אחרי דיון סוער: חוק המאגר הביומטרי אושר בקריאה שנייה ושלישית

39 ח"כים תמכו בחוק מול 29 שהתנגדו ■ החוק קובע כי יוקם מאגר שיכלול תווי פנים ואילו מתן טביעות האצבע יהיה בגדר רשות

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברי הוועדה מצביעים על החוק הביומטרי
חברי הוועדה מצביעים על החוק הביומטריצילום: דוברות הכנסת
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

לאחר דיון שנמשך כל היום, אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, ברוב של 39 מול 29, את חוק המאגר הביומטרי. החל משעות הבוקר המוקדמות עסקה הוועדה המשותפת לוועדת חוקה חוק ומשפט, ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת המדע והטכנולוגיה, שדנה בחודשיים האחרונים בחוק, בהקראת ההסתייגויות ובהצבעה על מתווה החוק הסופי. הוויכוחים בוועדה בין ישראל ביתנו לליכודנגעו לשני סעיפים בחוק — האחד שמקנה למשטרה גישה לנתונים במאגר, והשני שמחייב הכללת טביעות אצבע של קטינים במאגר.

החוק קובע כי המאגר הביומטרי יכלול תווי פנים, ואילו טביעות האצבע יהיו בגדר רשות. כך, תוקפה של תעודה חכמה שתונפק למי שיבחר שלא להכליל את אצבעותיו במאגר יהיה לחמש שנים — במקום עשר שנים למי שיבחר להכליל את טביעות אצבע במאגר.

על פי החלטת הוועדה, לאחר שהחוק יאושר סופית בכנסת, יתקיימו על התקנות דיונים נוספים בוועדה. בין התקנות שעליהן ידונו בשנית נכללים השימושים המשטרתיים שייעשו במאגר וההתייחסות לקטינים מבחינת אגירת הנתונים שלהם. עוד קבעה הוועדה כי שר הפנים יביא את התקנות לאישור הכנסת עד 3 ביולי 2017, והחוק ייכנס לתוקפו לאחר שתקנות אלה יאושרו.

עד יולי ימשיך לפעול הפיילוט במאגר הביומטרי כפי שפעל עד כה. במהלך התקופה הזאת יחויבו אזרחים שמנפיקים תיעוד חכם להכליל את האצבע במאגר הביומטרי. מתווה החוק החדש קובע כי מיולי תיכנס הוראת השעה, שלפיה הכללת טביעת האצבע במאגר תיעשה וולונטרית.

במהלך הקראת ההסתייגויות בוועדה נכנס יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן לחדר הדיונים כדי לנסות להשיג רוב בהצבעה, וזאת לאחר שהתברר כי ייתכן שיש רוב נגד החוק. למרות ההתבטאויות הרבות שנשמעו מצד חברי כנסת מהקואליציה נגד הקמת מאגר הכולל טביעות אצבע, שיקפה ההצבעה את ההתפלגות שבין הקואליציה לאופוזיציה.

בהצעת החוק תמכו ממלא מקום יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), ח"כ נורית קורן (הליכוד) וח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס). המתנגדים להצעה היו ח"כ מיכל רוזין (מרצ) וח"כ יעל כהן־פארן (המחנה הציוני).

אחד מההישגים של חברי הוועדה הוא שבעוד שהנוסח המקורי ביקש להכליל טביעות אצבע במאגר מגיל 12, בהודעה שפירסמה היום הוועדה נאמר כי "בין ההישגים המשמעותיים של הוועדה היו ההחלטות כי לא יישמרו במאגר טביעות אצבע של קטינים מתחת לגיל 16". בנוסף הוסכם כי צעירים בגילי 16–18 יוכלו להנפיק תעודה ביומטרית רק עם אישור אפוטרופוס.

יעל כהן-פארןצילום: עופר וקנין

עוד צוין כי "לא ייעשו שימושים משטרתיים בניגוד לכללי העיכוב הקיימים כיום, ובכל מקרה עד שיאושרו התקנות בכנסת — לא תוכל המשטרה להשתמש במאגר בכלל. כמו כן, ראש מערך הסייבר יערוך בדיקות כל שנה וחצי במקום כל שנתיים למציאת חלופות טכנולוגיות לטביעות האצבע, ומערך ההסברה ייתן מענה בחמש שפות".

במהלך הדיון הקריאה היועצת המשפטית לוועדה, עו"ד נירה לאמעי־רכלבסקי, את ההסתייגויות לסעיפי החוק, וחברי הכנסת הצביעו בעד ונגד. בעת הקראתם ביקשה ח"כ רויטל סוויד להקריא את הסעיף המלא כדי שחברי הכנסת יבינו על מה הם מצביעים. ח"כ סוויד ציינה במהלך ההצבעה מהו הסעיף שעליו מצביעים, אף שיו"ר הוועדה ניסה להניא אותה מכך. סוויד אמרה בדיון: "בשביל שלמות הקואליציה, אתם מצביעים בעד חוק המאגר הביומטרי למרות שאתם נגד. המאגר הביומטרי הוא מתנה לארגוני טרור ומישהו פה — בשביל שלמות הקואליציה — משחק בחיי אדם".

"כתם על ספר החוקים הישראלי"

מבין מגישי ההסתייגויות היו חברי סיעת ישראל ביתנו, הח"כים יוליה מלינובסקי ועודד פורר, שביקשו להגביל את השימוש של המשטרה במאגר וכי זה ייעשה רק בצו באישור נשיא בית המשפט המחוזי. במהלך הדיון יצאו חברי ישראל ביתנו מחדר הוועדה לדון על ההסתייגויות עם ח"כ ביטן ולהגיע עמו להסכמות, לאחר שיצביעו נגד סעיפים בחוק.

חברי ישראל ביתנו ניהלו מאבק על אישור הגישה למאגר למשטרה, והתעקשו כי התנאי לפתיחת הגישה יהיה צו שופט מחוזי. השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התעקש שהגישה תתאפשר באמצעות צו שופט בית משפט שלום — אך בכפוף לרביזיה. בקשתו של ארדן נדחתה.

עוד הסתייגויות שהגישו חברי ישראל ביתנו והתקבלו בהצבעה בוועדה היו הנגשת המידע בחמש שפות — אנגלית, צרפתית רוסית, אמהרית וספרדית, וכי עיכוב חשודים בעלי תעודה ביומטרית על ידי המשטרה לא יעלה על שלוש שעות.

פרופ' קרין נהון מהתנועה לזכויות דיגיטליות, שנכחה בדיון, אמרה כי "הכנסת מאשרת חוק שרוב הח"כים נגדו, אך בשל שיקולי שלמות קואליציה מצביעים בעדו. זהו כתם על ספר החוקים הישראלי. המאגר הביומטרי הוא אקט דורסני, שעלול להפוך את ישראל למדינת מעקב, ומסכן את ביטחון תושביה.

"תשע שנים של מאבק ציבורי, ושלוש שנים וחצי של ניסוי הוכיחו מעל לכל ספק כי אין צורך במאגר ביומטרי עבור תעודות חכמות. יש חלופות פחות דורסניות. הצלחנו במאבק שלנו להפוך את טביעת האצבעות לוולונטרית, ואנחנו קוראים לאזרחי ישראל למצות את זכותם ולא לתת את טביעתם לאגירה במאגר. עם אישור הצעת החוק במליאת הכנסת תעתור התנועה לזכויות דיגיטליות לבג"ץ במטרה למחות את החרפה הזאת מעל ספר החוקים הישראלי", אמרה נהון.

"ההתנהלות בוועדה — כמו תיאטרון בובות"

במהלך הדיון פנתה ח"כ יעל כהן־פארן (המחנה הציוני) לחברי הוועדה ודרשה כי הליך החקיקה ייעצר, שכן מסמך חשוב לא נחשף בפני חברי הכנסת אף שאינו מסווג ולא היה צורך להסתירו אותו מהם.

כהן־פארן אמרה בדיון: "פניתי לשר הפנים, אריה דרעי, כדי לעצור את הליך החקיקה בעקבות מסמכים שנחשפו בפני אתמול (א'), שבהם ממליץ הממונה על היישומים הביומטריים, רם וולצר — שגם ייעץ לשר הפנים במהלך הכנת הפיילוט — כי אין צורך בהוספת טביעת אצבע למאגר וניתן להסתמך על מאגר תווי פנים בלבד", אמרה כהן־פארן.

לדבריה, "מסמכים שביקשנו לא הובאו אלינו. אתמול הועברו אלי ב–12 בלילה שני מסמכים בביקורת על דברי הרשות. אני לא מבינה איך הגענו עד היום. זו שערורייה, צריך לעצור את כל הליך החקיקה ונעשה בירור".

כהן־פארן הוסיפה כי "למרות פנייתי לשר הפנים וחוות הדעת הברורה של הממונה על היישומים הביומטריים, הוועדה ממשיכה לקדם את החוק המסוכן והמיותר. החקיקה חייבת להיעצר, מכיוון שיש הבדל דרמטי בין הדברים שהוצגו בחוות הדעת של הממונה על המאגר הביומטרי ושהוסתרו מהציבור ומהוועדה. לא ייתכן שמדינה שלמה תטורטר ללשכות הפנים כל חמש שנים לחדש תעודות זהות ודרכונים בזמן, בעת שאין לכך כל הצדקה. מעגל טביעות האצבע (גם אם וולונטרי) יעלה מיליונים רבים מכספי הציבור, בעוד שהוא מיותר וחסר תועלת".

המחלוקת נוגעת לטענות הרשות לניהול המאגר הביומטרי כי יש צורך בהכללת טביעות אצבע במאגר. אלא שעל פי המסמך שנחשף, "המציאות בפועל מלמדת על תמונה שונה מטענה זו. השוואת תווי פנים נהוגות במאגרי דרכונים של מדינות רבות בעולם כמו ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד ובקרוב גם בריטניה".

ממלא מקום יו"ר הוועדה מקלב פנה בדיון לח"כ כהן־פארן, ואמר שדעתו של הממונה היתה שקופה לכל אורך הדרך — אך חברי כנסת נוספים ציינו כי לא הכירו את המסמך שהזכירה כהן־פארן. לאחר מכן, ציין מקלב כי פרטי המסמך מוכרים לחברי הוועדה וכי התקיים דיון בעניין בישיבות קודמות.

לאחר שכהן־פארן הציגה את המסמכים, ביקש גם ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) לעצור את החקיקה, ואמר כי "יש רוב של 90 ח"כים שמתנגדים מהותית לחוק. אנחנו נמצאים במצב יוצא דופן. הדיונים בוועדה מתנהלים בצורה עניינית והמסקנה היא שהחוק בעייתי. הבעיה היא שהחלטות מתקיימות בתוך הממשלה והקואליציה. אנחנו פה בתיאטרון בובות. רוב הח"כים יסכימו אתנו, אך יצביעו על פי משמעת קואליציונית. גם שר הפנים מתלבט בעניין. צריך לדחות את ההצבעות בשבוע. תיקבע קבוצה של שלושה חברי כנסת שישקפו את הספקות הקיימים ותיפגש עם שר הפנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב