצת "לשחק מלוכלך" ולהיות אלימה ובוטה בשיטות שלה לפרוץ לשווקים חדשים, מכיוון שרק כך היא יכולה לאלץ את הרגולטור המדושן והמנומנם לפעול כדי להתאים את החוק ומבנה השוק לשינויים. שוק המוניות בישראל והתחבורה הציבורית בכלל חייבים שחקנים צעירים, עשירים ונמרצים שייקחו על עצמם את תפקיד הילד הרע, כיוון שבלעדיהם הצרכן הישראלי ימשיך להיות תלוי באינטרסים שכלל לא נוגעים לו או אף פועלים לרעתו.

אובר משחקת מלוכלך וצריכה להמשיך במשחק הזה - כמובן במגבלות החוק. היא חייבת להמשיך לבדוק את הגבולות, לטלטל את השוק לטובת הצרכן ולעורר את הרגולטור לפקוח את עיניו ולהתייחס לשינויים הטכנולוגיים והכלכליים.

אכן, לא כל השיטות שבהן אובר משתמשת הן לגיטימיות, והיא חייבת לוודא שהעובדים שלה זוכים ליחס ולתגמול הראויים, ולו רק כי הם ממלאים חלק חשוב במהפכה שהחברה מחוללת. גם בענף המוניות וגם במירוץ להפעלת מכוניות אוטונומיות - אובר רוקדת סוג של טנגו,שני צעדים קדימה וצעד אחורה. אבל רק ככה היא מצליחה לנוע קדימה, ויותר חשוב מזה — למשוך אחריה את הרשויות החוק והרגולטורים ולגרום להם להתייחס לחידושים הטכנולוגיים ולשיבושים שהם מביאים עמם לשוק, ולקבל החלטות לטובת האזרח והצרכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט