המיזם החדש של יוצאי זאפ: מנוע להשוואה בין חללי עבודה משותפים

אתר ספייסינג של איתן זינגר וחגי אלבו מספק שירות השוואת מחירים ושירותים בין חללי העבודה, ומאפשר גם לחברות פרטיות להציע שטח פנוי במשרדיהם להשכרה ■ "נעשה לשוק שכירות המשרדים מה שעשינו לשוק הסלולרי והמחשבים הניידים, שהביא לירידת מחירים של כ25%"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי אלבו ואיתן זינגר
חגי אלבו (מקדימה) ואיתן זינגר, מייסדי אתר ספייסינגצילום: אלעזר נבו
רותי לוי
רותי לוי

שימוש מוגבר בפלטפורמות שיתופיות הוא אחד המאפיינים המובהקים של בני דור המילניום — הם מעדיפים לגור בשכירות, לאכול במסעדות, לא להחזיק כלי רכב ולעבוד במשרדים ארעיים. WeWork הביאה את הבשורה של מתחמי העבודה המשותפים, אך בתוך זמן קצר הופיעו בשוק מיזמים נוספים רבים של חללי עבודה לשימוש זמני ומזדמן, המספקים גם שירותי משרד.

על פי הערכות, בישראל קיימים כיום 120 מתחמי עבודה כאלה, שמציעים גם שירותים כמו חניה צמודה, חדרי כושר או הדפסת מסמכים. השירותים מתומחרים בצורה שונה בכל מתחם. אתר ספייסינג (Spacing), שעלה לאוויר השבוע, מאפשר לצרכנים להשוות בין 80 מתחמי עבודה שיתופיים — לפי קריטריונים כמו מיקום, מחיר, שטח, תקופת התחייבות, שעות עבודה, תחבורה (סמיכות לרכבת, חניה חינם), שירותים ומתקנים כלולים, אילו אורחים ניתן להכניס (ילדים, כלבים) ועוד.

האתר הוקם על ידי איתן זינגר וחגי אלבו. לשניהם יש ניסיון נרחב בהשוואת מחירים: זינגר הוא המנכ"ל לשעבר של אתר זאפ, ואלבו שימש בעשור האחרון ועד לאחרונה סמנכ"ל הטכנולוגיות של הקבוצה.

כל מתחם בספייסינג כולל עמוד מפורט עם מידע, תמונות וסרטונים של גולשים, שמות החברות שיושבות בו ומסעדות סמוכות. לטענת המייסדים, המוגדרים כמנכ"לים משותפים של האתר, הוא הוקם בהשקעה עצמית של 2 מיליון שקל. בשלב זה, ההצגה באתר אינה כרוכה בתשלום.

מתחם WeWork

ספייסינג לא רוצה להסתמך רק על הצמיחה של חללי העבודה המוסדרים, אלא על שוק גדול יותר — חברות פרטיות שאינן מנצלות את כל שטחי המשרדים שלהן. לדברי זינגר, "כל חברה פרטית ובעלים של משרד יכולים להעלות את חלל העבודה הפנוי אצלם להשכרה. יש רק שני תנאים: דרישת המקסימום להתחייבות מצד השוכרים צריכה להיות עד חצי שנה; ומחיר ההשכרה צריך לכלול את כל העלויות הנלוות — ארנונה, חשמל, דמי ניהול וכדומה". זינגר ואלבו מאמינים כי בישראל קיימות כמה מאות חברות שניתן להשכיר בתוך שטחיהן חללי עבודה וחדרי ישיבות.

לפי חברת הייעוץ אמרג'נט ריסרץ', שוק מתחמי העבודה המשותפים גדל ביותר מ–50% ב–2016, והוא צפוי להכפיל עצמו ב–2017–2018. חלק ממתחמי העבודה המשותפים מתנים את השכירות בראיון קבלה, חלקם פתוחים למיזמים מסוג מסוים, או לקבוצות אוכלוסייה שונות כמו תושבי ירושלים או נשים חרדיות. חלק גדול מהלקוחות הם סטארט־אפים בתחילת דרכם.

רוב החללים המאורגנים גובים דמי שכירות חודשיים. אחרים מאפשרים למשתמשים לשלם על כל שימוש. השוכרים משלמים עבור שטח אישי מצומצם, אך לרשותם עומדים בדרך כלל גם חדרי ישיבות, מטבחון ומרפסת. התשלום כולל חשבונות, מסים, מזגן, מים ושתייה חמה, תשתיות תקשורת, ריהוט, ניקיון, וגם שירותים קהילתיים כמו מפגשים והרצאות.

"אין בשוק גורם שיעשה סדר"

אלבו משמש כיום כיועץ טכנולוגי לקרן ההשקעות הפרטית אייפקס - בעלת השליטה בקבוצת זאפ - המנוהלת בישראל על ידי זהבית כהן. בעשור האחרון הוא מילא תפקידים שונים בקבוצת זאפ, כשהאחרון שבהם היה סמנכ"ל הטכנולוגיות. זינגר הוא רואה חשבון ומשפטן, ובעלים של חברות בתחום הספרים — אינדיבוק, פרובוק וההוצאה לאור דיונון. בעבר היה שותף בחברת פרסום. בין 2006–2013 כיהן כמנכ"ל אתר זאפ.

זאפ התחיל כסטארט־אפ קטן בקיבוץ רמת הכובש ב–2000. ב–2005 רכשה דפי זהב 70% מהאתר על פי שווי מוערך של 14 מיליון שקל. כעבור שנתיים היא השלימה את רכישת יתר 30% המניות באתר, לפי שווי מוערך של פי שניים מהעסקה המקורית. זאפ הפכה להיות האחזקה החשובה ביותר של דפי זהב, קבוצה שמחזיקה בין השאר באתר בעלי המקצוע דפי זהב, מתחתנים, rest ודוקטורס. בסוף 2011 החליטה הקבוצה להחליף את שמה לזאפ גרופ.

אתר זאפ הפך לתו תקן בישראל עבור השוואת מחירים בתחום הקמעונות וכתוצאה מכך גם לזירת מאבק בין עסקים קטנים בתחום האלקטרוניקה, שמנצלים את האתר לרעה ונוקטים בשיטות שונות כדי להופיע ראשונים בדירוגי האתר כמו העלאת מוצרים במחירים נמוכים שלא נמצאים במלאי, וביקורות שליליות על מתחרים. אולם הוא עדיין משמש מודל לחיקוי וגאווה עבור אלבו וזינגר.

חללי העבודה המשותפים משווקים את עצמם כמקומות שמכשירים את הקרקע לעבודת העתיד, אך המודל העסקי שלהם מסתמך על פערי שכירות. החברות שוכרות שטחי נדל"ן, משפצות ומרהטות אותם, ומשכירות אותם בעלות גבוהה. לדברי זינגר, "מתחמי העבודה המשותפים קבעו רף חדש למחירי השכירות. בשדרות רוטשילד בתל אביב מחירי השכירות למשרדים חצו לראשונה את רף ה–112 שקל למטר, וזה הרבה בגלל המשרדים המשותפים".

אילוסטרציהצילום: mixer Tel Aviv

זינגר אומר כי אין בשוק גורם שישווה ויעשה סדר. "זה תחום שמשווע לסדר, להשוואת מחירים, למפגש בין היצע לביקוש. נעשה לשוק שכירות המשרדים המשותפים את מה שעשינו בזאפ למוצרי האלקטרוניקה, שהביא לירידת מחירים של כ–25% בשוק הסלולרי ושוק המחשבים הניידים, ואת מה שעשה יד2 לתחום מכירת רכב יד שנייה והשכרת דירות".

זאפ ידועה גם בתור מונופול שחונק עסקים קטנים. במה שונה המודל העסקי שלכם כאן?

זינגר: "זאפ היתה מונופול רק בגלל שהיא היתה יותר טובה מהמתחרים, אבל גם היא מתנהלת בצלה של גוגל. בכל מקרה, זה לא אותו מודל עסקי, זאפ לוקחת תשלום מהחנויות על קליקים, קידומים ממומנים בראש תוצאות החיפוש, בדומה לגוגל, ופרסום באנרים. אנחנו לא מתכוונים לקחת תשלום עד 2018, אך בוחנים מודל שיכלול שימוש במידע שהגולשים מחפשים והפנייתו לטובת פרסומות מותאמות, ועמלות מעסקות שיסגרו דרך האתר. בנוסף, אנחנו שוקלים לפתח מערכת ניהול לקוחות והזמנות למתחמים, שתתממשק ישירות עם הפלטפורמה שלנו ותוכל לנטר מקומות פנויים בכל עת".

יזמים ישראלים כבר החלו לפתח פתרונות השוואה בין חברות חללי עבודה משותפים - למשל, אתר Pickspace. מדוע אתם לא רואים בהם מתחרים?

אלבו: "הפתרונות האלה מסתכלים לשוק העולמי, ובשל מודל עסקי של חלוקת רווחים מתחילת הדרך הם עדיין לא כוללים את כל חללי העבודה. פיקספייס למשל לא כולל את WeWork. בשנה האחרונה היו חצי מיליון חיפושים לשכירת משרדים וחללי עבודה רק בישראל, וזה ממחיש את העניין הרב בפתרון מקומי. ההתמקדות בישראל היא מה שמאפשר לנו כרגע להבטיח מידע מדויק ומקיף יותר, כי את הכל אפשר לבדוק ברגליים".

חוות דעת פיקטיביות או מטעם הן הרעה החולה של כל אתרי הביקורות כמו זאפ, טריפאדוויזור או ילפ. איך מתגברים על זה?

זינגר: "חשוב לשים לב שמדובר בשכירות מול מוצרים. חוות הדעת במוצרים הן הלב הפועם של המסחר האלקטרוני. לפטופ מחודש, או פגום, או בלי עברית זו חוויה ברורה של סוחר נוכל. מתחם שכירות שיש בו רעש במטבח — זו חוויה סובייקטיבית של שוכר. חוות הדעת בספייסינג הן עוד שכבה, אבל לא מהותית מדי. בכל מקרה, השוק הישראלי קטן ורכלן, מאד תחרותי ומאד מעורב ולכן יש מקום להמון פרמטרים מדויקים".

אתם עצמכם יושבים ב–WeWork. זאת לא סתירה מובנית שתעזור להם בדירוג?

אלבו: "לדעתי, WeWork כלל לא מודעים לכך. זה משולם מכספנו הפרטי. וכנראה גם נחליף את מקום מושבנו מדי פעם, כשנתרחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל