הענקיות שישקיעו 200 מיליארד דולר בתשתיות דור 5

הדור הבא של רשתות יאפשר למוצרים טכנולוגיים לתקשר זה עם זה ביעילות גדולה יותר ■ חברת המחקר IHS: דור 5 יחולל מהפכה שניתן להשוות למהפכת הדפוס או להמצאת מנוע הקיטור

מכשירי סלולר
צילום: בלומברג

בכירים מענקיות התקשורת הבינלאומיות, כמו AT&T וורייזון האמריקאיות, אריקסון השוודית ודויטשה טלקום הגרמנית נפגשו השבוע בתערוכת הסלולר השנתית MWC בברצלונה, וחשפו את התוכנית שלהם להשקעות בדור הבא של רשתות הסלולר. הדור החדש צפוי לדרוש השקעות בהיקף פנטסטי של 200 מיליארד דולר.

הדור הבא של הרשתות יאפשר למוצרים טכנולוגיים לתקשר זה עם זה ביעילות רבה יותר, ולהעביר נתונים באופן יעיל יותר גם עבור משתמשים אנושיים — לשירותים כמו ניווט סלולרי או צפייה בתכני וידאו בסטרימינג.

בינואר פירסמה חברת המחקר IHS מרקיט דו"ח שבו נטען כי פריסת רשתות הדור החמישי, שצפויה ב–2020, תחולל מהפכה שכלכלנים משווים למהפכת הדפוס או להמצאת מנוע הקיטור. IHS מעריכה במחקר כי רשתות הדור החמישי יובילו להגדלת התפוקה הכלכלית העולמית ב–3.5 טריליון דולר, וייצרו עשרות מיליוני מקומות עבודה בעשורים הקרובים.

ספקיות הסולר מדברות על הצריכה הגוברת של וידאו דרך הסלולר כגורם שאחראי לרוב הטראפיק ברשת כיום, אבל השימושים ברשת החדשה מקיפים הרבה יותר. הם צפויים לאפשר למכוניות אוטונומיות לשוחח זו עם זו כדי להימנע מהתנגשויות, ולרובוטים במפעלים להיות בתקשורת רציפה שתאפשר למפעל להימנע מעצירת תהליך הייצור ולו לשבריר שנייה.

בשבוע שעבר הודיעה ספקית הסלולר האמריקאית וריזון כי תתחיל בניסוי ברשתות דור 5 ב–11 שווקים במחצית הראשונה של 2017. ההודעה של וריזון משקפת את המעמד של ספקית הסלולר בארה"ב כמובילה בתחום, אבל היא לא לבד. AT&T, ספקית הסלולר השנייה בגודלה בארה"ב, הודיעה השבוע כי היא מעוניינת להאיץ את פרישת הרשת החדשה במסגרת ניסיונותיה למשוך לקוחות באמצעות חבילות שכוללות שירותי תקשורת ווידאו בסטרימינג. "הווידאו מהווה כיום יותר ממחצית מהטרפיק הסלולרי", כתב ביום שני סמנכ"ל הטכנולוגיה של החברה, אנדרה פוטש, בפוסט שפירסם.

בשנה שעברה נרשם גידול של 75% בתעבורת האינטרנט שמקורה בווידאו, והשימוש בסמארטפונים היה 75% מהשימוש הכולל ברשת. "הטראפיק ברשת הסלולרית שלנו זינק ביותר מ–250,000% מאז 2007", כתב פוטש. "אנחנו נצליח לעמוד בביקוש באמצעות שילוב של מהירות, תוכנה ודאטה".

אריקסון: "דור 5 מתחיל ממש לקרות"

כשהודיעה על התוכנית לפרוש רשתות דור 5 כבר השנה, מסרה וריזון כי תעבוד בשיתוף פעולה עם ספקיות ציוד התקשורת אריקסון וסמסונג. במסגרת הניסוי, תאפשר החברה גישה לרשתות דור 5 לקבוצה נבחרת של בתים ומשרדים באן הרבור, מישיגן; אטלנטה, ג'ורג'יה; ברנרדסוויל, ניו ג'רזי; ברוקטון, מסצ'וסטס; סיאטל, וושינגטון; וושינגטון הבירה. ספקיות סלולר וחברות ציוד תקשורת כמו אריקסון, נוקיה, קוואלקום ואינטל — צפויות להשקיע 200 מיליארד דולר בשנה בפרישת הרשתות.

לפי וריזון, הרשתות החדשות יוכלו בעתיד להחליף תקשורת קווית. אדם קאפה, סגן נשיא בווריזון לענייני תכנון רשתות, אמר: "כשיהיו לנו כמה מגדלי תקשורת שנוכל להתחיל עמם את הניסוי, יתאפשר לנו ליזום פרויקטים הרבה יותר גדולים". היישובים שבהם וריזון מתכננת להתחיל את הניסוי כוללים ערים גדולות ויישובים שנמצאים באזורים כפריים. בשלב הראשון בניסוי, מגדלי התקשורת יתקשרו עם רסיברים שיותקנו בבתים שישתתפו בניסוי — ורק בשלב השני היא תתחיל לחבר טלפונים ישירות לשירות.

מנכ"ל אריקסון, בוריה אקהולם, אמר ב–MWC כי "הדור החמישי ממש מתחיל לקרות. מה שאנחנו מתחילים לראות זה שספקיות הסלולר מסיימות לפרוש את הדור הרביעי ומתחילות להשתדרג לדור החמישי".

בנוסף לווריזון ו–AT&T, אריקסון חתמה עם הסכמים לפרישת רשתות דור 5 עם 30 ספקיות סלולר ברחבי העולם. פרישת הרשתות החדשות מעניקה לאריקסון "הזדמנויות נהדרות", מבטיח אקהולם, שאמר את הדברים על רקע ההכנסות המאכזבות לחברה מפרישת התשתיות של רשתות הדור הרביעי. לדבריו, ההסכמים שעליהם חתמה שווים לה 1.2 טריליון דולר עד 2026.

"התעשייה שלנו, ובעצם כל התעשיות, מתכוננת לשינויים משמעותיים. אנחנו נצטרך להשתנות, ולאור זאת אנחנו שוקדים על האסטרטגיה שלנו", אמר אקהולם במסגרת תדרוך לעיתונאים בברצלונה. על אקהולם מוטל אתגר משמעותי, אחרי שבשנה שעברה הודח מנכ"ל החברה, האנס ווסטברג, בעקבות התוצאות המאכזבות שהציגה.

"אנחנו מאמינים שבעתיד, הרשת תהיה בענן", אמר אקהולם. "זאת הסיבה שבגללה אנחנו מחזקים את הרשת הווירטואלית שלנו, את מערכת השליטה והבקרה ואת מערכת מקטעי הזיכרון (BSS) — שיהיו מרכזיות בהיצע העתידי של המוצרים שלנו". "זאת תהיה מהפכה עסקית, ואני חושב שזה יאפשר ללקוחות שלנו להיות רלוונטיים שוב ", הוסיף.

מנכ"ל דויטשה טלקום, טים הוטגס, אמר בכנס בברצלונה כי הרגולטורים באירופה צריכים לאפשר תהליכי מיזוג בתעשיית התקשורת, כדי שספקיות הסלולר יוכלו לפרוש במהירות רבה יותר את הדור החמישי. "אירופה היא מערכת אקולוגית קצת קשה", הוא אמר במסגרת הכנס בברצלונה בהתייחסו למיזוגים ורכישות בתעשייה. "אם נוכל להתמזג יותר בשוק האירופי, זה יוביל להשקעות מחודשות בתעשייה שלנו", הוסיף.

דויטשה טלקום היא ספקית הסלולר הגדולה באירופה, ודברי המנכ"ל שלה מסמלים את הניסיון של החברה להאיץ את פרישת רשתות הדור החמישי גם ביבשת הישנה. ואולם דבריו של הוטגס מסמלים גם חוסר־רצון מסוים באירופה להשקיע כל כך הרבה בפרישת תשתיות, על רקע ההתאוששות של השוק האירופי מהמשבר שפקד את היבשת.

המכשולים: כסף וסטנדרט אחיד

אבל בפני פיתוח הדור החמישי עומדים גם מכשולים. הראשון שבהם הוא ההשקעה הכספית הכרוכה בפרישת הרשתות, שבגרמניה ובבריטניה צפויה להגיע לכ–14 מיליארד דולר בשנה, לפי הערכות של IHS מרקיט. ואולם לטענת הוטגס, המכשול הגדול ביותר הוא הזמינות והפיתוח של סטנדרטים אחידים לתקשורת. לדבריו, התהליך של מציאת תקן תקשורת אחיד הוא מסובך יותר מהתהליך בפרישת רשתות קודמות, ואמר כי הגורם לכך הוא "פוליטי".

"אנחנו זקוקים לאותו תקן בכל השווקים שבהם אנחנו פועלים", אמר הוטגס. "השוק האמריקאי הוא נטול הגבלות בהקשר הזה, ולכן קל הרבה יותר לפעול בו, ואני חושב שיהיה הרבה יותר קל לפרוש שם את הרשתות", אמר וקרא לאמץ את המודל האמריקאי גם באירופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"