"הפלופ הסוציאליסטי": כך קרס מיזם המכוניות המשותפות בפריז

אחרי שש שנות פעילות שהסתכמו בשימוש דל, מספר מנויים פוחת והפסדים מצטברים של עשרות מיליוני יורו - החליטה עיריית פריז לבדוק את כדאיות מיזם המכוניות השיתופיות אוטוליב, שהיה מודל לחיקוי עבור עיריית תל אביב

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת אוטוליב בפריז. מכונית שיתופית תופסת יותר שטח עירוני
ממכונית פרטית
תחנת אוטוליב בפריז. מכונית שיתופית תופסת יותר שטח עירוני ממכונית פרטיתצילום: בלומברג
מירב מורן

חשיפה של נתוני השימוש והתפעול של מיזם המכוניות השיתופיות העירוני בפריז, אוטוליב (Autolib), הציתה בסוף השבוע ויכוח לגבי כדאיותו, והעמידה באור שלילי את יוזמיו בעירייה.

המהומה התחילה כשהתגלה כי החברה בעלת הזיכיון להפעלת השירות, שחתומה עם עיריית פריז בחוזה עד 2023, סובלת מהפסדים וזקוקה לתוספת תקציב של 180 מיליון יורו כדי להחזיק מעמד. את רוב הכסף החסר, שאותו הגדירה הזכיינית גירעון פוטנציאלי, היא ביקשה לקבל מתקציב הרשות המוניציפלית. עם היוודע הדבר, מיהרה אן הידלגו, ראשת עיריית פריז, להכריז כי "משלמי המסים לא ימשיכו לסבסד את השירות", והודיעה כי תמנה גורם חיצוני שיבחן מחדש את המודל.

השירות הושק בפריז ב-2011, ובמשך כמה שנים חלה עלייה במספר המנויים, המתחדשים מעצמם ונפסקים רק בבקשה יזומה. ההערכות בראשית הדרך היו כי כשיהיו 50 אלף מנויים, המיזם יתאזן ויחזיק את עצמו כלכלית, אבל המספר המאזן עלה משנה לשנה.

בינתיים, התחילה ירידה במספר המנויים משיא של 130 אלף שנרשם ב-2015. בהודעתה מסוף השבוע אמרה הידלגו כי "יש יותר מ-100 אלף מנויים", בלי שציינה מספר מדויק.

ב-2016 כולה בוצעו דרך אוטוליב רק כ-5 מיליון השכרות. המספר מעיד על שימוש דל בשירות, שכן הוא מייצג בסך הכל 3.5 נסיעות בממוצע ביממה לכל מכונית בצי, שבו קצת פחות מ-4,000 מכוניות חשמליות.

המשמעות למשק התחבורה העירוני עגומה: מכונית שיתופית נוסעת רק קצת יותר ממכונית פרטית, ולכן רוב הזמן זקוקה לחניה - נדל"ן יקר בכל עיר גדולה. מכיוון שתפקוד צי שיתופי דורש הקצאת שתיים עד שלוש חניות שמורות לכל מכונית, כדי להבטיח מקום חניה בתום השימוש, בשורה התחתונה המכונית השיתופית תופסת יותר שטח בעיר.

אוטוליב, פריזצילום: בלומברג

ההשוואה המתבקשת היא למוניות, שגם הן שירות הסעה אישית, אך להן יש לפחות 35 נסיעות ביממה (פי עשרה), והן אינן תופסות חניה כמעט. יתרון נוסף של המוניות הוא זמינותן. אמנם מוניות יקרות בכ–25% מהתשלום במכוניות משותפות, אך עם חשיפת הפסדי הצי השיתופי, מתברר שלמחיר הנמוך לכאורה של המכונית השיתופית יש עלות גבוהה למעשה, הממומנת בכסף ציבורי.

היקף השימוש מעיב על הפרויקט בעוד מובן: 5 מיליון הנסיעות שצבר השירות בשנה שלמה שוות בקושי לכמות הנסיעות בתחבורה הציבורית במטרופולין פריז ביום אחד בלבד.

יוצא שהעירייה מממנת ותומכת באמצעי תחבורה המשרת שיעור זעיר מהאוכלוסייה, השפעתו על משק התחבורה העירוני אפסית (פחות מ-0.1% מנפח התנועה היומיומית בכל אמצעי הניידות) ועלויותיו עצומות - בכסף ממש ובשטח הציבורי שהוא תופס.

במקביל לכך, מפעילת אוטוליב העלתה בפי ארבעה את תעריפי השימוש בתחנות טעינת המכוניות שבבעלותה, הניצבות ברחובות פריז. המהלך הוא טקטיקה נגד בעלי מכוניות חשמליות פרטיות, שהתקנות התירו להם להשתמש בעמדות הטעינה של המיזם הציבורי. הנהגים ניצלו את הפרצה והפכו את עמדות הטעינה למקומות חניה מוזלים במקומות נחשקים בעיר.

אוטוליב של פריז הוא מערך השכרת הרכב הציבורי הראשון במודל מכוניות פזורות בעיר, שלוקחים מהרחוב ומשאירים ברחוב בתום שימוש קצר. פרויקט המכוניות השיתופיות שעתידה להפעיל עיריית תל אביב - ייפעל לפי מודל דומה.

באוטוליב הושקעו בתחילת הדרך 1.7 מיליארד יורו. הקמתו לוותה בוויכוח חריף עם מפלגת הירוקים הצרפתית, שאנשיה טענו כי המיזם לא יפחית מגודש התנועה, והוכיחו שאין לו ערכים סביבתיים, אף שהמכוניות חשמליות.

הנתונים המעודכנים לגבי הפרויקט התקבלו כצפוי בשמחה לאיד מצד מתנגדיו, שהציפו את התקשורת המקוונת בטקסטים לועגים על "הפלופ הסוציאליסטי", כלשונם.

לפי הניסיון שנצבר בפריז, צי המכוניות של אוטותל יסיע 1,000 נסיעות ביום (3.5 נסיעות למכונית), והסובסידיה המתוכננת מראה שעלות כל נסיעה למשלם המסים תהיה במקרה הטוב 30 שקל, ובמקרה הפחות טוב 45 שקל - כמו מחיר נסיעה ממוצעת כיום בעיר במונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים