רשות התקשוב מציעה: הנגשת תוכנה ממשלתית בקוד פתוח לכל - כמו במדינות אחרות בעולם

קוד פתוח מאפשר למפתחים לערוך שינויים ולשכלל רכיבים בתוכנות שונות, תוך שקיפות ושיתוף ידע ■ ראש רשות התקשוב הממשלתית, יאיר פראנק: הממשלה תוכל לקבל מציבור המפתחים תוספות ושיפורים לתוכנות שלה, ללא תשלום

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר פראנק
ראש רשות התקשוב הממשלתית, יאיר פראנקצילום: מתוך אתר השירותים
אמיתי זיו
אמיתי זיו

רשות התקשוב הממשלתית, בראשות יאיר פראנק, יוזמת תוכנית חדשה: שחרור קוד תוכנה שבבעלות הממשלה כקוד פתוח לציבור, בדומה לנעשה במדינות אחרות בעולם. בבסיס מדיניות הקוד הפתוח עומדת תפישה שלפיה תוכנה אינה אמורה להישלט באופן בלעדי על ידי תאגידים או ממשלות, ותוכנות בקוד פתוח מבוססות על הידע של מפתחים ושותפים רבים, אשר פועלים בשקיפות ותוך שיתוף ידע. עם מערכות הקוד הפתוח הגדולות נמנים: פלטפורמת וורדפרס, מערכת ההפעלה אנדרואיד ודפדפן פיירפוקס.

פראנק, בדחיפת זוהר טל, יועץ לשר המדע, שיגר בסוף השבוע שעבר מכתב לאגף החשב הכללי במשרד האוצר, תחת הכותרת "מצע לדיון בנושא מדיניות קוד פתוח בממשלה". פראנק כתב כי "רשות התקשוב הממשלתית מעוניינת לקבוע מדיניות שתאפשר הגדרה של חלקים מרכיבי התוכנה המפותחים על ידי הממשלה או עבורה, ושזכות הקניין הרוחני בהם שייכת לה, כקוד פתוח - כך שניתן יהיה להנגישם באופן חופשי לציבור המפתחים בארץ ובעולם. באופן זה, תוכל הממשלה לקבל מציבור המפתחים שיפורים ותוספות משמעותיות לרכיבי תוכנה אלו, באופן מהיר וללא תשלום, וכן תתרום לשוק ה-IT ולמשק כולו".

במכתבו כיוון פראנק לתוכנות שנכתבות לצורכי משרדי הממשלה. אם הן ישוחררו בקוד פתוח תאבד המדינה לכאורה את הפוטנציאל להפוך אותן למסחריות, אך לדבריו המדינה ממילא אינה ממסחרת כיום תוכנות ולכן התועלת שבמהלך גדולה מהנזק הכספי הפוטנציאלי.

"אגפי מערכות המידע במשרדי הממשלה יהיו רשאים להחליט על הגדרת חלקים מסוימים במרכיבי התוכנה שבבעלותם כקוד פתוח ולהנגישם תחת רישיון שימוש פתוח לציבור בכפוף לעמידה בקריטריונים להלן: התוכנה אותה מבקשים להגדיר כקוד פתוח היא בלתי־מסווגת; התוכנה אינה מכילה מידע רגיש על תהליכי עבודה פנימיים - לדוגמה, תוכנה של רשות ניירות ערך לאיתור פעילות חשודה במסחר; המדינה היא הבעלים היחיד והמלא בזכות הקניין בקוד התוכנה; הקוד הפתוח יחייב את מי שיעשה בו שימוש לפרסם את השינויים והשיפורים שביצע בקוד תחת אותם תנאי הרישיון", כתב פראנק.

צילום: Dreamstime

פראנק מנה במכתבו את יתרונות שחרור התוכנה: "איכות המוצר - מוצרי הקוד הפתוח איכותיים ביותר, עדכניים, מודולריים ומאפשרים להגיב במהירות למשימות משתנות; חיסכון בעלות הפיתוח - קהילת הקוד הפתוח משקיעה את מרבית התשומות בפיתוח ללא תמורה. באופן זה, לעתים קרובות פיתוח ראשוני מאוד, שבו השקיעה הממשלה משאבים מצומצמים, יורחב וישופר על ידי מפתחים במהירות וללא תמורה; מניעת בזבוז ממשלתי - רכיב שכבר פותח בממשלה ישותף גם עם משרדי ממשלה אחרים, ותיחסך הקצאת משאבים מיותרת לפיתוח רכיב זה במשרדים נוספים". עם זאת, פראנק מדגיש כי "קליטה של רכיבי תוכנה שפותחו על ידי הציבור חזרה לשימוש הממשלה מחייבת אישור של גורמי אבטחת המידע".

לדבריו, "ממשלות רבות בעולם כבר החילו על עצמן מדיניות של קוד פתוח. ממשלות ארה"ב, צרפת, ובריטניה משחררות לקהילה תשתיות קוד שהן פיתחו. בארה"ב אף החלו לאחרונה בפיילוט שיחייב את הרשויות הפדרליות לשחרר 20% מכלל הקוד שלהן כקוד פתוח".

בסוף השבוע שיחררה סוכנות החלל האמריקאית נאס"א קוד שלה בהיקף גדול, ומסרה: "אנחנו נרגשים להעביר את הכלים הללו למגזרים אחרים ונשמח לראותם מוטמעים בדרכים חדשות".

פראנק סיכם את המכתב בבקשה: "לאור היתרונות הברורים של אימוץ מדיניות קוד פתוח, נבקש לאשר את הוויתור על זכויות הקניין הרוחני הכרוך ביישומה".

כיום, כלל הקוד הממשלתי מפותח מכספי ציבור, ואולם אין מידע גלוי באשר לנכסי התוכנה שעליהם "יושבת" המדינה. שחרור קודים ממשלתיים לציבור הוא מהלך שממנו יוכלו ליהנות גם רשויות מקומיות שאין להן משאבים לפיתוח עצמאי, וכן קהילת הסטארט־אפים, שתוכל לפתוח מוצרים על גבי הקוד הממשלתי ולשכלל אותם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה